-
Tillväxtverket – besöksnäringen behöver mer intern kompetensutveckling
Idag råder stor kompetensbrist i flera yrken och i många områden inom besöksnäringen, vilket är ett hinder för tillväxt och ökad konkurrenskraft. Det framgår av Swecos rapport ”Problemkartläggning – Utmaningar och möjligheter för besöksnäringens kompetensförsörjning” som beställts av Tillväxtverket.
En av de största utmaningarna är den bristande attraktiviteten hos många jobb inom besöksnäringen. Arbetet innebär ofta obekväma arbetstider, stress, deltidsanställningar och säsongsarbete, vilket gör att arbetsgivare inom besöksnäringen har svårt att konkurrera med andra sektorer. Även låga löner, fysiskt tungt arbete och otydliga karriärvägar nämns som exempel i rapporten.
Interna karriärmöjligheter får personalen att stanna
Från företagens sida menar många att branschen måste göras mer attraktiv för att locka medarbetare på en arbetsmarknad där många branscher konkurrerar om arbetskraften.
”Besöksnäringen ligger efter när det gäller att kompetensutveckla sina medarbetare.” Säger Fia Westerberg, Head of People and Culture på Winn Hotel Group. ”Vi måste bli bättre på att låta medarbetarna utvecklas inom branschen och erbjuda nya karriärmöjligheter internt. Och det räcker inte att skicka medarbetarna på utbildning en gång per år, utan kompetens är en färskvara som vi måste jobba med konstant.”
Fia Westerberg berättar att Winn Hotel Group har en egen affärsakademi, Winn Business School, där de hela tiden utvecklar sina medarbetare. Något som gjort det lättare att behålla personalen.
”Vi talar om för våra medarbetare redan när de börjar att vi kommer att investera i dem och att det finns möjlighet för karriärutveckling och det har vi märkt att många ungdomar uppskattar. En av våra hotelldirektörer började som 15-åring i frukosten och vi har ytterligare flertal hotelldirektörer som utvecklats internt genom vårt talangprogram som är en managementutbildning som sträcker sig över ett år – Det är fantastiska karriärresor som många gjort vilket vi är otroligt stolta över.”
Viktigt med högskolebehörighet
En annan faktor som försvårar kompetensförsörjningen är att vissa gymnasieutbildningar som leder till hotell- och restaurangyrken inte ger högskolebehörighet. Vilket gör dem mindre attraktiva. Men till hösten 2023 kommer alla nationella yrkesprogram i gymnasieskolan att ge grundläggande högskolebehörighet, vilket förväntas öka söktrycket.
Dock kvarstår behovet av fler utbildningsplatser till yrkesförberedande gymnasieutbildningar. Samt mer samverkan mellan utbildningssystemet och näringen.
Bristande matchning
Ett problem som präglar svensk arbetsmarknad generellt är bristande matchning och det gäller även besöksnäringen. Många som påbörjar en utbildning inom hotell och restaurang väljer sedan att ta anställning i andra branscher. Här har även coronapandemin fått stark påverkan då många anställda tvingades söka arbete i andra branscher. Sedan så valde de att stanna kvar där.
Besöksnäringen erbjuder intressanta, utmanande och meningsfulla arbetsuppgifter, en lärorik miljö och möjlighet till personlig utveckling. Men samtidigt är näringen behäftad med både interna och omvärldsrelaterade problem. Vilket påverkar dess förmåga att rekrytera och behålla personal.
I rapporten ”Problemkartläggning – Utmaningar och möjligheter för besöksnäringens kompetensförsörjning” har problemen kartlagts och kategoriserats. Det är ett underlag för fortsatt arbete med att prioritera vilka orsaker och problem som skulle kunna åtgärdas, samt av vilka aktörer detta kan och bör göras.
Hämta publikationen på Tillväxtverket här.
Läs mer om Tillväxtverket på Turismnytt här.
- Text: Tillväxtverket
- Foto: Tillväxtverket
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare för besökare att boka boende, restaurang och upplevelser i Norrköping. Det blir även l...
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Andrea’s finalblogg: Det långsamma värdet i svensk besöksnäring
Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Mest under Destination, Tåg, Museer/utställningar samt Stöd/insatser/utmärkelser/initiativ
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
Gräv där ni står och fokusera på det ni har, det kan vara stadskärnan, en företeelse eller ett evenemang
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
Transporterna till och från fjällen står för den största delen av fjällturismens klimatavtryck. ...
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
I veckan lyssnade jag på Linda Staafs och Linda Vismers webbinar där de ”nystar i” Turism året runt om att vi kan...
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Lördagen den 13 december öppnade det svenska godisvarumärket BUBS öppnar sin allra första konceptbutik, ”...
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i d...
-
-
Gästbloggare
-