-
Hotellkedja lanserar Mötespodden och Poddbollen
Scandic lanserar nya Mötespodden och Poddbollen.
Scandic tar nästa steg in i teknikens värld och släpper Mötespodden. Den kommer att handla om möten och konsten att arbeta tillsammans. Lyssnaren kommer att få smarta tips på hur man bäst kan effektivisera sin arbetssituation och förbättra sin digitala hygien.
Mötespodden tra upp viktiga frågor inom möten
Under 6 avsnitt kommer lyssnare att möta experter, forskare samt gäster som kommer att diskutera viktiga och relevanta områden inom möten.
Till exempel kommer hjärnforskaren Katarina Gospic, beroendeforskaren Fred Nyberg och författaren Linus Jonkman. Nishteman Hosseini, psykolog och organisationskonsult, att vara med i varje avsnitt. De kommer att berätta om sin syn på olika former av utmaningar vi kan tänkas stöta på i arbetslivet.
Ska förklara olika mötestekniker
Dagens mötestekniker och workfulness är ämnen som kommer tas upp och förklaras. Inte nog med det, samtidigt som mötespodden lanseras, släpps även poddbollen som är en hyllning till den svenska klassikern radiokakan som kom till under 1920-talet. Kakan är nästan ljudlös och därmed stör inte fikastunden lyssnarupplevelsen. Poddbollen är en rawfood-boll med god smak av hallon och lakrits. Den kommer man att kunna köpa på Scandichotell runt om i landet.
”- Vi är en av de största leverantörerna av möten och konferens och vi skapar skräddarsydda möten med anpassade lokaler, mat och utrustning. Men sedan är det ju vi människor som gör det riktiga mötet och här finns så mycket att lära i olika mötesmetoder, sociala koder och våra olikheter. Podden känns som en utmärkt kanal för att kommunicera kring det”, säger Mikaela Björkander, Marknadsansvarig Scandic Sverige.
Vill sprida kunskap
Scandic Hotels har tagit stora steg för att utveckla mötesutvecklingen och sprida kunskap om möten. Under 2017 lanserade de ett nytt möteskoncept som gör möten i arbetet till en mer betydelsefull upplevelse. De har även lanserat lobbyjobbandet, ett koncept som gör det lättare för människor att arbeta mer mobilt från Scandics hotellobbys.
Nu kommer som sagt mötespodden och förhoppningen är att folk ska kunna gräva djupare i möten mellan varandra och lära sig hur man kan bli mer effektiv i arbetslivet. Mötespodden skapas tillsammans med contentbyrån Storytelling och finns på Itunes, Spotify och Libsyn.
Text: Isa Mörk- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandic Hotels
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärd...
-
-
Gästbloggare
-