-
Trenden fortsätter – rekordsommar för destinationen Höga Kusten
Antalet gästnätter i destinationen Höga Kusten fortsätter att öka, enligt preliminär statistik från Tillväxtverket.
“Det är otroligt glädjande att se att även i år ökar beläggningen de första åtta månaderna, och de utländska gästerna är fler än någonsin.” Säger Mia Karlsson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.
Det är en tydlig ökning med 12% mot ifjol och hela 19% mot 2019 för årets första åtta månader. Och en stor del av denna ökning står de internationella gästerna för, sedan 2019 är ökningen hela 40%.
Får alltid höga betyg i gästundersökningar
Bryter vi ut sommarens siffror (juni-augusti) gällande kommersiella gästnätter ser vi en ökning med 10% jämfört med 2021 och 20% jämfört med 2019.
“Det här är återigen ett kvitto på vår långsiktiga satsning för Höga Kusten. Vi har blivit en plats det pratas om, folk längtar till och dessutom levererar vi när besökarna är på plats.” Säger Mia Karlsson.
Ett kvitto på det är att Höga Kusten alltid får höga betyg i olika gästundersökningar. I den senaste undersökningen som gjorts i sommar säger hela 94 procent att deras besök i destinationen överträffade deras förväntningar.
“Då ska vi veta att förväntningarna är höga redan innan resan, så jag är otroligt stolt över våra entreprenörer och över alla Höga Kusten-bor som dag efter dag bjuder på ett välkomnande till besökaren som gör att de trivs och vill komma tillbaka.” Säger Anna Hellgren, VD för Höga Kusten-turism, besöksnäringsföretagens förening i området.
Erbjuder en natur som alltid är öppen och gratis
De färska siffrorna ska nu analyseras i detalj och arbetet fortsätter med att utveckla och vårda Höga Kusten som besöksmål.
“Det finns en oro för de tider vi lever i och människors plånböcker är inte lika tjocka. Men vi erbjuder en natur som alltid är öppen och gratis och en möjlighet till olika upplevelser och boende att fylla sin vistelse med.” Säger Mia Karlsson.
- Text: Höga Kusten
- Foto: Höga Kusten
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen Final4 på Halmstad ...
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn på r...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
-
Gästbloggare
-