-
Här är de nominerade till Årets Platsmarknadsförare
Priset Placebrander of the Year ges till de som har genomfört imponerande insatser inom platsmarknadsföring.
För att vinna skall man ha stärkt en plats varumärke med syfte att locka fler invånare, besökare, evenemang, investeringar eller etableringar.
De nominerade till Årets platsmarknadsförare 2015 är:
- No Limit Street Art Borås
Tävlande organisation: BoråsBorås TME AB
No Limit Street Art Borås har arrangerats för andra året i rad. Evenemanget lockar konstnärer från hela världen och en bred publik. No Limit är det första riktigt storskaliga evenemanget inom Street Art i Sverige och det har således inte funnits några förebilder eller ramar att följa. Projektet har varit beroende av samverkan mellan Borås Stad och näringslivet. Målet har varit att förstärka Borås som kulturstad, locka besökare till Borås, generera medial uppmärksamhet, bygga relationer mellan aktörer i Borås samt bidra till Borås stadsutveckling.No Limit riktar sig till alla åldersgrupper och mer eller mindre konstintresserade har visat stort intresse för konsten.Evenemanget hade 12 300 besökare år 2014 och hade en turismomsättning på 1,4 miljoner kronor - FriluftsByn i Höga Kusten:
FriluftsByn har stärkt Höga Kusten som en plats för friluftsliv genom nära samarbete med Sveriges ledande friluftsföretag och en stor grupp volontärer (Friluftskollektivet). Tillsammans har de skapat fyra stora friluftsevenemang: Höga Kusten Hike (vandring), Höga Kusten Trail (terränglöpning), Höga Kusten Winter Classic (snöskovandring) och Utefest (Friluftsfestival).FriluftsByn har fört en personlig dialog, lyckats skapa ett intresse för platsen och för personerna bakom passionen. Genom ett fokuserat PR-arbete har man lyckats få besök av Sveriges största mediekanaler och de största friluftsmediena i Tyskland (Outdoor Magazin och återförsäljaren Globetrotter), Finland (Retki Magazin och återförsäljaren Partioaitta) och Nederländerna (Tidningen Hiking and Trekking).Förutom imageeffekter har de bidragit till att antalet gästnätter på camping har ökat med 20% samt att antalet vandrare i Skuleskogens Nationalpark ökat med 29%. - Original Luleå Story
Tävlande organisation: Luleå kommun.Sedan 2011 har Luleå jobbat med konceptet Original Luleå Story. Det började med en insikt om att word-of-mouth är den viktigaste kanalen och att Luleåborna är stadens viktigaste ambassadörer. Det är deras berättelser som bygger Luleås varumärke.Sedan dess har Luleå fått många unika berättelser som Facebooks etablering i Luleå, Sveriges Nordligaste Pridefestival, Alla Hjärtans stad, världsunika iskonserthallen Ice Music, samarbetsavtalet med Austin och City of Songs det första konkreta samarbetet mellan Luleå och Austin.Den primära målgruppen är Luleåborna med syftet att nå ut till fler genom att låta dessa vara stadens främsta ambassadörer.Facebooketableringen satte Luleå på världskartan och sedan dess har Luleå fortsatt att väcka internationellt intresse. Den världsunika iskonserthallen Ice Music lockar människor och journalister från hela världen. City of Songs, det första samarbetet mellan Luleå och Austin, väckte stort internationellt intresse. Det exotiska mötet när musiker från den amerikanska södern tillsammans med Luleåmusiker fick ta sig an isinstrument och på en vecka producera helt ny musik fick bland annat förstasidan på The Wall Street Journal. Med världskända Bob Dylan-gitarristen Charlie Sexton i spetsen spelades också en tv-dokumentär in som senare i år kommer att sändas på en av världens största tv-kanaler. Goda storys sprider sig själva. - Eskilstuna Evolution
Tävlande organisation: Destination Eskilstuna, Eskilstuna kommunDestination Eskilstuna och Eskilstuna kommun har i samverkan med de som bor och verkar på platsen tagit ett nytt spännande omtag kring sitt arbete med platsvarumärket Eskilstuna. Arbetet har omfattat mängder av människor och har resulterat i en tydlig önskad position på marknaden samt verktyg för att på lång sikt nå dit, tillsammans.Resultatet av arbetet är en väl förankrad platsvarumärkesplattform som sedan tagits vidare i ett varumärkeskoncept, en kommunikationsstrategi, en grafisk profil samt en PR- och kommunikationsplan. Alla som bor och verkar i Eskilstuna är fria att använda varumärket och kan enkelt nyttja verktygen på eskilstunaevolution.se - Platsvarumärket Örebro
Tävlande organisation: Örebro kommunÖrebrokompaniet fick i uppdrag av Örebro kommun att driva arbetet med att ta fram ett starkt, särskiljande och attraktivt platsvarumärke för Örebro.Utan örebroare, inget Örebro. Invånarnas engagemang samt att skapa en gemensam förståelse kring platsmarknadsföring har varit ledstjärnor i arbetet. Med ett kaxigt och proffsigt uttryck har man skapat en varumärkesplattform och snabbt lett ut dessa i aktiviteter som i första läget syftar till att engagera invånarna, exempelvis lekfulla arbetssätt kring platslogotypen, bilder från Örebro och inte minst en egen Örebrolåt.- Sajten och taggen ”This is Örebro” används fortfarande.
- Idag är cirka 6500 bilder taggade med #thisisorebro och #thisisörebro.
- Kampanjen blev så populär att det på privat initiativ arrangerades en fotoutställning på Örebro Slott med utvalda Örebrobilder. Utställningen besöktes av mellan 10-14 000 personer.
- 330 000 unika användare har exponerats för varumärkesarbetet via delningar och likes på facebook.
- 27 500 unika besökare på platsvarumärkesarbetets kampanjsajt.
- Örebroappen ”This is Örebro” laddades ner 2500 ggr.
Vinnaren offentliggörs senast den 30 november 2015. Formerna och datum för offentliggörandet av vinnare släpps inom kort.
- Text: Maria Lindqvist
- No Limit Street Art Borås
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Intresset för natur- och kulturupplevelser i norra Sverige fortsätter att vara starkt på den internationella mark...
-
-
Gästbloggare
-