lördag 13 december 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
    • Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
    • Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
    • Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stolt Mat & Dryckesfestival
    2023-05-30 14:23

    Stolt Mat & Dryckesfestival intar åter Nyköping i augusti

    Efter förra årets härligaste matfest så återvänder den 11-12 augusti Stolt Mat & Dryckesfestival till Nils Oscar Bryggeri i Nyköping.

    Ett 20-tal aktörer samlas i parken utanför bryggeriet för att låta dig testa nya och gamla smakfavoriter. På besök är små och stora hantverksbryggerier, mustproducenter, kockar som grillar sina bästa viltbitar och många andra aktörer med fina råvaror.

    Innovativ mat & dryck lockar turister till regionen

    Intresset för sörmländsk mat och dryck ökar varje år. Ett ökat intresse för den lokala maten, ursprung och kvalité gör att allt fler vill välja lokala produkter. I Sörmland växer utbudet av restauranger med lokala produkter på menyn, de ser också att allt fler besökare hittar ut till gårdsbutiker och producenter utanför städerna.

    Aktörer inom mat och dryck i Sörmland skapar varje år mer intressant, innovativ mat och dryck av högsta kvalité som lockar turism till regionen. Stolt Mat & Dryckesfestival samlar dessa under två härligt smakrika dagar.

    ”Förra årets event var verkligen en av matsörmlands högpunkter 2023! Aktörerna på plats hade fantastiskt roligt och gästerna strålade i sommarvärmen. Många av aktörerna i år är återkommande, men ett gäng är också nykomlingar. Alla är väldigt sugna på att nya och gamla gäster ska upptäcka och njuta av deras mat och dryck, där dessa erbjuds som mindre smakprover. Tack vare det stora intresset och stöd av Sörmlands Sparbank har vi år också kunnat sänka inträdet till endast 60 kr per person! Vi ser väldigt mycket fram emot årets folkfest, med kul livemusik, glädje och sörmländsk matstolthet.” Säger Malin Ahnelöv, Processledare för Stolt Mat i Sörmland.

    Deltagande producenter:

    Nils Oscar – Lokalt bryggeri i Nyköping som är välkänt i hela Sverige. Här brygger man klassisk öl i modern stil. Här har besökaren möjlighet att prova mängder med öl i bryggeriets egen pub.

    Stenstugan Bryggeri – Gjorde stor succé förra året. Brygger både öl och destillerar sprit. Under festivalen kan man prova på Stenstugans egna gin.

    Öster Malma – Under festivalen så kan ni smaka viltkött från viltslottet nummer 1, Öster Malma, utanför Nyköping.⁠ Kockarna på Öster Malma skapar vällagad mat, med respekt för alla råvaror.

    Nornir Brewery – Det unga gänget bakom Nornir har en vision som handlar om att producera galen men hantverksmässig öl som är exklusiv och unik på marknaden.

    Lövnäs Bryggeri – Ett litet bryggeri på Mörkö. Bryggeriet experimenterar fram olika sorters öl som sedan hamnar på hyllan i systembolaget eller i en lokal restaurang.

    Ösvreta Gård & Annas kök – Här drivs traditionellt ekologiskt familjejordbruk. På plats är Anna för att låta er testa yoghurt och andra komjölksprodukter.

    Trosa ölkompani – En nykomling på festivalen. Det här bryggeriet gör öl med enkla och traditionella metoder med tydlig lokal förankring.

    Köping Musteri – En till nykomling på festivalen. Familjeföretaget Köpings Musteri gör kvalitetsdrycker på äpplen från sin egen fruktodling. Här skapas både must och cider.

    Frankly foodtruck – Korv när det är som bäst. Lokalt hantverk som fått mängder med priser. En given succé på festivalen!

    Passage vincafé – Lokalt vincafé i Eskilstuna som fokuserar på hantverksmässigt tillverkade naturviner från små producenter i Sverige.

