-
Home Hotel inleder samarbete med Svenska Downföreningen
Home Hotel (tidigare Clarion Collection® Hotel) är stolta över att meddela ett nytt och betydelsefullt samarbete med Svenska Downföreningen.
Med totalt 32 hotell runt om i Sverige vill Strawberry-kedjan, genom samarbetet, skapa fler meningsfulla möjligheter för personer med Downs syndrom att ta plats i arbetslivet.
”Vi är oerhört glada över samarbete med Home Hotel. För en person med Downs syndrom betyder ett arbete så mycket mer än en lön – det handlar om gemenskap, självförtroende och att få visa vad man kan. Alla är bra på något. När alla får vara en del av gemenskapen utifrån sina förutsättningar växer både individen och omgivningen. Det här initiativet ger hopp till familjer om att framtiden rymmer verkliga möjligheter för deras barn.” Säger Tord Hermansson, Ordförande Svenska Downföreningen.
Ska känna sig som en självklar del av gemenskapen
Home Hotel har nyligen förstärkt sin varma och familjära varumärkesprofil med konceptet ”Home until you’re home” som fokuserar på personlig service och inkludering för att skapa en genuin och välkomnande miljö. Här ska människor med olika bakgrund och förutsättningar känna sig som en självklar del av gemenskapen – både som gäster och medarbetare.
I dag är unga vuxna med intellektuell funktionsnedsättning, de som står längst från arbetslivet – trots att många både vill och kan arbeta. Genom att kroka arm med Svenska Downföreningen vill Home Hotel medverka i att skapa en mer positiv samhällsutveckling. Där personer med Downs syndrom ges möjlighet att få ett jobb på riktigt.
Målsättningen är att alla ska få chansen att blomstra
Den övergripande målsättningen med samarbetet är att skapa ett mer inkluderande samhälle där alla får chansen att växa. Hotellets mål är att stödja föreningens arbete och erbjuda meningsfull sysselsättning. På så sätt kan man bidra till att personer med Downs syndrom får värdefull arbetslivserfarenhet, rätt stöd och möjligheten att blomstra.
”Det är med stor glädje vi inleder vårt samarbete med Svenska Downföreningen. Detta partnerskap är en viktig del av vårt engagemang för inkludering och mångfald i arbetslivet. Vi vet att varje medarbetare är unik, och på våra hotell finns en bredd av uppgifter där vi kan erbjuda meningsfulla roller som låter varje individ växa och trivas. Ett exempel är Julia Ellborg, som har Down syndrom och har jobbat på Home Hotel Fregatten i Varberg i 14 år. Julia gör inte bara ett enastående jobb och beskrivs som arbetsam och lojal av sina kollegor. Hon är även hotellets stora glädjespridare som varje dag ser till att både kollegor och gäster mår bra.” Säger Richard Svartvik, Vice President Home Hotel.
Inkludering gör hela samhället varmare och starkare
Samarbetet sträcker sig bortom själva anställningarna. Det kan även komma att omfatta gemensamma initiativ för att sprida kunskap om Downs syndrom – både internt inom Home Hotel och externt i samhället.
Det kan till exempel handla om att hålla föreläsningar för medarbetare om hur det är att leva med Downs syndrom. Eller om historiska perspektiv på hur det har varit att leva med syndromet. Andra möjliga aktiviteter är att tillsammans uppmärksamma kampanjer som Rocka sockorna. Eller att medverka i lokala evenemang i samarbete med Svenska Downföreningens lokala avdelningar.
”Inkludering gör hela samhället både varmare och starkare. Vi är så glada över det engagemang och den vilja till att bidra som samarbetet redan har fört med sig. Vi är övertygade om att samarbetet är ett steg mot ett bättre Sverige – inte bara för personer med Downs syndrom, utan för alla.” Avslutar Tord Hermansson.
Här kan ni läsa mer om Strawberry på Turismnytt.
- Text: Home Hotel
- Foto: Home Hotel
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett starkt värdskap formas i varje möte mellan människor. I Destination Sigtuna pågår ett långsi...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-