-
Årets största pressresa stärker Västsverige som campingdestination
Årets största pressresa för Turistrådet Västsverige går mot sitt slut. En drygt 30 personer stor grupp av huvudsakligen tyska journalister har sedan i onsdags genomfört ett digert program med camping som tema.
Våra utländska besökare har fått uppleva såväl det bohuslänska kustlandskapet som skogarna och inlandsnaturen i Dalsland och det göteborgska storstadslivet. Övernattningarna har varit förlagda till Johannesviks Camping i Bohuslän och Laxsjöns Camping & Friluftsgård i Dalsland och Lisebergsbyn i Göteborg.
”Camping som reseanledning växer sig starkare och starkare. Västsverige är dessutom den största svenska campingregionen, och Tyskland är vår näst största utlandsmarknad efter Norge. Bara mellan 2018 och 2022 har de tyska campinggästnätterna i vår region ökat med 22 procent. Så att kunna samverka med så stora tyska campingaktörer som vi kan göra i och med den här pressresan är oerhört värdefullt.” Säger Ann-Charlotte Carlsson, marknadschef Turistrådet Västsverige.
Genomför resan för att öka intresset för branschen
SCR Svensk Camping är huvudvärd för detta besök, vars program har tagits fram i samarbete med oss på Turistrådet Västsverige, med vår medarbetare Maria Gunvaldsson som projektledare, och Göteborg & Co.
En resa av denna typ genomförs varje år till någon destination i Europa. I år blev det alltså Västsverige som fick den stora äran att ta emot denna stora journalistgrupp.
De tyska aktörerna som står bakom är Caravanning Industry Association (CIVD), som tillsammans med Messe Düsseldorf (som är värd världens största husvagns- och husbilsmässa Caravan Salong) genomför resan för att öka intresset för branschen och för att presentera nya husbilar och husvagnar. Caravan Salong hålls den 25 augusti till 3 september.
”Sverige är en utmärkt destination för tyska campare – inte minst ur hållbarhetssynpunkt. Det går att ta sig från Tyskland och hit både med färja via Kiel-Göteborg och även genom att åka över Danmark. Att det är en gynnsammare temperatur än vad vi har i Tyskland numera spelar också in.” Säger Michael Degen, VD för Messe Düsseldorf.
Första natten kvällen i Kungshamn
Programmet inleddes onsdagen den 28 juni med att samtliga deltagare hämtade ut sina husbilar i Borås. Varje husbilsekipage bestod av två journalister. Vid övernattningarna bodde en person i husbilen och de andre inkvarteras i stuga eller logi som campingen tillhandahåller.
Första kvällen och natten spenderades på Johannesviks Camping i Kungshamn. Där Zitabåtarna hämtade upp hela sällskapet för båttransport till Skärets krog på Smögen för middag.
Efter busstransport tillbaka till campingen på kvällen och en god natts sömn fortsatte aktiviteterna på torsdagsförmiddagen. Då fick man välja mellan att åka till Nordens Ark eller att stanna kvar i Kungshamn och ägna sig åt någon av de guideledda outdooraktiviteterna paddling, mountainbikecykling eller vandring.
Var nöjd med det utländska besöket
Marlene Roos är receptions- och outdooransvarig på Johannesviks Camping, och hon var mycket nöjd med det utländska besöket.
”Vi är jätteglada över att få ta emot den här gruppen och att få visa upp allt vackert vi har. Vi har påbörjat ett arbete med att sy ihop paket tillsammans med Visit Sweden och Turistrådet för att locka nya målgrupper. Tidigare har vi mest haft svenska gäster, men eftersom exempelvis tyskar och nederländare har sina ledigheter vid andra tider på året är det bra inte minst ur hållbarhetsperspektiv att försöka locka hit dem när vi inte har högsäsong.”
Sätter Dalsland på kartan mot den tyska marknaden
Via ett besök för att äta lunch och titta på hällristningarna vid Vitlyckemuseum gick på torsdagseftermiddagen färden sedan vidare mot Dals Långed och Laxsjöns Camping & Friluftsgård. Kvällen tillbringades där och på närliggande Dalslands Aktiviteter, där det ordnades pressevent i tipi-tält och ett besök i älgparken. Därefter blev det middag med vilt på menyn.
