-
Tillväxtverkets statistik om gästnätter i Sverige 2019 – del 2
Statistik från Tillväxtverket och SCB visar att internationella och nationella gästnätter i de flesta regioner och destinationer i Sverige ökade 2019 jämfört med året innan.
Den första artikeln om ämnet kan ni läsa här. Turismen fortsätter att öka i Sverige – Gästnätter 2019
Ökat under årets alla månader
2019 var ett kanonår för besöksnäringen i Swedish Lapland. Enligt statistik blev det en ökning på 8 procent av gästnätter jämfört med 2018. Antalet gästnätter ökade från 2,9 till 3,2 miljoner. Det är den högsta registrerade årliga ökningen för destinationen.
Anmärkningsvärt är att antalet gästnätter ökat under årets alla månader, vilket antyder att det finns ett växande intresse utöver de mer populära sommar- och vintersäsongerna.
Siffrorna visar på rekordresultat för Karlskronas boendeanläggningar. Totalt 406 053 gästnätter motsvarar en ökning från 2018 med 13,7 procent. Karlskronas campingsiffror (181 790) sticker också ut.
Fortsätter attrahera utländska besökare
Totalt hade Skåne drygt 6,5 miljoner gästnätter under 2019, en ökning med 5,2 procent jämfört med 2018. De utländska gästnätterna ökade med 6,2 procent och står därmed för 27 procent av alla gästnätter i Skåne.
”Det är glädjande att konstatera att Skåne fortsätter attrahera utländska besökare, med stora ökningar från våra viktiga närmarknader Tyskland och Danmark.” Säger Pia Jönsson Rajgård, VD på Tourism in Skåne AB.
Enligt statistiken ökade antalet gästnätter under året i Helsingborg med 2,3 procent. Den nationella marknaden är fortsatt störst och ökade med 3,9 procent.
Milstolpe för Halland
Tillväxtverkets senaste statistik över gästnätter visar att Halland attraherade rekordmånga turister 2019. Över 3 miljoner gästnätter registrerades (en ökning med 8,2 procent.)
Det som sticker ut mest är ökningen av norska och danska gäster. De svenska gästnätterna ökade dock med 8,6 procent. Det är också värt att nämna att Halmstad hade en total ökning av gästnätter med 11,1 procent jämfört med rekordåret 2018.
”3 miljoner gästnätter är en milstolpe för halländsk besöksnäring. Vi har siktat högt och satte 2017 målet att fördubbla antalet internationella gästnätter fram till 2030. Redan nu har vi nått delmålet för 2021.” Säger Anna Bengtsson, strateg på Visit Halland.
Fotograf: Anna Hållams- Text: Swedish Lapland, Tourism in Skåne, Visit Halland & Isa Mörk
- Foto: Cody Duncan
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Trots en besöksminskning jämfört med 2023, fortsätter Marinmuseum att vara en av södra Sveriges största besöksdestinationer.
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska upplevelser. Göta kanal erbjuder en unik chans att upptäcka Sveriges historia och natur från vattnet.
-
Vasamuseet och Vrak i nytt poddsamarbete med Anders Lundin
Tillsammans med experter från Vasamuseet och Vrak berättar Anders Lundin om skepp som förlist i den nya podden Folkets historia.
-
Sveriges beredskap börjar lokalt, därför behöver vi besöksnäringen
Besöksnäringen har gång på gång visat sig vara en avgörande resurs i tider av kris
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2024
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Det blev ett bra slut på året med positiva utsikter för framtiden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Exakt kl. 07.11 (CET) den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning (Uppdatering 15 januari 10.20 – här...
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Exemplet Visit Hornborgasjön Nya trender och klimatföränd...
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde fjällbolaget SkiStar en boendebeläggning på 99 procent. Högst beläggni...
-
-
Gästbloggare
-