-
Vill du utvecklas till teamledare eller mellanchef inom hotell? Läs här
Besöksnäringen skriker efter kvalificerad personal så den som väljer att bygga på sina praktiska erfarenheter från branschen med en bra men effektiv utbildning har fantastiska möjligheter att få drömjobbet. En sådan utbildning är Yrkesakademins Hotel Supervisor-utbildning som startar i september. Vi fick just veta att de har några platser kvar så sök själv eller tipsa kompisar och kollegor. Du är kanske arbetsgivare, personal-/HR-ansvarig eller avdelningsansvarig som har bra personal som du känner du vill behålla men också lyfta?! Då kan Hotel Supervisor-utbildningen också vara precis det du letar efter.
Utbildningen gör det möjligt att jobba samtidigt som man studerar. Det är en nätbaserad utbildning (50%) med sex fysiska träffar IRL där man får göra en djupdykning i ledarskap, Revenue Management, försäljning, arbetsrätt, hållbarhet, onlineförsäljning med mera. Den innehåller också två praktikperioder (LIA) under studietiden och dessa kan man göra var som helst i Sverige (eller i världen för den delen). Det finns ett fåtal platser kvar att söka och start för utbildningen är 4 september. Examen sker dagarna innan midsommar 2021. Mer info hittar du här.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Yrkesakademin
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...
-
-
Gästbloggare
-