-
Villa Lovik lanserar Beach & Pool Club och restaurangkoncept
Hösten 2019 öppnade en helt ny relaxavdelning i Villa Lovik på Lidingö – Spa by Villa Lovik som ett första steg i att öppna upp för privatgäster. Efter en fantastisk start och stark ökning av privat- och weekendgäster väljer man nu att utveckla Villa Lovik ytterligare.
Visionen är att attrahera fler weekendgäster med siktet inställt på avkoppling och intresse för gastronomiska upplevelser med en touch av Italien. I sommar lanseras restaurangkonceptet, La Piazza by Villa Lovik och Beach & Pool Club by Villa Lovik.
Vill satsa ytterligare
På Villa Lovik har man möjlighet att varva ner och njuta. Det ligger bara ett stenkast från Stockholms city men ändå är det en lugn och lantlig oas för weekends, möten och fester med havet utanför fönstret.
Villa Lovik har, utöver den nya relaxavdelningen SPA by Villa Lovik, även helt nyrenoverade möteslokaler och hotellrum. Här finns också Brödfabriken, ett eget bageri som erbjuder aktiviteter. De har även behandlingsrum där man erbjuder en bredd av olika behandlingar.
”Då vi ser en överväldigande stor ökning av antal gäster så vill vi satsa ännu mer och öppnar i sommar Beach & Pool Club by Villa Lovik och även restaurangkonceptet La Piazza. Vi vill skapa en komplett weekend-destination med innehåll som fokuserar på välbefinnande samt mat och dryck med en touch av Italiens finaste smaker.” Säger Torbjörn Blomqvist, ägare Stockholm Meeting Selection.
Italienska konceptet La Piazza
Just nu pågår arbetet med det nya konceptet för fullt. La Piazza kommer att vara belägen på Villa Loviks kringbyggda innergård och öppnar i slutet av maj. Här kommer gästen att kunna njuta av mat och dryck i miljö där inspirationen har hämtats från italienska torg. La Piazza by Villa Lovik kommer att servera Italienska och svenska råvaror. Exempelvis flatbread pizzeata, ost & chark och italienska efterrätter.
”Vi är så laddade inför sommaren och utvecklingen av vårt matkoncept. Just nu sitter vi och planerar menyer och inköp och jag kan lova att vi verkligen kommer att leverera det bästa av Italien på vår underbara innergård.” Berättar Andreas Zetterdahl, Food & Beverage Manager på Villa Lovik. ”Alla råvaror är noga utvalda och håller hög kvalité. Vi fortsätter givetvis också att baka vårt eget bröd. Vi har även visionen att kunna erbjuda Sveriges bredaste utbud av oliver.”
En mogen Beach & Pool Club
I anslutning till poolområdet kommer Beach & Pool Club by Villa Lovik att öppna upp i juni. Här kommer gästen kunna spendera dagen på stora solbäddar med utsikt över den glittrande fjärden. Även enklare solstolar kommer att finnas till låns för den som vill gå ner till strandkanten och njuta av ett dopp.
Beach & Pool Club by Villa Lovik kommer att erbjuda enklare lunch och snacksmenyer anpassat för avslappnat häng. En variation av Italiensk öl och ishinkar med bubbliga drycker med tillbehör kommer att kunna beställas.
”Vi har sneglat lite på internationella koncept som Nikki Beach och anpassat det efter en lite mer mogen målgrupp som gillar att slappna av i stilfull miljö och jag tror att vi verkligen kommer att lyckas att göra dessa nöjda.” Säger Torbjörn Blomqvist.
- Text: Stockholm Meeting Selection
- Foto: Stockholm Meeting Selection
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
En dom i Patent- och marknadsöverdomstolen innebär en stor utmaning för besöksnäringsföretag som inte får visa (alkoholhaltig) dryck ihop med mat
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt bland danskarna
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-