    Bryggeri Stör – Ett mikrobryggeri i Sörmland med 100% fokus på svenska ekologiska råvaror. Under festivalen kan man prova ett flertal av deras hyllade produkter.

    Eskilstuna Ölkultur – Lokalt bryggeri i Eskilstuna som växer så det knakar. De har ett brett sortiment och älskas av många i området.

    Jordnära mat – En succé på förra årets festival var det här gängets falafel gjord på steksmet, en färsk produkt, gjord på sötlupinböna ekologiskt odlad i Sverige.

    Virå fattighus – Bryggaren Martin Oppermann menar att ett bra hantverksöl smakar bättre än öl från de stora bryggerierna. Han säljer sin öl till lokala restauranger i Sörmland.

    Taxinge Bryggeri & Kök – Johan är den nya bryggaren på Taxinge Bryggeri. Bryggeriet erbjuder bland annat guidade turer, ölprovning och ölkurser.

    Pomologik – En sörmländsk stolthet. Här görs hantverksmässig cider på 100 % äpplen. Kom och upptäck en helt ny värld av cider! Pomologik är endast på plats under festivalen på fredagen.

    Läs mer om eventet Stolt Mat & Dryckesfestival här!

    • Text: Stua
    • Foto: Rocco Gustafsson
    Tweet
  • Röd bil som kör genom en vit vinterskog - Skistar
    2025-12-13 00:36

    SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck

    SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen

  • Nattåg till Norrbotten
    2025-12-12 23:53

    Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten

    Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget

  • Linda Vismer - Ordförande i Naturturismföretagen
    2025-12-12 08:40

    Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten

    Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket

  • Vinnaren av Stora turismpriset 2025 - Stora Karlsö
    2025-12-11 23:21

    Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025

    En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring

  • Grupp på skidor i naturen
    2025-12-11 17:07

    Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder

    De som inte har så stor vana av naturen behöver guider

  • Slussporten renderad bild besöksnäring
    2025-12-08 07:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025

    Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter

  • Allt fler gäster söker en helhetsupplevelse med mat och hotellrum. Hällsnäs satsar stort på det.
    2025-12-08 02:41

    Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration

    Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.

  • Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
    2025-12-08 00:06

    Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas

    Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.

  • Grant Thornton hjälper dig med 3:12-regeln
    2025-12-07 00:55

    Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?

    Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här

  • Campingnätverket i Riksdagen tillsammans med Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund, Svensk Camping och First Camp, önskar en tydlighet och enkelhet i regler och lagar.
    2025-12-06 02:01

    Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare

    Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.

  • Veckans profil

    Joel Salo, Utvecklingschef på r360

    Joel Salo

    Utvecklingschef på r360

    Snart är det vinter och fjälldestinationerna förbereder sig inför öppning. Det gör även r360 Resorts Systems, som systemleverantör till fjälldestinationerna

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Inspelat webbinarium: Visit Sweden 2026

    • Inspelat webbinarium: Kunskap och analys inom måltidsturism

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Almedagen 2026
      2026-01-27
      • Stockholm
      • www3.gotland.se/sr/Almedagen2026
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2026-01-28
      • Grythyttan
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-for-turism--och-besoksnaringen-i-orebro-lan/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-12-05 01:38

      Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar

      De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...

    • 2025-12-07 00:55

      Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?

      När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...

    • 2025-12-05 10:36

      Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige

      Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...

    • 2025-12-04 17:34

      Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl

      Coronapandemins första år och runt om i landet tvingas hotell slå igen, men Hotel Kung Carl går i rakt ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser om naturturism brukar jag prata om hur man lyckas. Men nu delar jag med mig av vad som inte fungerat.

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Jag är utbildad fjälledare, med två år på Turistsportlinjen i Kiruna. 25 veckoprojekt i fält, karta, kompass, bivack, turer i alla väder. Ja...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet