-
Kommunikation av statistik
Vad vill du säga egentligen? Att statistik går att använda till mycket är en väldigt gammal sanning men också alltid lika aktuell. Att anpassa siffrorna efter kommunikationen är långt vanligare än att anpassa kommunikationen efter siffrorna. Det betyder inte att man ljuger utan bara att man kommunicerar just den siffran som passar kommunikationen. Skillnaderna kan ge otroligt olika resultat beroende på om vill bekräfta vilket bra jobb ni gjort, larma om sviktande konkurrensförmåga eller peka på en intressant möjlighet. Ingen har väl någonsin använt statistiken för att visa vilket dåligt jobb som är gjort även om alla förstår att så är fallet vid rätt höga andel av fallen.
Som exempel på hur kommunikationen kan tolkas, trots att den är ganska torr och helt utan värderingar, kan vi använda oss av Tillväxtverkets redovisning av sommarturismen 2015. Utfallet för perioden juni till augusti, mätt i antalet gästnätter totalt, jämfört med samma period 2014 ger en ökning om 5,5 procent. De svenska gästnätterna ökade med 4 procent och de utländska med 9 procent. En tydlig övervikt för utländska besökarna och det är långt ifrån första gången. I stort sett alla år under 2000-talet har sett ut så här. Kommunikationen blir tydlig, satsa på utländska besökare!
Om vi istället beaktar volymerna i samma jämförelse, juni till augusti, så ökade de svenska med 725 000 gästnätter medan de utländska ökade med 663 000 gästnätter. Så förutom att svenska gästnätter står för 70 procent av totalt så ökar de också mer i volym vilket ger en helt annan bild av samma sommar. Det är alltså vi själva som dominerar efterfrågan och ökar mest, i antal.
I samma pressrelease lyfter Tillväxtverket fram stora procentuella ökningar från Kina (+36%), Indien (+35%) och USA (+9%). Nationer stort befolkningsunderlag men som ligger långt bort från Sverige. Den sammanlagda volymökningen i gästnätter från Kina och USA (Indien för litet för att vara med i top 30 listan) är 54 000 gästnätter mellan sommaren 2015 och sommaren 2014. Samma sommar ökar gästnätterna enbart från Norge med 97 000, Norden sammanlagt med 166 000 och från våra stora utlandsmarknader Tyskland, Storbritannien och Nederländerna är totala ökningen 174 000. Ingen av dessa länder är omnämnda i pressreleasen.
Det går med andra ord vrida Tillväxtverkets pressrelease att att ge helt andra signaler än det som skrivs i den. Dessutom, för att ytterligare förstärka ovan beskrivna, så finns de svenska gästnätterna inte redovisat i materialet som kan bifogas utan detta får vi räkna ut själva.
När vi granskar sommarens utfall så vill vi slå fast ytterligare två fakta som inte helt klart framgår men som kan vara både värdefull men också ett problem. Båda dessa trender är dessutom oavsett om vi ser på senaste året eller de senaste fem årens somrar. Stor skillnad mellan olika boendeformer. Det är boende på hotell som ökar kraftigt medan övriga boendeformer ökar svagt eller inte alls. För det andra så är ökningarna störst i storstadsområden. Stockholm, Västra Götaland och Skåne står för nästan 2 tredjedelar av tillväxten. Resten av Sverige får dela på en tredjedel vilket spär på bilden av landsbygdsproblematiken ytterligare. Vi vill inte bo där, lägger en allt mindre andel av våra semestrar där men det får gärna vara öppet när vi kommer.
Varför blir kommunikationen så här då? Först o främst så skriver ingen inom turistnäringen att det går dåligt, att det har gjorts ett dåligt jobb eller att det är fel på produkten. Det finns inte i vårt väsen. Det finns bara positiva skrivelser och positiv journalism om turism och den saknar nästen helt en kritisk granskning. Tänk om ingen granskade bilbranschen och vi fortfarande skulle åka runt med miljöklassade tyska bilar. Vi saknar granskning helt enkelt.
Vi (Razormind) kan i vår analys bara konstatera att den kommunikation som förs idag oftast är anpassad till de organisationer, verk och myndigheter som arbetar för att öka inkommande turism eller organisationer som antagit en tidigare nationell strategi (hurra vad vi är bra). Hur vi framställer vår utveckling, bra eller dålig, har betydelse men att ensidigt bara belysa en del av utveckling ger knappast någon bra bild.
Vi som inte jobbar i storstadsområden, har få eller inga hotell och har en klar majoritet av våra gäster från andra delar av Sverige får kämpa vidare med egen kommunikation och faktamaterial. Hoppas bara någon lyssnar på er med.
Under tiden reser vi mer än någonsin
Varför inte slå en signal på: 0740-5941930 eller [email protected]
- Text: Maria Lindqvist
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades längs Strömmen den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista...
-
-
Gästbloggare
-