-
Regeringen vill ge mer anslag till Visit Sweden
Regeringen vill öka basanslaget till Visit Sweden från dagens 90 miljoner kronor till 105 miljoner kronor. Detta framgår av budgetpropositionen för 2018. Detta kommer att betyda att basanslaget under 2019 blir 120 miljoner kronor och år 2020 135 miljoner kronor.
Visit Swedens förslag till anslag för 2018 låg på 140 miljoner kronor, men regeringen godtog 105 miljoner kronor.
På Visit Sweden är man glad över beskedet:
”- Det är mycket positivt att regeringen fortsätter sina satsningar på att utveckla besöksnäringen och att marknadsföringen av Sverige utomlands blir allt viktigare. Konkurrensen mellan världens länder är hård, men när Sverige blir mer synligt i världen tjänar både besöksnäringens företag och statskassan på det”, säger Ewa Lagerqvist, vd på Visit Sweden.
Hon fortsätter ”- Det positiva beskedet nådde oss idag. Nu kan vi utveckla marknadsföringen så att Sverige når större genomslag. Det finns en enorm kraft i den svenska besöksnäringen, och allt fler utländska turister är nyfikna på Sverige”, fortsätter Ewa Lagerqvist.
På Visita gläds man också av beskedet:
”- Var femte nytt jobb i Sverige sedan 2007 har skapats av besöksnäringen. Vi är en jobb- och integrationsmotor i hela landet och besöksnäringens betydelse för svensk ekonomi har därför ökat markant under de senaste åren. Ökade anslag till Visit Sweden är nödvändiga för att klara den ökande konkurrensen från våra grannländer i arbetet att locka besökare”, säger Eva Östling, Vd på Visita.
Så fungerar anslagen till Visit Sweden
Basanslagen till Visit Sweden har legat permanent på 90 miljoner kronor sedan mitten av 1990-talet. Utöver basanslaget så har Visit Sweden fått projektmedel, summan av dessa har varierat från år till år.
Basanslaget används till lokal- och personalkostnader. Marknadsföringskostnader finansieras med pengar från bland annat regionerna.Regeringens krav på besöksnäringen
Om de höjda anslagen införs så kommer förväntningarna och kraven på besöksnäringen att öka. Bland annat har besöksnäringen tagit en allt större del av exportstrategin.Källa: Visita
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Henrik Trygg
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
När världscupen i telemark i Trillevallen för andra året i rad genomförs med en tydlig satsning på hållba...
-
-
Gästbloggare
-

