-
Dundret Gällivare arrangerar världscupfinalen i skicross 2026
Sveriges mest stadsnära fjäll, Dundret i Gällivare har utsetts till arrangör av världscupfinalen i skicross 2026, som genomförs 27–29 mars. Beslutet har fattats i samarbete med Svenska Skidförbundet och Internationella Skidförbundet (FIS). Det blir första gången världscuptävlingar i skicross når upp till Sveriges arktiska region, där säsongen är längre och mer snösäker.
Pernilla Bonde, generalsekreterare för Svenska Skidförbundet säger i ett pressmeddelande:
– Att världscupfinalen i skicross genomförs i Sverige är otroligt viktigt för oss på Svenska Skidförbundet. Det ger våra åkare bästa möjliga förutsättningar, stärker skicrossportens synlighet nationellt och skapar engagemang långt utanför tävlingsarenan, både nationellt och internationellt. Att Dundret och Gällivare tar sig an världscupfinalen visar vilken kraft som finns i svenskt arrangörskap.
Världscupfinalen samlar världens bästa skicrossåkare och markerar säsongsavslutningen för sporten. Tävlingarna väntas locka både internationella deltagare och publik till Gällivare, och innebär ett starkt tillskott för såväl vintersporten som besöksnäringen i hela Norrbotten.
Michael Lindgren, anläggningschef, Dundret Gällivare menar att möjligheten att stå värd för denna nivå av sportevenemang är ett stort förtroende och ett kvitto på bolagets ambitioner och långsiktiga arbete med att återskapa Dundret och Gällivare som en internationell vinterdestination.
– Vi ser fram emot att välkomna världseliten och skapa ett arrangemang som lägger grunden för fortsatt utveckling av Dundret som attraktiv alpin tävlingsarena.
Helgen före påsk
Världscupfinalen i skicross genomförs helgen före påsk och blir en av vinterns största idrottshändelser i norra Sverige.
– Evenemang i stort och smått är ofta avgörande för platsutveckling eftersom de skapar mötesplatser som ökar attraktiviteten för både invånare och potentiella besökare. Det stärker i sin tur ofta synligheten, den lokala stoltheten och identiteten samtidigt som den lokala ekonomin växer, säger Andreas Cederlund, Head of Promotion & PR, Swedish Lapland Visitors Board och fortsätter:
– Världscupfinalen är en enorm möjlighet att lyfta fram fjället Dundret, samhället Gällivare och vår arktiska regions unika mervärden nationellt och internationellt. Ett internationellt evenemang bidrar brett gentemot många olika målgrupper som potentiella inflyttare, besökare, studenter, investerare och inte minst de viktigaste – kommunens och länets invånare.
Markus Tjikkom, Eventansvarig, Dundret Gällivare, en av nyckelpersonerna bakom arbetet med att övertyga Svenska Skidförbundet om den lokala kompetensen och förmågan att skapa en arrangörsstab med kapacitet och erfarenhet att klara av detta stora uppdrag.
– 1983 var det Ingemar Stenmark som drog storpublik till Dundret, 43 år senare är det dags igen när världscupen kommer tillbaka till Gällivare.
– Tillsammans med det lokala och regionala näringslivet och föreningslivet kommer vi göra dessa dagar till en fest för både tävlande och besökare från när och fjärran.
Mer om Swedish Lapland på Turismnytt
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Magnus Emlén
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-