Pontus Gyllenberg äger både Laxsjöns Camping och Dalslands Aktiviteter, som redan satsar en del på den tyska marknaden. Till exempel genom att ha såväl tysktalande kock som tysktalande guider.
”Det känns otroligt hedrande att de ville komma hit. Jag tänker att de inte bara besöker oss här på våra anläggningar, utan att de besöker hela Dalsland. Det finns många duktiga besöksnäringsföretagare här som levererar bra produkter. Kan vi med ett besök av den här typen sätta Dalsland på kartan som campingdestination mot den tyska marknaden är det oerhört värdefullt.”
Ett fantastiskt värdskap från besöksnäringen
På fredagsmorgonen bjöds det på möjlighet till outdooraktiviteter i form av zipline och bushcraft samt besök på akvedukten i Håverud. Eller transport vidare till SAAB Car Museum i Trollhättan.
I skrivande stund befinner sig hela sällskapet på väg från Trollhättan till Göteborg, där det snart blir incheckning på Lisebergsbyn och sedan vidare aktiviteter fram till hemresan lördag förmiddag. Michael Degen är mycket tillfreds med dagarna i Sverige.
”Landskapet här är fantastiskt vackert och människorna otroligt trevliga. Vi har blivit oerhört väl bemötta och har tagit del av ett fantastiskt värdskap från alla besöksnäringsföretagare. Båtturen i solsken från Johannesvik ut till Skärets krog, där vi serverades en fantastisk middag var något alldeles extra! Nu ser vi fram emot det avslutande dygnet i Göteborg.”
Läs mer om Västsverige på Turismnytt här.
Läs mer om SCR på Turismnytt här
Läs mer om Göteborg & Co på Turismnytt här
- Text: Turistrådet Västsverige
- Foto: Turistrådet Västsverige
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på statistik. Maj hade en hög hotellbeläggning.
-
Internationella intresset för Coolcation i Sverige verkar inte svalna
Förra sommarens kanske hetaste resetrend Coolcation har inte svalnat visar en undersökning från Visit Sweden.
-
Stockholms stad behåller Stockholmsmässan i sin ägo
I marknadsläget har det visat sig svårt att hitta en köpare till Stockholmsmässan. Processen att sälja har avbrutits och staden fortsätter att utveckla den i egen regi.
-
Svenskarnas sommarplaner: natur och tid med familjen
En ny undersökning från SkiStar visar att svenskarnas sommarplaner i präglas av ett intresse för natur och tid med familjen.
-
Norrköping – nästa vecka drar SM-veckan igång
Snart startar SM-veckan i Norrköping, en idrottsfest som invigs den 24 juni och samlar svenska mästerskap i 24 idrotter.
-
Swedish Lapland – satsning på destinationshotell i nytt projekt
Swedish Lapland Visitors Board har tilldelats finansiering för projektet AHEAD som ska stärka Norrbottens destinationshotell.
-
Vänersamarbetet – stort intresse för strand- och stadsnära fiske
2021 publicerades en digital fiskekarta för Vänern. Den har passerat 1 miljon visningar, vilket visar att det finns ett stort intresse för fiske.
-
Katrineholm – sommarkonserter med Marit Bergman och Jonathan Johansson
Katrineholm satsar på två gratiskonserter i sommar. Det ska bidra till att stärka kommunens attraktionskraft.
-
Stua AB inleder planerad avveckling av verksamheten
Efter 23 år som en kraft för besöksnäringen i Sörmland, har styrelsen för Stua beslutat att inleda en planerad avveckling av verksamheten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering och Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination Nu bli...
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svensk semester behöver en omstart – för både personer och platser
Sverige stänger ner i juli. Varje år tar en majoritet av svenskarna sin semester just då, ofta i ett enda långt s...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang, Hållbarhe...
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
Det låter kanske som en filosofisk fråga. Ändå är det just den frågan jag ofta hör – även om den kanske oftare fo...
-
Nature Travels erbjuder paket hos Nordic Husky Farm
Det brittiska företaget Nature Travels har introducerat ett nytt paket i sin repertoir. Detta tack vare kontakter...
-
-
Gästbloggare
-