måndag 8 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
    • Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
    • Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
    • 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Dundret i Gällivare
    2026-01-02 14:55

    Dundret Gällivare arrangerar världscupfinalen i skicross 2026

    Sveriges mest stadsnära fjäll, Dundret i Gällivare har utsetts till arrangör av världscupfinalen i skicross 2026, som genomförs 27–29 mars. Beslutet har fattats i samarbete med Svenska Skidförbundet och Internationella Skidförbundet (FIS). Det blir första gången världscuptävlingar i skicross når upp till Sveriges arktiska region, där säsongen är längre och mer snösäker.

    Pernilla Bonde, generalsekreterare för Svenska Skidförbundet säger i ett pressmeddelande:

    – Att världscupfinalen i skicross genomförs i Sverige är otroligt viktigt för oss på Svenska Skidförbundet. Det ger våra åkare bästa möjliga förutsättningar, stärker skicrossportens synlighet nationellt och skapar engagemang långt utanför tävlingsarenan, både nationellt och internationellt. Att Dundret och Gällivare tar sig an världscupfinalen visar vilken kraft som finns i svenskt arrangörskap.

    Världscupfinalen samlar världens bästa skicrossåkare och markerar säsongsavslutningen för sporten. Tävlingarna väntas locka både internationella deltagare och publik till Gällivare, och innebär ett starkt tillskott för såväl vintersporten som besöksnäringen i hela Norrbotten.

    Michael Lindgren, anläggningschef, Dundret Gällivare menar att möjligheten att stå värd för denna nivå av sportevenemang är ett stort förtroende och ett kvitto på bolagets ambitioner och långsiktiga arbete med att återskapa Dundret och Gällivare som en internationell vinterdestination.

    – Vi ser fram emot att välkomna världseliten och skapa ett arrangemang som lägger grunden för fortsatt utveckling av Dundret som attraktiv alpin tävlingsarena.

    Helgen före påsk

    Världscupfinalen i skicross genomförs helgen före påsk och blir en av vinterns största idrottshändelser i norra Sverige.

    – Evenemang i stort och smått är ofta avgörande för platsutveckling eftersom de skapar mötesplatser som ökar attraktiviteten för både invånare och potentiella besökare. Det stärker i sin tur ofta synligheten, den lokala stoltheten och identiteten samtidigt som den lokala ekonomin växer, säger Andreas Cederlund, Head of Promotion & PR, Swedish Lapland Visitors Board och fortsätter:

    – Världscupfinalen är en enorm möjlighet att lyfta fram fjället Dundret, samhället Gällivare och vår arktiska regions unika mervärden nationellt och internationellt. Ett internationellt evenemang bidrar brett gentemot många olika målgrupper som potentiella inflyttare, besökare, studenter, investerare och inte minst de viktigaste – kommunens och länets invånare.

    Markus Tjikkom, Eventansvarig, Dundret Gällivare, en av nyckelpersonerna bakom arbetet med att övertyga Svenska Skidförbundet om den lokala kompetensen och förmågan att skapa en arrangörsstab med kapacitet och erfarenhet att klara av detta stora uppdrag.

    – 1983 var det Ingemar Stenmark som drog storpublik till Dundret, 43 år senare är det dags igen när världscupen kommer tillbaka till Gällivare.

    – Tillsammans med det lokala och regionala näringslivet och föreningslivet kommer vi göra dessa dagar till en fest för både tävlande och besökare från när och fjärran.

    Mer om Swedish Lapland på Turismnytt

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Magnus Emlén
    Tweet
  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök. Sju journalister från flera olika länder bjöds in för att uppleva regionens natur och kultur.
    2026-06-04 21:37

    Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

    Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.

  • Shopping i Göteborg Haga. Handeln är en mycket viktig del av Sveriges turism.
    2026-06-04 21:07

    Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt

    Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-30 22:25

      Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

      Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...

    • 2026-05-31 18:34

      Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

      Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...

    • 2026-05-31 18:36

      ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast

      En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet