-
Pågående debatt om hur man gör kulturarv tillgängliga för alla
I Dagens Samhälle har en debattartikel om hur arbetet för att erbjuda samma tillgänglighet för alla att kunna uppleva våra kulturarv, publicerats.Många skyller på att orsaken är att kulturarven oftast finns i gamla byggnader och miljöer som inte får förändras – men det är inte hela sanningen.I debattartikeln slås det fast att det är en mänsklig rättighet och en grundläggande förutsättning för ett samhälle där alla kan vara delaktiga att få tillgång till kulturarv. Utmaningen ligger i hur man gör för att tillgängliggöra platser och byggnader.
Idag finns det flera aktörer som är engagerade i frågan: länsstyrelser, museer och hembygdsföreningar gör betydande insatser för ett bevarat, men också tillgängligt kulturarv. Stockholms läns museum och Sveriges hembygdsförbund arbetar i projektet ”Tillgängligt landskap åt alla” och har därmed ökat tillgängligheten till kulturarven kring Stockholm. Även i Karlskrona finns exempel på att utvecklingen går framåt – där har Marinmuseum föregått med gott exempel genom att bland annat funktionshindrade kan ta sig in i en ubåt.Men överlag så går det trögt med utvecklingen av tillgänglighet bland kulturarven. Kulturrådets undersökningar visar att en stor del av de kulturella verksamheterna i landet bedrivs i lokaler med brister i tillgängligheten.Det som behövs är inte bara att göra platser och byggnader mer fysiskt tillgängligt utan också arbeta fram tillgänglighetsanpassade trycksaker, webbsidor med mera.
Riksantikvarieämbetet och länsstyrelserna har en viktig roll i att se till att fastighetsåtgärder genomförs på rätt sätt med hänsyn till de kulturhistoriska värdena. Riksantikvarieämbetet har tillsammans med bland andra Myndigheten för delaktighet, Naturvårdsverket och Statens fastighetsverk genomfört utbildningar i tillgänglighet för länsstyrelserna och andra aktörer.Tillsammans med länsstyrelserna prioriteras nu tillgänglighetsinsatser när bidrag fördelas. Den digitala tekniken ger fantastiska möjligheter att på nya sätt ta del av historien.
Genom digitalisering ökar också tillgängligheten till många miljoner dokument, fotografier och rapporter.
Ansvaret för att åtgärda de olika hindren delas av fastighetsägare, byggherrar och beslutsfattare på olika nivåer, men också av alla verksamma inom kulturområdet.
Debattörerna som har uttalat sig är:
- Lars Amréus, riksantikvarie Riksantikvarieämbetet
- Rasmus Isaksson, förbundsordförande, DHR, Förbundet för ett samhälle utan rörelsehinder
- Stig Nyman, ordförande Handikappförbunden
- Maria Johansson, ordförande Lika Unika
Källa: Dagens samhälle
- Text: Maria Lindqvist
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias färska helårsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken, både inrikes och utrikes jämfört med...
-
-
Gästbloggare
-