-
Jessica Karlsson är ny hotellchef för Grand Hôtel Stockholm
Anrika Grand Hôtel Stockholm har rekryterat Jessica Karlsson som ny hotellchef. Jessica har en lång erfarenhet från ledande roller inom branschen och kommer senast från NOFO Hotel & Wine Bar där hon arbetade som hotelldirektör.
”Vi är otroligt glada över att välkomna Jessica Karlsson tillbaka och nu i rollen som hotellchef. Jessicas gedigna erfarenhet från hotellvärlden i kombination med hennes varma personlighet och starka driv gör henne till en självklar person för uppdraget.” Säger Pia Djupmark, VD för Grand Hôtel Stockholm.
Med sin vackra miljö och sitt fantastiska läge i Stockholms hjärta har hotellet varit en hemvist för internationella celebriteter, storslagna fester och hängivna livsnjutare sedan 1874. Mathias Dahlgrens prisbelönta restauranger bjuder på ett utbud av mat och dryck i absolut världsklass med utsikt mot slottet.
Det känns verkligen som att komma hem
I sin roll kommer Jessica Karlsson att ansvara över affärsområdet hotell. Det innefattar de interna teamen inom housekeeping, reception, concierge, doorman, floristavdelning samt butiken Grand Affections.
Jessica har bland annat tidigare arbetat som VD för Aronsborg Konferenshotellet inom Nordic Choice och Congress Manager på Radission Blu Waterfront Congress Centre. Mellan 2006 och 2010 var hon säljchef på hotellet hon nu återvänder till.
”Jag är så stolt över att vara tillbaka på Sveriges främsta lyxdestination. Fastän hotellet har genomgått stora positiva förändringar sedan jag jobbade här sist så känns det verkligen som att komma hem. Hantverket, passionen och värdskapet lämnar aldrig den här fantastiska byggnaden.” Säger Jessica Karlsson om sin nya tjänst.
Läs mer om Grand Hôtel på Turismnytt här.
- Text: Grand Hôtel Stockholm
- Foto: David Thunander
-
Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board....
-
-
Gästbloggare
-