lördag 2 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Countryside Hotels – weekendboom under 2026
    • Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
    • Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
    • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Den 30 januari 2025 är det dags för Global Revenue Forum i Stockholm – den självklara mötesplatsen för kommersiella team inom besöksnäringen.
    2024-12-21 21:28

    Varför ditt hotellteam inte får missa Global Revenue Forum 2025

    Den 30 januari 2025 är det dags igen för Global Revenue Forum (GRF) i Stockholm – den självklara mötesplatsen för kommersiella team inom besöksnäringen.

    Här samlas ledande experter, beslutsfattare och innovatörer för att tillsammans utforska framtidens revenue management, ledarskap samt utvecklingen inom sälj och marknad. Men varför ska just ditt hotellteam delta? Taktikon frågade några av deltagarna på Global Revenue Forum 2024.

    En plats för inspiration och nätverkande

    ”Det är en fantastisk möjlighet att träffa branschkollegor och dela erfarenheter.” Säger Nicole Pagels från Moder.

    På GRF har du chansen att möta branschkollegor från hela Europa och utbyta idéer och erfarenheter. Det är en oslagbar möjlighet att bygga nya relationer och samarbeten som kan stärka ditt team och din verksamhet.

    Insikter i marknaden och framtidens trender

    ”Det här är verkligen ett evenemang jag inte kommer att missa. Det är en möjlighet att se marknaden, uppdatera mig om branschtrender och få insikt i vad som kommer de kommande åren.” Säger Kim Spolén från Clock PMS.

    GRF ger dig och ditt team en unik inblick i de senaste trenderna, marknadsutvecklingen och teknologiska innovationerna som formar framtiden för vår bransch. Här får ni praktiska råd och inspiration för att navigera framtidens utmaningar och möjligheter.

    Revenue managements roll i framtiden

    ”Det här är ett oerhört viktigt evenemang eftersom jag anser att vi som bransch är utmärkta på att utveckla tjänster och skapa upplevelser, men vi behöver bättre förstå vilken roll Revenue management spelar för vår framtida utveckling.” Säger Sebastian Tarkowski – Fagerudd.

    Revenue management är avgörande för att skapa hållbar tillväxt och öka konkurrenskraften i en ständigt föränderlig marknad. Under evenemanget får du ta del av innovativa idéer och upptäcka de allra senaste trenderna inom revenue management.

    Praktiska insikter och teknologiska framsteg

    På eventet möter ni inte bara inspirerande talare. Utan får också tillgång till konkreta verktyg och strategier som direkt kan stärka ert resultat. Genom att utforska nya tekniska innovationer och lyssna till branschledare kan ni ligga steget före konkurrenterna och säkra framtida framgångar.

    Forma framtiden med oss

    Global Revenue Forum är en mötesplats där inspiration, kunskap och samarbete står i centrum. Med en blandning av engagerande keynote-talare, workshops och interaktiva diskussioner och nätverksmöjligheter är detta en plattform där du kan få allt ditt företag behöver för att navigera och växa i en snabbt föränderlig bransch.

    Säkra er plats på GRF 2025 redan idag. Inspireras av branschledare, fördjupa era kunskaper och ta del av de verktyg ni behöver för att möta morgondagens utmaningar med framgång. Få mer information och anmäl er på Global Revenue Forum här.

    • Text: Taktikon
    • Foto: Taktikon
    Tweet
  • Munkedals Herrgård, ett av de nya hotellen i Countryside Hotels.
    2026-05-02 16:24

    Countryside Hotels – weekendboom under 2026

    Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.

  • Destination Kalmar och Kalmar kommun har tagit fram en rad idéer. Den första är Träd på vift. Ett inslag för att skapa grönska i stadskärnan.
    2026-05-01 21:45

    Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö

    Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.

  • Trelleborg slog rekord i gästnätter under 2025.
    2026-05-01 20:40

    Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg

    När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.

  • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.
    2026-04-30 21:22

    Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

    I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.

  • En turistekonomisk utvärdering visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
    2026-04-29 19:19

    DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm

    En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.

  • Natur är värdefull för turismen
    2026-04-29 16:14

    Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen

    ”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”

  • Anne Lundberg och Knut Knutson, programledare för Antikrundan som besöker Kalmar i sommar.
    2026-04-28 20:50

    Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in

    Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.

  • Välkommen till Sveriges med förväxlade städer i sommar - Linköping och Lidköping.
    2026-04-28 20:25

    En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen

    Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.

  • Mtb i Ramundberget - besöksnäring
    2026-04-27 03:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • 2025 visade en ökning av gästnätter i Höga Kusten på 14,4 % jämfört med 2024. Naturupplevelser såsom kayakpaddling lockar.
    2026-04-26 18:31

    2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten

    Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-24 18:55

      Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

      Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...

    • 2026-04-25 15:22

      Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

      Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...

    • 2026-04-27 03:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

      Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...

    • 2026-04-26 17:48

      Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

      Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet