måndag 25 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
    • Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
    • SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • skidanläggningar
    2023-03-15 16:52

    Halvering av barns fysiska aktivitet på vintern, bättre siffror där det finns skidanläggningar

    Unga i Sverige tillbringar 70 procent av sin vakna tid stillasittande och aktivitetsnivån faller under den kalla årstiden. Under vinterhalvåret halveras många barns energiförbrukning jämfört med sommarhalvåret. Att skidanläggningar främjar invånarnas fysiska aktivitet, hälsa och välmående är ett av flera samhällsvärden som kommunen vinner på en hemmabacke eller en anläggning med längdspår.

    Detta visar två nya rapporter över aktuell forskning beställda av Friluftsfrämjandet, Skidförbundet och Svenska Skidanläggningars Organisation.

    ”Man behöver inte vara professor i folkhälsa för att förstå varför närhet till en skidanläggning främjar fysisk aktivitet och har stor positiv påverkan på invånarnas hälsa och välmående. Den lokala hemmabacken är ofta ortens största fritidsgård, välkomnande både för barn och vuxna.” Säger Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet.

    Lockar många ungdomar in i föreningar

    Regelbunden fysisk aktivitet leder till bättre hälsa, välbefinnande och ett friskare liv. Det är vetenskapligt bevisat bortom alla tvivel, framgår i rapporten av Johan Faskunger, filosofie doktor i fysisk aktivitet och folkhälsa.

    Ett stillasittande liv medför å andra sidan en ökad risk för sjukdom och ohälsa. Kostnaderna för stillasittandet i Sverige har nyligen beräknats till 90 miljarder kronor årligen.

    ”Många av oss behöver lite extra pepp och roliga aktiviteter för att ta oss ut under vinterhalvåret. En lokal backe och anläggning med bra snötillgång och belysning är en lockande morot. Ett par timmar i skidbacken varje vecka är ett välkommet avbrott från stillasittandet och skärmen. Det lockar även många barn och ungdomar in i föreningar som erbjuder gemenskap och fysisk rörelse i naturen.” Säger Magnus Noppa, VD för Svenska Skidanläggningars Organisation (SLAO).

    Det är lönsamt att investera i hemmabackar

    Ny forskning från Sheffield Hallam University visar att varje krona som det offentliga satsar på fysisk aktivitet ger samhället fyra kronor tillbaka i form av bland annat lägre kostnader för sjukvård och psykisk ohälsa. Trots det drivs många av landets skidanläggningar i dag av ideella eldsjälar som bidrar med betydande samhällsnyttor. Det kan fungera så länge det inte behövs större investeringar och underhåll.

    ”Skidanläggningar främjar vardagsmotionen bland invånarna, svetsar oss samman och skapar goda förutsättningar för föreningslivet och samhället i stort. Rapporten sätter även fingret på att det är samhällsekonomiskt lönsamt för kommunen att investera i snösäkrade längdanläggningar och hemmabackar som främjar fysisk aktivitet.” Säger Mattias Hägglund, anläggningsansvarig på Svenska Skidförbundet.

    Skidanläggningar gör kommunen mer attraktiv

    Drygt hälften av svenskarna (52 procent) anger att en meningsfull fritid är en viktig faktor för val av bostadsort. Den här siffran har vuxit över tid, visar Mittuniversitet i sin senaste friluftsenkät.

    En skidanläggning gör kommunen mer attraktiv som bostadsort och främjar turism. Och med gemensamma satsningar av kommunen, skolor, föreningar, fritidsgårdar och fritidsbanker kan trösklar sänkas för ovana grupper. Därmed kan skidanläggningar göras tillgängliga för alla.

    En lokal skidanläggning minskar behovet av långväga transporter. Samtidigt som den ofta ger möjlighet till fler aktiviteter under såväl vintern som sommaren. Två miljoner invånare kommer ut i naturen tack vare skid- och snowboardåkning varje år.

    Tipslista till kommunen och dess politiker

    1. Besök anläggningen och prata med de som driftar verksamheten och de som är där för rekreation.

    2. Lyssna på idéer och förslag kring verksamhet och samarbete.

    3. Prioritera backen och anläggningen i kommunens budget.

    4. Synliggör backen och dess möjligheter i kommunens kommunikationskanaler.

    5. Fokusera på de möjligheter som skidanläggningen innebär för invånarna och kommunen.

    Fakta:

    Här finns rapporten Mervärden och samhällsnytta med alpin skidåkning och betydelsen av hemmabackar av Johan Faskunger.

    Här finns rapporten Mervärden och samhällsnytta med längdskidåkning och betydelsen av skidanläggningar av Johan Faskunger.

    I denna rapport, som återges av Faskunger, framgår siffran om ungas stillasittande.

    85 av Friluftsfrämjandets lokalavdelningar bedriver skidskola och 26 lokalavdelningar driver en hemmabacke.

    Läs mer om SLAO på Turismnytt här.

    • Text: Friluftsfrämjandet
    • Foto: Daniel Ohlsson
    Tweet
  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Ljungleden bjuder på naturnära cykling längs grusvägar och lummiga landskap i västsverige.
    2026-05-24 18:17

    Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

    Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.

  • Swedish Workshop genomfördes i Kiruna den 21-22 april 2026. Deltagarna fick uppleva destinationen på plats genom bland annat hundspann.
    2026-05-24 17:39

    Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

    Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.

  • Svenska Regionala Flygplatser - Ett flyg för alla
    2026-05-24 00:15

    Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

    I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas

  • Ett hotell nära en hamn i Jönköping. I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum enligt Visita.
    2026-05-23 22:45

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april

    I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.

  • Konsert på Götaplatsen. Där kommer den stora scenen för Göteborgskalaset att vara i augusti.
    2026-05-22 15:29

    Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer

    Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.

  • Erfarne Anna Spjuth blir ny VD för BWH Hotels Skandinavien.
    2026-05-21 22:10

    BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD

    För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-16 23:11

      Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...

    • 2026-05-18 03:32

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-17 18:31

      De tävlar om Placebrander of the Year 2026

      Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...

    • 2026-05-20 15:28

      Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna

      Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet