lördag 13 augusti 2022
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Året-runt-satsningen fortsätter hos fjällturismbolaget SkiStar
    • Positiv trend för den Värmländska besöksnäringen
    • Nytt turismrekord i Trelleborg och Sydkusten
    • Sigtunahöjden erbjuder sin flitiga personal bättre villkor
  • Platsannonser:
    • Ny app hjälper arbetsgivare och arbetssökande att matcha varandra
    • Nöjesparker söker tusentals nya medarbetare inför Halloween och vinter
    • Restaurangchef sökes till Sigtunahöjden
    • Destination Sigtuna söker en erfaren projektledare inom evenemang
    • Vill du jobba med incoming till hela Skandinavien?
    • Besöksverket söker en hotelldirektör (VD) för ICEHOTEL AB
    • Destination Kalmar AB söker en verkställande direktör
    • Skogshem & Wijk söker nya medarbetare till sin unika anläggning
    • Sommarsatsning skapar nya arbetstillfällen hos SkiStar
    • Lasätter Gård utanför Nyköping söker en engagerad driftchef
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Susanna Cederquist med QR-kod
    2019-08-21 16:38

    Så når du ut med ditt budskap till fler. Vi är olika och läser på olika sätt.

    Så når du ut med ditt budskap till fler. Vi är olika och läser på olika sätt.  Så når du ut med ditt budskap till fler. Vi är olika och läser på olika sätt.

    Turismnytt har träffat Susanna Cederquist – Tjejen som får menyn att prata!

    Susanna är entreprenören som kom på idén att tillgängliggöra tryckt text. För en person med synnedsättning, dyslexi eller som av andra skäl kan ha svårt att läsa menyer eller annan text är det väldigt värdefullt att kunna få informationen uppläst – att läsa med öronen. Med Susannas tjänst, Blipsay Lyssningskoder, kan ni göra era menyer, informationsmaterial och annan viktig information tillgänglig så att fler kan ta del av den på ett effektivt sätt. Vi är olika och läser på olika sätt, då behöver man kunna välja sitt sätt att läsa.

     

    Hur fungerar tjänsten?

    När en beställning görs placeras en lyssningskod innan tryck (eller efter med klistermärke) vid texten. Läsaren kan sedan blippa lyssningskoden med QR-läsare eller kameran i sin mobiltelefon eller padda för att lyssna till textinnehållet.

    Det ska vara enkelt och gratis för läsarna.

    Texten är inläst av professionella inläsare i studio och du kan själv välja uppläsningshastighet.

     

    Så når du ut med ditt budskap till fler. Vi är olika och läser på olika sätt.

    Prova själv att lyssna på denna artikel. Lyssningskod hittar du längst upp i artikeln

    Hur kom du på idén?

    Jag föreläser och utbildar om begreppet tillgänglig text, normer med mera. Ofta har jag lett workshops i de olika tekniker som finns idag gällande uppläsning av text. Det finns många andra bra sätt i dagens tekniska utveckling på området, men detta saknades. Just att få text på ett enkelt och smidigt sätt uppläst för sig direkt från tryckt text. Talsynteser är väldigt användbara i många sammanhang, men här ville jag ha en lösning med riktiga röster/inläsare. 2015 blev min bok ”Dyslexi + Styrkor = Sant” klar och då var det ett givet tillfälle att prova lyssningskoderna och tekniken.”Jag kan ju inte utbilda om tillgänglig text och ge ut en otillgänglig bok.” Efter boken och de många positiva rösterna om tekniken, blev den sedan en produkt som alla textproducenter kan beställa.

     

    Vem har mest nytta av att en meny eller annan text är lyssningskodad eller ”Blipsayad”?

    Jag skulle kalla det att texten blivit tillgänglig eller ”lyssningskodad”. Alla kan använda tekniken, så det handlar inte om något slags ”hjälpmedel” utan endast ett tillägg som ger valmöjligheter. Extra stor nytta kan personer med någon typ av läs – och skrivsvårigheter, dyslexi, afasi, synnedsättning eller är nyanländ och är i en lärprocess av språket, ha. Men målet är ju att all text ska vara tillgänglig så fler blir inkluderade på likvärdiga villkor eller bara kunna variera sitt läsande. Om man sitter och läser en bok på bussen och sen går av så kan man blippa nästa lyssningskod och fortsätta att läsa under promenaden till jobbet.

     

    I vilka sammanhang skulle du säga att det är mest ”värt” att låta er ta er an ens textmaterial?

    Tekniken används i olika sammanhang; i utställningstexter på museum, menyer, utbildningsmaterial i internutbildningar, i utskick av olika slag, informationsblad, tidningar och böcker.

