-
Restaurangbranschen satsar på Årets Sommarjobbare
Restaurangbranschen har haft svårt att rekrytera nya människor på grund av bland annat föreställningen i samhället att branschen erbjuder otrygga anställningar. Fredrik Åström driver Svenska Kulturpärlor och har bestämt sig för att han vill förändra den uppfattningen.
”I restaurangbranschen har det alltid varit möjligt att göra karriär och flera inom Svenska Kulturpärlors ledningsgrupp började precis som jag i serveringen när de var unga. Men eftersom negativa föreställningar lever kvar i äldre generationer smittar det tyvärr av sig när föräldrar ska ge råd till sina barn.” Säger Fredrik Åström.
Viktigt att inspirera
Genom att införa priset Årets Sommarjobbare, hoppas Fredrik kunna inspirera unga människor att se hur mycket restaurangbranschen värnar om sina anställda. På hemsidan aretssommarjobbare.se kan alla restauranger i Sverige nominera sina duktiga sommarjobbare.
”Genom Årets Sommarjobbare uppmanar vi alla restauranger i Sverige att nominera sin bästa sommarjobbare. I september kommer en jury bestående av branschprofiler utse vinnaren. Förutom titeln tävlar man även om en lyxweekend på en av våra pärlor; Dufweholms Herrgård, Gripsholms Värdshus eller Södertuna Slott. Vi hoppas att det kan bli en fin post att bära med sig i CV:t i framtiden.” Fortsätter Fredrik.
Kulturnavigatorn
Förutom satsningen på Årets Sommarjobbare, lanserar även Svenska Kulturpärlor ett internt projekt för att hjälpa nyanställda. Genom systemet Kulturnavigatorn underlättar man för nya medarbetare att komma in på arbetsplatsen och känna sig välkomnade.
”Vi har arbetat med Kulturnavigatorn under ett års tid och lanserar den i dagarna. Här kommer nyanställda kunna hitta den info de behöver i stort och smått för att bättre känna sig välkomnade på arbetsplatsen. Vi vill hela tiden öka tryggheten för våra medarbetare och försöker alltid hjälpa de som jobbar hos oss framåt.” Avslutar Fredrik Åström.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Svenska Kulturpärlor
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Stufvenäs Gästgifveri är Årets upplevelseskapare i Kalmar
Motiveringen (del av): Stufvenäs Gästgifveri har utvecklats till en modern upplevelsedestination och är en förebild inom besöksnäringen
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Under 2025 registrerades 15,969 miljoner gästnätter i Stockholms län, det högsta antalet någonsin. Rekord...
-
-
Gästbloggare
-