-
Nya italienska influenser i Vasastan – ett boutiquehotell öppnar 2024
Ett personligt och exklusivt boutiquehotell med känslan av ett italienskt town house tar form intill Tegnérlunden i centrala Stockholm, där Norrmalm och Vasastan möts.
Boutiquehotellet med planerad öppning tidig höst 2024, blir ett systerhotell till Hotel Diplomat och Villa Dagmar.
Visionen är ett italienskt town house
Vid Tegnérlunden genomgår 60-talsbyggnaden i hörnet av Teknologgatan 2/Tegnérlunden 8 en förvandling. Arkitekt Per Öberg färdigställer det nya hotellet. Fastigheten, Barnhusväderkvarnen 22 (uppförd 1966), som tidigare rymde Hotell Tegnérlunden omvandlas nu till ett exklusivt boutiquehotell som ska föra tankarna till Italien. Med uttryck som inspirerats av ett Milano-inspirerat town house.
Det nya hotellet kommer att erbjuda 103 gästrum och sviter, en restaurang och cocktailbar. Hotellet får även ett spa, gym, boulebana och ett Chambre Séparée/konferensrum. Hotellets internationella miljö skapas av Anna Cappelen, delägare, tillsammans med dottern Pauline Cappelen. De har hämtat inspiration från sina resor från framför allt Italien och Milano. Huvudansvarig projektledare är delägaren Sune Malmström.
”Vi har tagit med oss kunskapen, hantverket, vårt DNA och det familjära från våra andra hotell och applicerat detta med nya format – allt för att förverkliga vår vision om ett italienskt town house. Det är väldigt roligt att få driva verksamhet i en, för oss, ny del av Stockholm och vi hoppas att det ska bli ett nytt spännande tillskott i Vasastan för vistelse, mat, dryck och umgänge.” Säger Anna Cappelen och Sune Malmström, arbetande delägare i Hotel Diplomat och Villa Dagmar.
Kommer bli en ny, unik destination i Stockholm
Halvsyskonen Anna Cappelen och Sune Malmström tillsammans med Jan-Åke Glommen och Fredrik Lindberg är ägare av fastigheten. Hotel Diplomat AB kommer att stå för driften av det nya hotellet och är hyresgäst. Familjen Malmström har, sedan 60-talet, drivit hotellverksamheter i fyra generationer. Än idag driver man med stor framgång Hotel Diplomat och Villa Dagmar.
”Vi är mycket glada över att tillsammans med Anna och Sune fortsätta arbetet med att förädla, förvalta och vidareutveckla fastigheten, som med hotellet kommer att bli en ny, unik destination i Stockholm.” Säger Jan-Åke Glommen och Fredrik Lindberg.
Det nya boutiquehotellet öppnar hösten 2024. Bokningen öppnar under hösten 2023.
- Text: Hotel Diplomat och Villa Dagmar
- Foto: Hotel Diplomat och Villa Dagmar
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Göteborgs Stad har utsetts till både Sveriges främsta idrottskommun och Sveriges främsta evenemangskommu...
-
-
Gästbloggare
-