    Som förlag och utgivare av böcker kan man tänka att denna teknik ökar den tryckta bokens värde och ökar mängden potentiella köpare och målgrupp.

    Jag har sedan länge arbetat och utbildat inom begreppet tillgänglig utbildning. Inom utbildning av olika slag är textnormen stark. Här är det viktigt att ingen stängs ute och att alla ska kunna delta på ett likvärdigt och effektivt sätt. Jag har sedan några år tillbaka arbetat med Axfoods internutbildningar och där används nu lyssningskoder.

    Nyttan är stor i alla sammanhang där man är mån om att alla ska kunna ta del av textinnehållet helt enkelt.

     

    Hur lång tid tar det innan man får sin text inläst och klar?

    När man gör en beställning får man ett preliminärt datum då det kommer att vara klart, men om det är bråttom går det ofta att lösa. Det brukar ta mellan en dag upp till några dagar beroende på hur lång ”kö” det är.

     

    Kan man få en text inläst på fler språk än svenska?

    Ibland har vi fått frågan om man kan lägga in flera översättningar i lyssningskoden. Detta är fullt möjligt om de står utskrivna. Tekniken handlar ju om att tillgängliggöra den skrivna texten, så allt som står kan lyssningskodas. Hittills har främst texter på svenska och engelska lyssningskodats, men självklart går det även för andra språk.

     

    Är det dyrt, eller kan man låta er läsa in en meny som ändras varje månad?

    Det är inte dyrt, prismodellen är gjord så att tillgängligheten inte ska vara en prisfråga. Ja, man kan låta uppdatera och ändra texter vartefter, det är fullt möjligt.

     

    Ser du några fler sammanhang där detta skulle kunna vara en bra lösning?

    Jag skulle vilja se tekniken oftare i kurslitteratur och läromedel, framförallt för skolan. Det finns en fördel att sammanföra ljudboken och den tryckta boken, särskilt om det förekommer bilder, formler och annat.

    Informationsskyltar utomhus skulle också enkelt kunna inneha lyssningskoder, så kan fler effektivare ta del av textinnehållet.

    Ju viktigare information desto viktigare är det ju att fler ska nås av budskapet, så jag skulle också vilja se lösningen för samhällsinformation av olika slag, från myndigheter till exempel.

     

    Vad är nästa steg i utvecklingen av det här redskapet?

    Att göra tekniken mer känd. Alla ska veta vad en lyssningskod är. Det är inte en vanlig QR-kod utan när man ser den med en pratbubbla omkring så ska man veta vad den innebär. Så ju fler som beställer och använder tekniken, desto mer syns den. Visionen är att all text blir tillgänglig och att alla texter ska vara tillgängliga från början. Det ska framgå att texten ska kunna läsas på flera sätt direkt för läsaren, vara en del av normen.

     

    Med Blipsay har du hittat en smart lösning på flera olika utmaningar samtidigt. Har du nya idéer inom andra områden eller andra sammanhang där det finns tillgänglighetsutmaningar att lösa?

    Tillgänglighet och våra naturligt olika sätt att fungera innebär att vi måste skapa en vidd och flera vägar att nå samma sak i alla sammanhang. Vi är olika och det är meningen och vi behöver ”kompetenseffektivisera” mera som jag brukar kalla det. Tillgängligheten ska vara inbyggd från början, finnas med i normen och inte vara något som kommer till i olika särlösningar i efterhand. Textnormen är på ett sätt stark i vårt samhälle traditionellt sett och därför är tillgänglig text så viktig.

    Jag har sedan länge också planer för motsvarande lyssningskoder på musikområdet, gällande noter.

    Beställ Blipsay Lyssningskoder till din egen text här: www.blipsay.se

    Mer information om Susannas arbete: www.susannacederquist.com

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Elisabeth Ohlson Wallin
    • Tweet
  • SkiStar
    2022-08-12 20:49

    Året-runt-satsningen fortsätter hos fjällturismbolaget SkiStar

    Säsongen fortsätter hos SkiStar under hösten med flera evenemang och aktiviteter. Dessutom satsas det på fler nyheter till nästa sommar.

  • Värmländska besöksnäringen
    2022-08-12 20:26

    Positiv trend för den Värmländska besöksnäringen

    De preliminära siffrorna som SCB publicerat för månaden juni visar en positiv trend för den Värmländska besöksnäringen.

