-
Forum Vätternrundan blev lyckat – spännande cykelseminarier
Cykelveckan, som avslutades med Vätternrundan 315 km, innehöll i år en nyhet. Forum Vätternrundan var en ny satsning med bland annat branschseminarier, där cykelns roll i samhället lyftes och diskuterades.
”Det var ett lyckat första test och Forum Vätterundan kommer tillbaka i en eller annan form.” Säger Oskar Sundblad, VD för Vätternrundan.
Diskussioner om hur vi kan utveckla cykelns roll i framtiden
Forum Vätternrundan arrangerades den 12–16 juni under årets cykelvecka. Under dagarna samlades politiker, näringsliv, offentliga aktörer, forskare och inte minst cykelbranschen för samhällsaktuella branschseminarier inom en rad områden.
Måndagen handlade om barns rätt till rörelse. Tisdagen lyfte upp cykellogistikens möjligheter och utmaningar. Onsdagen ägnades åt ett branschmöte om cykelstölder. På torsdagen hölls ett seminarium om cykelturism. På fredagen blev det en spännande diskussion om cyklingens roll för Europas omställning, med en rad tunga namn i programmet.
”Forum Vätternrundan blev en stark och bra mötesplats för alla som arbetar med cykelfrågor. Inte minst under de seminarier som arrangerades fysiskt.” Säger Jessica Nilsson, sponsringsansvarig för Vätternrundan. ”Vi hade en rad tunga debattörer på plats, som bjöd på givande och vitala diskussioner om hur vi kan utveckla cykelns roll i framtiden. I en tid där vi står inför flera stora kriser samtidigt, är det viktigare än någonsin att vi sprider kunskap och vågar tänka om, tänka nytt och ta nya grepp. Kan vi tänka in cykeln i våra framtidsutmaningar förbättras inte bara folkhälsan, utan vi gör också en miljövinst.”
Vill gärna bli ett Almedalen för cykling
Forum Vätternrundan arrangerades i samverkan med Cykelcentrum vid VTI, Region Östergötland, Motala kommun och Sweden by Bike. Vilken form Forum Vätternrundan kommer att ha nästa år är inte klart än, men någon form av fortsättning kommer det att bli.
”Vi ska givetvis utvärdera årets vecka. Men i en eller annan form kommer vi tillbaka med Forum Vätternrundan nästa år.” Säger Oskar Sundblad. ”Vätternrundan är ett naturligt nav för cykelfrågor i Sverige. Vi vill gärna bli ett Almedalen för cykling.”
Alla seminarier kan ses i efterhand här.
- Text: Vätternrundan
- Foto: Vätternrundan
-
RNBT – nätverket är nu fulltaligt och täcker hela Sverige
Regionala Nätverket för besöksnäring och Turism (RNBT) meddelar med stor glädje att samtliga Sveriges regioner är nu representeras.
-
Ironman Kalmar 2025 är fullbokat – totalt 2 850 atleter
Nu är alla startplatser bokade till Ironman Kalmar 2025, som äger rum den 16 augusti. Antalet internationella deltagare är rekordhögt.
-
Visit Dalarna tilldelas internationellt guld för klusterarbete
Visit Dalarna har lyckats uppnå ESCA guld. Inom branschkod besöksnäring är destinationsbolaget den enda i världen med guldcertifiering.
-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Ett fokus inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguider via utbildning. Det skapar en säkrare skotersafari.
-
Hjortviken Country Club öppnar hotell utan TV på rummen
Nu öppnar ESS Group nya destination Hjortviken upp dörrarna till en värld utan TV-apparater på hotellrummen.
-
Visita – ökad efterfrågan på hotellrum i december
Efter månader där efterfrågan minskade på hotellrum i Sverige ökade den i december, trots fler klämdagar än normalt, enligt Visita.
-
Stockholm bland världens topp-destinationer 2025
Med erbjudande om både skärgård och stadspuls har Stockholm etablerat sig som en av världens mest eftertraktade resmål 2025.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Mest om Boende, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang, Museer/utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vårdskjortor får nytt liv som arbetskläder på Nationalmuseum
Nu byter personalen på Nationalmuseum sina jackor. I ett samarbete med Beskow von Post får kläder nytt liv genom ett cirkulärt koncept.
-
Vy Norge lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Vy tar ytterligare ett steg i sin satsning på internationell trafik och lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö i sommar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan ganska jämnt fördelat på många kategorier så...
-
Mötesåret 2024 – stora möten och event trotsade konjunkturen
Mötesåret 2024 har varit präglat av minskad efterfrågan på konferenser, en direkt konsekvens av en utmanande ekon...
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag har glädjen att presentera Thérèse Liljeqvist som ny verkställande direktör för Artipe...
-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
I samband med ett kundevent i Gdansk i maj 2024 hade Marknadsutvecklare Annika Torstenson från Vrak ̵...
-
-
Gästbloggare
-