tisdag 9 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
    • Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
    • Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
    • 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Visby Airport hissar regnbågsflaggan för att fira Pride.
    2024-06-12 20:51

    Mångfald i fokus på Swedavias flygplatser – SAS firar Pride

    Swedavia uppmärksammar Pride genom att hissa regnbågsflaggan på sina flygplatser och deltar i Stockholm Pride i augusti. Loggan i deras sociala medier byts i juni för att visa stöd under den globala Pride-månaden.

    SAS är stolta över att bli partners till både Oslo och Stockholm Pride. För att belysa mångfald och stödja öppenhet, tolerans och inkludering lanserar SAS även konceptet ”You Be You”.

    Swedavias flygplatser hissar regnbågsflaggan

    För Swedavia som företag är det en självklarhet att ta ställning för mångfald, inkludering och respekt för individen och att inte bara acceptera, utan också värdesätta människors olikheter och olika perspektiv i verksamheten. Swedavia står tydligt upp för allas lika rätt och värde, oavsett sexuell identitet och strävar efter att vara en attraktiv och välkomnande arbetsgivare. Mångfalden hos medarbetare bidrar till nya idéer, öppenhet och bättre förståelse.

    De uppmärksammar Pride-perioden genom att hissa regnbågsflaggan på sina flygplatser och deltar i Stockholm Pride i augusti. Samtidigt som loggan i deras sociala medier byts i juni för att visa Swedavias stöd under den globala Pride-månaden. Swedavias engagemang i frågor om mångfald och inkludering är långsiktigt.

    ”Under Pride-veckan i Göteborg i juni och Stockholm i augusti kommer vi bland annat att ha en särskild fotovägg för de som vill ta bilder på sig själva på Sveriges största flygplatser, Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport och självklart hissar vi Pride-flaggan också under dessa veckor och vi ser fram emot att medverka i Pride-paraden som vi varit med i sedan 2011.” Säger Karl Eklund, flygplatschef för Stockholm Arlanda Airport på Swedavia.

    Inkludering föder innovation och nytänkande

    Swedavia har mottagit flera utmärkelser för företagets mångfalds- och inkluderingsarbete. 2022 utnämndes Swedavia bland annat för andra året i rad till ett av Europas ledande företag inom mångfald i en undersökning av Statista som Financial Times låtit göra.

    ”Att delta i Pride har blivit en naturlig del för Swedavia. Ordet pride i sig, stolthet, att få vara den man är utan begränsningar eller hinder innebär också frihet för alla människor oavsett bakgrund, kön eller sexuell läggning och ger även nya möjligheter. Swedavia blir bättre med mångfald och vi arbetar för att skapa och bibehålla en öppen och inkluderande arbetskultur. Inkludering föder innovation och nytänkande. Alla ska känna sig välkomna hos oss – medarbetare, samarbetspartners och självklart inte minst våra resenärer.” Säger Marie Wiksborg, direktör Affärsstöd på Swedavia.

    Den globala Pride-månaden instiftades 1970 och äger rum i juni. West Pride i Göteborg går av stapeln mellan 10-16 juni och Stockholm Pride mellan 29 juli-4 augusti.

    Här kan ni läsa mer om Swedavia på Turismnytt.

    Mångfald i fokus på Swedavias flygplatser - SAS firar Pride
    Källa: SAS

    Flygbolaget SAS firar Pride i Oslo, Stockholm och Köpenhamn

    SAS tror på en värld där varje individ respekteras och värderas för den de är. Genom samarbetet med Pride vill bolaget stödja det betydelsefulla arbete som Pride utför. Mångfald och inkludering är centrala delar av SAS hållbarhetsarbete, och målet är att skapa en inkluderande arbetsplats där alla medarbetare känner sig trygga och uppskattade.

    ”Samarbetet med Pride är viktigt och faller sig naturligt för oss eftersom vi tycker att alla ska ha samma rättigheter och behandlas lika oavsett vem man är eller vem man älskar. Många av våra kollegor har efterfrågat ett engagemang i Pride och jag är glad att nu kunna berätta om vårt partnerskap.” Säger Pernille Vang Ormholt, Executive Vice President Chief People Officer på SAS.

    För att uppmärksamma Pride och de kommande veckorna för HBTQIA-rörelsen lanserar SAS konceptet ”You Be You”. Det lyfter fram personliga berättelser från medarbetarna. Detta koncept har skapats för att ge bolaget en plattform där öppenhet, tolerans och mångfald kan diskuteras året runt.

    Har alltid varit en del av flygbolagets DNA

    Flygbolaget är mycket stolta över att bli partners till både Oslo Pride (den 19 och 29 juni) och Stockholm Pride. Utöver partnerskapet kommer SAS även anordna aktiviteter för kunder och medarbetare under Pride-veckan i Köpenhamn (den 10 och 18 augusti).

    I december 2010 blev SAS historiskt genom att som första flygbolag viga ett samkönat par ombord på en flight mellan Stockholm och New York. Med kampanjen ”Love is in the Air” lanserade SAS den första globala HBTQ-kampanjen i mainstreammedia. Året därpå introducerade SAS ”SAS Gay Crew Guide”, en gayreseguide till Stockholm.

    ”SAS är Skandinaviens ledande flygbolag med hubbar i tre av världens mest HBTQIA-vänliga länder. Vi flyger passagerare från alla länder och kulturer och välkomnar alla ombord. Oavsett etnicitet, ålder, religion, nationalitet, sexuell läggning eller identitet. Pride har alltid varit en del av vårt DNA, och vi är stolta över att fortsätta fira människor och platser som välkomnar en HBTQIA-livsstil.” Säger Anko van der Werff, SAS VD och koncernchef.

    Här kan ni läsa mer om SAS på Turismnytt.

    • Text: Swedavia & SAS
    • Foto: Swedavia
    Tweet
  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök. Sju journalister från flera olika länder bjöds in för att uppleva regionens natur och kultur.
    2026-06-04 21:37

    Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

    Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.

  • Shopping i Göteborg Haga. Handeln är en mycket viktig del av Sveriges turism.
    2026-06-04 21:07

    Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt

    Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-31 18:34

      Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

      Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...

    • 2026-05-31 18:36

      ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast

      En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet