-
Besöksnäringsutredningen har presenterats
Under måndagen presenterades regeringens besöksnäringsutredning för media och branschaktörer.
Närings- och innovationsministern Mikael Damberg (s) inledde presentationen med att prata om att besöksnäringen är en näring som är viktig för svensk tillväxt. ”- Det är dags att alla ser näringen som just en basnäring”, sa Damberg. ”- Naturturismen har stor potential att växa men behöver fler investeringar, konstaterade han. Damberg talade också om vikten av att näringen själv orkar att utvecklas. Han avslutade med att säga att han hoppas att alla i besöksnäringen nu kommer att säga ”Vi vill vara med”.
Regeringens utredare Britt Bohlin tog över mikrofonen tillsammans med sina kollegor Kristina Algotson, Tora Philip och Erika Rosander. Under ett års tid har de arbetat med utredningen. De säger att de har haft ett väldigt roligt arbete med många, många möten.
Syftet med besöksnäringsutredningen
Det var i oktober 2016 som regeringen tillsatte besöksnäringsutredningen. Syftet var att undersöka hur besöksnäringen kunde stärkas som en export- och jobbmotor. Dessutom skulle man ta fram förslag på hur politiken kan skapa förutsättningar för tillväxt, företagande och sysselsättning. I hela arbetet skulle man arbeta utifrån ett hållbarhets- och jämställdhetsperspektiv.
Femtio förslag har tagits fram
Utredningen visar på femtio konkreta förslag om hur besöksnäringen kan bidra till hållbar, ekonomisk, social och miljömässig utveckling i hela landet. Här nedan presenterar vi de viktigaste förslagen.
Förslag – skapa en nationell strategi
Ett förslag är att regeringen skapar, antar och genomför en nationell strategi för hållbar turism och växande besöksnäring. Strategin skall fungera som en plattform för hur politiken ska utformas och genomföras fram till år 2030. Utvecklingen skall ske i samverkan med besöksnäringen, statliga myndigheter, regioner, kommuner och civilsamhället.
Den nationella strategin skall sedan delas in i olika strategiska insatsområden som bryts ned i mätbara delmål. De strategiska insatsområdena är: digitalisering, kompetensförsörjning, utveckling, innovation och forskning, tillgänglighet, naturturism, kulturturism, måltidsturism, evenemang och stora möten och företagens villkor.
Förslag – skapa ett nationellt besöksnäringsforum
Utredningen visar på att det behövs ett nationellt besöksnäringsforum. Forumets uppgift blir att ta fram den nationella strategin för hållbar turism och växande besöksnäring för att slutligen genomföra strategin. Det nationella besöksnäringsforumet skall verka under 5-8 år.
Förslag – en ny nationell funktion för utveckling och innovation
Den nationella funktionens uppgift är att koordinera och samordna privata och offentliga aktörer men också ideella krafter. Idag saknas ett forum som har ett samlat ansvar för långsiktig kunskapsutveckling och innovation inom en del områden. Några av de områdena är digitalisering, naturturism, kulturturism, måltidsturism och evenemang och stora möten.
Den nationella funktionen skall ge stöd till företagens och regioners utvecklingsarbete genom att:
- främja gränssnittet mellan besöksnäringens branscher, akademi och offentlig sektor när det rör innovation och forskning
- prioritera bland strategiska insatser för innovation och utveckla former för innovationsarbetet, enligt den nationella besöksnäringsstrategin
- samordna nationella innovations- och utvecklingsprojekt och ansökningar av medel för utveckling och innovation inom de strategiska insatsområdena
- genomföra kartläggningar och analyser som stöd för utveckling av de strategiska insatsområdena
- utveckla kunskapsbaserade verktyg och modeller inom besöksnäringens strategiska insatsområden
- sprida fakta och verktyg till besöksnäringen samt till andra aktörer
För den nya nationella funktionen föreslås tre olika alternativ för huvudmannaskap.
Förslag – stärk myndighetssamordning
Ett annat förslag är att ge den befintliga myndighetssamordningen (den inom Besöksnäringens myndighetsgrupp och under sammankallande av Tillväxtverket) stärkt mandat.
Och fler förslag finns som rör hela samhället
Enligt utredningen så skulle man kunna föreslå konkreta insatser och möjliga förenklingar som i sin tur kan mobilisera aktörers insatser inom:
- digitalisering
- forskning och innovation
- kompetensförsörjning, kompetensutveckling
- trafikutbud i befintlig infrastruktur rörande besöksnäringen
- nyttjande av exempelvis stads-, natur- och kulturmiljöer
- sysselsättning
- företag inom naturturism samt kulturturism
- data och statistik
Visitas Vd: ”- Äntligen!”
”- Äntligen är utredningen klar och den är mycket välkommen för oss i branschen”, säger Eva Östling, Vd för branschorganisationen Visita. Hon passade också på att tacka dem som arbetat med utredningen. ”- Nu är det bara att vi tillsammans går från ord till handling”, avslutar Eva.
Men hinder på vägen finns
Nästa år är det valår. Turismnytt frågade näringsminister Mikael Damberg om alla partier kommer att ta beslut om att fortsätta med arbetet att utveckla besöksnäringen om de vinner makten. Han talade om att alla politiska partier samlas den 5 december 2017 för att ta del av utredningen. Först efter det vet vi vilka partier är ombord på tåget…
Turismnytt följer utvecklingen och håller på att läsa hela besöksnäringsutredningen, som är på 390 sidor, och kommer att återkomma med fler artiklar..
På bilden överst: Näringsminister Mikael Damberg och Britt Bohlin
Källa: Regeringskansliet
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
-
Gästbloggare
-

