-
Nya projektmedarbetare, Destination Järvsö
Projektet Hållbar utveckling etapp 2 i Järvsö skall pågå fram till år 2018. Nu förstärks arbetsgruppen med två personer.
Den ena heter Lena Aune och är processledare för hållbarhetsfrågor. Hon arbetar som konsult men har tidigare arbetat som expert på jämställdhet och social hållbarhet på Region Gävleborg. På sidan av projektet kommer hon att fortsätta driva Olsgård bageri och sommarcafé i Karsjö, Järvsö.
Den andra som anställts i projektet heter Erik Westberg och är marknadskommunikatör. Han har lång erfarenhet av att arbeta med marknadsfrågor både i Järvsö och på andra destinationer.
Sedan tidigare har följande personer arbetat i projektet:
- Anna-Lena Wallin, projektledare. Anna-Lena är destinationsutvecklare på Destination Järvsö AB och har det senaste halvåret vikarierat som platschef.
- Olle Fack, modellansvarig och företagscoach. Olle är styrelseordförande i Destination Järvsö AB, ledarskapscoach och ägare till en utbildningsgård i Järvsö.
- Jenny Norberg, strateg i besöksnäringsfrågor. Jenny är turistchef på Ljusdals kommun.
- Roland Hamlin, styrgruppsordförande och redovisningsansvarig. Roland är utredare på Ljusdals kommun och tidigare konsult i projektfinansieringsfrågor.
- Jakob Silén, processledare för lokala samhällsfrågor. Jakob är samordnare på Järvsörådet, lantbrukare, entreprenör och ideell eldsjäl.
Projektet finansieras av EU:s regionala fond, Region Gävleborg, Ljusdals kommun och företagarna inom Destination Järvsö AB.
Källa: Destination Järvsö AB
- Text: Maria Lindqvist
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-