-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2023
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser här.
Stark efterfrågan på hotellrum präglade månaden
Årets starkaste månad för besöksnäringen är juli. 2023 bjöd på utsålda konserter på Ullevi, Gothia Cup och ett väder som gynnade stadsturism. Universeum öppnade sin Wisdome som är en av sommarens nya stora attraktioner.
Efterfrågan på boende var mycket stor periodvis och antalet sålda rum ökade med nästan 8 procent jämfört med 2022. Trots en utökad hotellkapacitet låg snittbeläggningen stadigt på 86 procent, vilket var högst bland nordiska storstadsregioner.
Bokningsläget för augusti ser lovande ut. Det förväntas att internationella besökare, som tar sin sommarsemester under augusti, kommer att bidra positivt. Däremot är höstens utveckling mer osäker på grund av det ekonomiska läget, som kan bli mer påtagligt för hushållen efter sommaren.Månadens höga snittpris kan förklaras med att hotellpriserna ökade betydligt i samband med arenakonserterna, men även under Gothia Cup. Många besökare leder till stor efterfrågan på boende under dessa perioder och en stor andel av hotellrummen bokades tidigt, vilket resulterar i högre priser. Utanför evenemangsdagarna ligger snittpriset betydligt lägre.
Evenemangen är i dessa fall reseanledningen i sig och de svenska evenemangsbesökarna under sommaren besöker även barer & nattklubbar i högre utsträckning än övriga. Men de tar inte del av övrigt besöksnäringsutbud på samma sätt som övriga besökare. Enligt vår senaste attitydundersökning är det vanligare att svenskar som besöker attraktioner under sommaren shoppar mer, besöker museum och deltar i sightseeing.
Inhemsk efterfrågan håller i sig och utlandet på väg tillbaka
Förra året var uppgången stark som följd av ett uppdämt behov efter pandemin och 2022 kan därför inte riktigt betraktas som ett normalår. Om efterfrågan i juli hade följt ett liknande mönster som under 2019, hade den förväntade beläggningen med den nuvarande hotellkapaciteten varit betydligt lägre, cirka 70–73 procent. Detta indikerar att den nuvarande efterfrågan är påverkad av andra faktorer än det som märktes under ett normalår.
Att semestra på hemmaplan är fortsatt populärt, och utländska besökare börjar hitta tillbaka. Den fördelaktiga valutakursen, extrem värme i södra Europa och ett fullspäckat evenemangsschema i Göteborg; inklusive Gothia Cup, Coldplays konserter på Ullevi, Pet Shop Boys på Scandinavium och inte minst händelser kopplade till Jubileumssommaren bidrar troligtvis positivt.
Lovande augusti men utmaningar inför hösten
Bokningsläget för augusti ser lovande ut. Det förväntas att internationella besökare, som tar sin sommarsemester under augusti, kommer att bidra positivt. Däremot är höstens utveckling mer osäker på grund av det ekonomiska läget, som kan bli mer påtagligt för hushållen efter sommaren. Å andra sidan lockar hösten i Göteborg en något äldre målgrupp som oftast har en bättre ekonomisk ställning. Dessutom förväntas en del konferenser och mässor bidra till att fylla hotellrummen på vardagar.
Juli 2023 +/- 23/22 Beläggningsgrad 86% -1,5 pp Snittpris 1 745 kr +10% RevPar 1 503 kr +8% Beläggning mån-tors 89% -3 pp Beläggning fre-lör 90% 0 pp Söndag 72% +1% Källa: Benchmarking Alliance, *pp – percentage points Snabbfakta och siffror juni/juli
- Göteborg visade den starkaste utvecklingen av övernattningar bland svenska storstadsregioner under juni, med en ökning på 5 procent jämfört med juni 2022 och hela 15 procent jämfört med juni 2019. Motsvarande siffror för Stockholm var -0,3 procent och -1 procent, medan Malmö noterade en ökning på 3 procent jämfört med 2022 men fortsatt lägre gästnattsvolymer (-4 procent) jämfört med 2019 (SCB/ Tillväxtverket).
- Utländska övernattningar i Göteborg ökade med imponerande 20 procent under juni, vilket nästan når nivån från 2019.
- Svenska övernattningar håller sig på samma rekordnivå som förra året, vilket innebär en ökning på 15 procent under juni jämfört med innan pandemin.
- Under det första halvåret har gästnätterna i Göteborgsregionen ökat med 8 procent jämfört med innan pandemin. Den svenska marknaden bidrog med en ökning på 11 procent, medan utlandet har återhämtat sig nästan helt.
- USA har klättrat upp till första plats och har blivit den största utlandsmarknaden under juni, efter att tidigare varit den andra största marknaden efter Norge.
- Bland de största utlandsmarknaderna (USA, Norge, Tyskland, Storbritannien, Danmark) visade samtliga utom Norge en ökning av gästnätter under juni jämfört med föregående år.
- USA och Danmark hade den starkaste utvecklingen med en ökning på 59 procent respektive 33 procent.
- Benelux-länderna visar fortsättningsvis en stark utveckling, där Nederländerna nästan når samma nivå som Danmark och genererade nästan dubbelt så många gästnätter jämfört med juni 2019. Samtidigt noterades en fördubbling av övernattningar även från Belgien.
- 86 procent av de ankommande passagerarna från Europa var i juli tillbaka till Landvetter jämfört med nivån från 2019 (Swedavia)
Källor och merläsning
- Benchmarking Alliance, nedladdning 2023-08-02
- SCB/Tillväxtverket – prel gästnattsstatistik för juni (redovisas i augusti)
- Statistik Swedavia
- Göteborg & Co representativ besökarundersökning på den svenska marknaden, våren 2023
- Undersökning: svenskar semestrar helst i Sverige – Readly (cision.com)
Övrig läsning
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Peter Kvarnström
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring
-
Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder
De som inte har så stor vana av naturen behöver guider
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
-
Gästbloggare
-