  • Trelleborg
    2022-08-11 20:11

    Nytt turismrekord i Trelleborg och Sydkusten

    Trelleborg kan fira enligt statistik från SCB/Tillväxtverket. Antalet kommersiella gästnätter och utländska gästnätter ökar stort.

  • Sigtunahöjden
    2022-08-11 19:52

    Sigtunahöjden erbjuder sin flitiga personal bättre villkor

    När en bransch är i behov av personal, men inte attraherar några måste det ske en förändring. Sigtunahöjden erbjuder bättre villkor till sin personal.

  • BarCamp 2022
    2022-08-10 18:05

    Hållbarhet i besöksnäringen. Något för dig? Anmäl dig till årets BarCamp!

    Vill du inspireras, dela erfarenheter och bygga ut ditt nätverk? Då är BarCamp, något för dig!

  • Easyfairs
    2022-08-10 17:49

    Easyfairs utser Joachim Warnberg till interim VD för bolaget

    Joakim Percival, VD på Easyfairs, lämnar bolaget och ersätts av Joachim Warnberg som interim VD med start september 2022.

  • Sveriges hotell
    2022-08-10 17:46

    Högtryck på Sveriges hotell i sommar – intäkterna ökar

    Sveriges hotell ökade intäkterna under juli med 32 procent i förhållande till samma månad 2019 enligt Stockholms Handelskammare.

  • Destination Småland
    2022-08-10 16:56

    Destination Småland spår flygande start med ny VD

    Den 15 augusti kliver Eric Wickell in i rollen som VD för Destination Småland. Han hoppas kunna komma med innovativa idéer.

  • First Camp
    2022-08-09 17:25

    Rekordomsättning i juli månad för campingkedjan First Camp

    First Camp, Skandinaviens största campingkedja, rapporterar en rekordstark omsättning i juli, årets viktigaste månad.

  • festivaler
    2022-08-08 15:42

    SJ – tågresenärer går före i kön till festivaler

    Festivalbesökare som tar tåget går före i kön på Way out West och Big Slap. SJ och arrangörerna samarbetar för ett hållbart resande.

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tretton nya projekt ska främja hållbar platsutveckling

    • Förbättrad kompetensförsörjning och affärsutveckling i besöksnäringen

    • Kunskapsbank för turism och besöksnäring (kunskapbesoksnaring.se)

    • Läs mer om vårt arbete med turism och besöksnäring

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 1 juni 2022

    • Ny målgruppsguide

    • Hur tänker svenskarna om sitt resande, juni 2022?

    • Prenumerera på Visit Swedens nyhetsbrev

  • Händelser i branschen

    • Revenue Forum – Must Have Technology for Hotels
      2022-09-01
      • Digitalt
      • revenueforum.net/coming-soon/revenue-forum-webinar-1st-of-september
    • Kick-off för innovationsprogrammet för upplevelseindustrin – Xperience Next
      2022-09-01
      • Göteborg
      • www.lindholmen.se/XperienceNext
    • Östra Mellansveriges kunskapsdag för en hållbar besöksnäring (save the date)
      2022-10-27
      • Uppsala
      • www.destinationsutveckling.com/events/ostra-mellansveriges-kunskapsdag/
    • Turistrådsdagen Västsverige (save the date)
      2022-11-10
      • Göteborg
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2022-08-06 23:07

      Ny app hjälper arbetsgivare och arbetssökande att matcha varandra

      Företaget Gigleer AB har tagit fram en app för att underlätta matchning mellan arbetsgivare och extrapers...

    • 2022-08-07 21:01

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 1-5 augusti 2022

      Nyhetstorraste veckan på enormt länge om besöksnäring. En del av det som är handlar om statistik för juni eller j...

    • 2022-08-07 17:39

      Turista på Djurgården i Stockholm med barnbarn mitt i sommaren

      Sista helgen i juli kom Signe, snart fyra, till Stockholm för första gången för att hälsa på mormor och morfar. M...

    • 2022-08-04 21:15

      Julirekord för turismen i Göteborg – evenemangen blev succé

      Fler gäster än någonsin besökte Göteborg i juli och bodde på hotellen i staden. Under 28 av månadens 31 dagar sål...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Du har skapat en ny upplevelse som du lagt upp på hemsidan. Du har gjort flera inlägg på Facebook och Instagram… men ingen bokar.<...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Samsyn kring mål och nuläge viktigt I arbetet med vision, mål och strategier vimlar det av fallgropar. Handen på hjärtat, har ni lagt fast e...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I teorin kan det låta enkelt men det här är kanske bland det svåraste man kan hålla på med inom marknadsföring och kommunikation. Men dagen...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • kontakt@turismnytt.se
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2022 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet