-
Kiviks Musteri visar att företag kan bli framgångsrika besöksmål
Kiviks Musteri är ett kommersiellt företag som med åren har blivit ett stort besöksmål. Mer än 200 000 människor besöker de vackra gårdarna i Österlen under året, bland dem, vår Kronprinsessa Victoria.
Sydöstra Skåne är känt för sina vingårdar, mysiga restauranger och bördiga odlingsmarker. Kiviks Musteri har under flera generationer arbetat för att skapa en plats där intresset för odling och kunskap möter intresset för smaker. Detta arbete har givit frukt och skaror av nyfikna från alla håll kommer till Österlen just för att besöka Kiviks Musteri.
Kunskap är makt
Äppelodlingarna är stora och flera. Bland annat finns det en sortimentsodling där man kan jämföra färg och form på träd, blommor och frukter från över 70 olika äppelsorter. Det finns också en kulturodling som visar skillnaderna mellan 1800-talets äppelodlingar och dagens mer moderna odling.
Att lära intresserade människor om konsten att odla smakrika äpplen är otroligt viktigt för musteriet. Historien kan alla ta del av i kunskapshuset Äpplets Hus. Där finns hela fyra generationers samlade kunskap när det kommer till äppelodling.
”Vi ser vårt besökscenter både som en kulturgärning och ett sätt att bidra till Österlens utveckling. Intresset för varifrån råvaror till livsmedel kommer ökar hela tiden och här kan vi sätta in de varor vi framställer i ett attraktivt sammanhang och med en inramning som passar för dagsutflykter för alla åldrar.” Säger Thomas Jensen, VD på Kiviks Musteri.
Intresset för kultur och kunskap av olika former är stort i dagens moderna samhälle. Att göra ett kommersiellt företag till ett framgångsrikt besöksmål tar definitivt tid och kräver ambition, men Kiviks Musteri är ett av de företag som vågat satsa och nu skördar stort.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Kiviks Musteri
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker
-
-
Gästbloggare
-