-
Nya projektmedarbetare, Destination Järvsö
Projektet Hållbar utveckling etapp 2 i Järvsö skall pågå fram till år 2018. Nu förstärks arbetsgruppen med två personer.
Den ena heter Lena Aune och är processledare för hållbarhetsfrågor. Hon arbetar som konsult men har tidigare arbetat som expert på jämställdhet och social hållbarhet på Region Gävleborg. På sidan av projektet kommer hon att fortsätta driva Olsgård bageri och sommarcafé i Karsjö, Järvsö.
Den andra som anställts i projektet heter Erik Westberg och är marknadskommunikatör. Han har lång erfarenhet av att arbeta med marknadsfrågor både i Järvsö och på andra destinationer.
Sedan tidigare har följande personer arbetat i projektet:
- Anna-Lena Wallin, projektledare. Anna-Lena är destinationsutvecklare på Destination Järvsö AB och har det senaste halvåret vikarierat som platschef.
- Olle Fack, modellansvarig och företagscoach. Olle är styrelseordförande i Destination Järvsö AB, ledarskapscoach och ägare till en utbildningsgård i Järvsö.
- Jenny Norberg, strateg i besöksnäringsfrågor. Jenny är turistchef på Ljusdals kommun.
- Roland Hamlin, styrgruppsordförande och redovisningsansvarig. Roland är utredare på Ljusdals kommun och tidigare konsult i projektfinansieringsfrågor.
- Jakob Silén, processledare för lokala samhällsfrågor. Jakob är samordnare på Järvsörådet, lantbrukare, entreprenör och ideell eldsjäl.
Projektet finansieras av EU:s regionala fond, Region Gävleborg, Ljusdals kommun och företagarna inom Destination Järvsö AB.
Källa: Destination Järvsö AB
- Text: Maria Lindqvist
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...
-
-
Gästbloggare
-