-
Trenden fortsätter – rekordsommar för destinationen Höga Kusten
Antalet gästnätter i destinationen Höga Kusten fortsätter att öka, enligt preliminär statistik från Tillväxtverket.
“Det är otroligt glädjande att se att även i år ökar beläggningen de första åtta månaderna, och de utländska gästerna är fler än någonsin.” Säger Mia Karlsson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.
Det är en tydlig ökning med 12% mot ifjol och hela 19% mot 2019 för årets första åtta månader. Och en stor del av denna ökning står de internationella gästerna för, sedan 2019 är ökningen hela 40%.
Får alltid höga betyg i gästundersökningar
Bryter vi ut sommarens siffror (juni-augusti) gällande kommersiella gästnätter ser vi en ökning med 10% jämfört med 2021 och 20% jämfört med 2019.
“Det här är återigen ett kvitto på vår långsiktiga satsning för Höga Kusten. Vi har blivit en plats det pratas om, folk längtar till och dessutom levererar vi när besökarna är på plats.” Säger Mia Karlsson.
Ett kvitto på det är att Höga Kusten alltid får höga betyg i olika gästundersökningar. I den senaste undersökningen som gjorts i sommar säger hela 94 procent att deras besök i destinationen överträffade deras förväntningar.
“Då ska vi veta att förväntningarna är höga redan innan resan, så jag är otroligt stolt över våra entreprenörer och över alla Höga Kusten-bor som dag efter dag bjuder på ett välkomnande till besökaren som gör att de trivs och vill komma tillbaka.” Säger Anna Hellgren, VD för Höga Kusten-turism, besöksnäringsföretagens förening i området.
Erbjuder en natur som alltid är öppen och gratis
De färska siffrorna ska nu analyseras i detalj och arbetet fortsätter med att utveckla och vårda Höga Kusten som besöksmål.
“Det finns en oro för de tider vi lever i och människors plånböcker är inte lika tjocka. Men vi erbjuder en natur som alltid är öppen och gratis och en möjlighet till olika upplevelser och boende att fylla sin vistelse med.” Säger Mia Karlsson.
- Text: Höga Kusten
- Foto: Höga Kusten
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-