-
Leverantörsmässa blir till Hotellvecka
I januari 2017 var det premiär för mässan Lounge Event i Stockholm- mässan där hotellchefer/inköpare möter leverantörer. Mässan hade många besökare (från 250 anläggningar) från hela landet och det gjordes många affärer på plats.
I januari 2018 arrangerar Bra mässor Lounge Event igen. Denna gång ”förlängs” med en annat evenemang Hotel Market Seminars som arrangeras av Annemarie Gubanski och Anders Johansson.
”- Vi vill skapa en hel vecka där alla som driver och arbetar på hotell, levererar till hotell eller arbetar åt hotell träffas för att utbyta idéer och göra affärer”, säger Bosse Magnusson, grundare till Lounge Event.
”- Andra veckan i januari är perfekt. Då har inte ruljangsen startat fullt ut på alla hotell och då vet vi att många i branschen har behov av att få inspiration och nya idéer som man kan implementera i sin egen verksamhet. Detta är ett efterlängtat initiativ,” säger Bosse Magnusson.
Om hotellveckan
Hotel Market Seminars arrangeras för femte gången den 10 januari 2018 och de omkring 300 deltagarna som kommer dit kommer att få ett fullspäckat program med inriktning på ökat netto resultat. Tidigare har hotellmarknadsdagarna genomförts på Marriott Courtyard men flyttades till Waterfront 2017.
Lounge Event arrangeras den 10-11 januari är en mötesplats där beslutsfattare från hotell och konferensanläggningar kan träffa leverantörer inom allt för ett hotell, utom mat och dryck. Dessutom anordnas kostnadsfria seminarier om aktuella frågor som håller en hotellchef vaken på nätterna.
”- Nu vill vi bjuda in hela branschen att tillsammans med oss utveckla vår idé om hotellveckan. Hotellkedjor kan planera möten för sina hotellchefer, konferenser inom olika ämnen kan arrangeras när ALLA är i stan, leverantörer kan hålla open house för sina kunder, vi kan dela ut branschpriser med Visita och mycket mera”.
Här hittar du mer information om Lounge Event.
Källa: Bra mässor
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Joachim Nywall
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...
-
-
Gästbloggare
-
