-
Årets händelse inom friluftsliv – Outdoor Festival STHLM 2023
Den 27–28 maj återvänder Outdoor Festival STHLM till Djurgårdsbrunn för att under två sköna dagar erbjuda friluftsentusiaster i alla åldrar ett smörgåsbord av prova-på-aktiviteter inom vandring, paddling, cykling, flugfiske, utomhusmatlagning, camping, klättring, uteyoga, fotokurser, naturguidningar och mycket mer därtill. Allt som gör att kropp och själ mår bra med naturen.
Folkfest för alla som gillar friluftsliv
Festivalen är ett unikt tillfälle med fokus på uteaktiviteter med upplevelser i alla dess former. En folkfest som vänder sig till alla som gillar friluftsliv – där alla, nybörjare som vana utövare, barn som vuxna, alla är välkomna.
Många av landets ledande varumärken och destinationer deltar som utställare och kommer ge mängder inspiration och nyheter inom outdoor genom sina clinics. Renata Chlumska är också tillbaka som programvärd och kommer i samverkan med partners presentera nyheter, tävlingar och spännande äventyr från festivalscenen. Evenemanget förgylls även med Tiveden Americana vars artister står för underhållningen. Med bl.a. blues och country i festivalens stora friluftscamp.
En avgiftsfri festival – ”Må bra med naturen”
Festivalen är som tidigare helt avgiftsfri där besökare kan ta del av clinics med allt spännande innehåll från utställarna. Parallellt med programmet erbjuds specifika kurser, turer och aktiviteter mot en avgift.
Temat för årets festival är ”Må bra med naturen” med innebörden att naturens fantastiska arena kan ge oss så mycket välbefinnande. Med rätt kunskaper och utrustning kan vi dessutom enkelt öka komforten när vi är ute på äventyr. Samtidigt behöver vi också vara rädda om naturen.
Inleder med en branschdag för besöksnäringen
Festivalen kör igång med en branschdag den 26 maj som börjar klockan 12.00. Där är aktörer från besöksnäringen välkomna att delta och mingla. Jakob Norrby från Turismnytt kommer att vara på plats.
Läs mer om Outdoorfestivalen här!
- Text: Nordic Outdoor Adventures
- Foto: Nordic Outdoor Adventures
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-