-
Marknadsföringsbidrag till event förskingrades
När världsmästerskapet i amerikansk fotboll skulle hållas i Stockholm var det många som blev glada. Men evenemanget ställdes in och nu visar det sig att marknadsföringsbidraget som man har fått av Stockholm Business region är borta.
Det var Svenska Amerikanska fotbollförbundet som under 2014 fick ett marknadsföringsbidrag på en halv miljon kronor att använda för att marknadsföra VM i amerikansk fotboll som skulle genomföras under sommaren 2015. Men förbundet tvingades ställa in evenemanget på grund av dålig ekonomi.
Då visade det sig att 480.000 kronor av de 500.000 kronor redan använts, enligt fakturor, och gått till ett redan likviderat PR-bolag. På fakturorna står det att de har fakturerat för konsultarvoden.
Stockholm stad kommer nu att se över riktlinjerna för bidrag. Man vill att det skall ske en detaljerad rapportering över hur pengarna använts när man har fått bidrag.
Ett rättsligt efterspel kommer nu att följa. På Stockholm Business region tror man att det är en enskild person som har förskingrat pengarna.
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Mest under Destination, Tåg, Museer/utställningar samt Stöd/insatser/utmärkelser/initiativ
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
Gräv där ni står och fokusera på det ni har, det kan vara stadskärnan, en företeelse eller ett evenemang
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Godisvarumärket BUBS har öppnat sin allra första konceptbutik, ”BUBS Sthlm”
-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. I vinter visas en utställning om hennes konstnärskap på Kalmar Slott
-
Spritmuseum ger 250 000:- till ny forskning om svensk alkoholkultur
Spritmuseum delar årligen (sedan 1998) ut stipendium för att främja forskning om svensk dryckes- och alkoholkultur
-
Göteborg kan inte låta bli, nu återuppstår namnet Göteborgskalaset
Göteborgs Kulturkalas byter namn och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset
-
First Camp fortsätter vintersatsa – förvärvar Camp Ripan i Kiruna
Fortsätter sin satsning på vinterturism
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs hotell & restaurang utanför Göteborg fortsätter att utvecklas som en av Västsverige...
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Norrbotten har nu tagit nästa steg i arbetet med att stärka länets besöksnäring. Swedish Lapland Visitors Board g...
-
-
Gästbloggare
-