-
Så höjer vi upplevelsen för våra gäster
På Daftöland i Strömstad arbetar man ständigt för att höja upplevelsen för gästerna. Och det ger resultat.
Under 2017 ökade bolagets omsättning med 25% och detta tror man främst beror på att man lanserade två nya attraktioner – Storm och Kuling. Nu fortsätter man att satsa på fler attraktioner.

Lena Kempe, Vd Daftö Resort”- 2017 var ett fantastiskt år för parken och det är bara början på vad som komma skall”, säger Lena Kempe, Vd på Daftö Resort.
Lagom till sommarsäsongen 2018 kommer man att ha premiär för ytterligare en ny attraktion.

Peter Steen, parkchef Daftö Resort”- Det är tack vare satsningarna på Storm och Kuling som vi har ökat och det ger oss alla anledningar till att fortsätta satsa”, säger Daftölands parkchef Peter Steen.
”- Vi kan tyvärr inte avslöja vad det är för attraktion riktigt än, men det vi kan säga är att det är något som efterfrågats av våra yngre gäster, och att det blir ett bra inslag i parken”, säger Peter Steen.
Vill fortsätta att höja upplevelsen
Även om Daftö Resort gjorde sitt bästa år någonsin så fortsätter man att satsa.
”- Men vi är inte nöjda. Vi kan alltid bli bättre och vårt mål är att fortsätta växa som nöjespark. Nu ser vi fram emot en ny parksäsong och att få erbjuda våra besökare en ny spännande attraktion”, säger Peter Steen.
Personalen viktig för upplevelsen
En utmaning med att driva en nöjespark är att locka servicesinnade personer att anställa.
Under en sommarsäsong har Daftö Resort cirka 176 personer anställda. 25% av dessa kommer från andra orter i Sverige och behöver boende. För att lösa boendefrågan bygger man nu fler personalboenden. Dessa nya boenden är klara i slutet av maj och innebär en investering på cirka 4 miljoner kronor.
Nu pågår rekryteringen av sommarpersonal och man försöker hitta personer som bor i närområdet. Men det räcker inte – man letar personal på bland annat skidorterna.
”- Det ska bli väldigt roligt att kunna erbjuda fler medarbetare ett boende när vi hittat guldkornen som vill komma till oss, och som vi vill ha hit. Det har varit tråkigt när allt annat har klickat bra men att det faller på att vi inte kan erbjuda boende till alla som önskar. Nu kan vi säga ja till 16 personer till”, säger Mia Kempe, personalchef på Daftö Resort.
Den nya personalbyggnaden, heter Gräddhyllan och kommer att få 16 enkelrum samt allrum och toaletter. Inför sommaren finns totalt 60 bäddar tillgängliga och de som arbetat på Daftö Resort tidigare år kommer få förtur att välja ett rum i den nya byggnaden.
Om Daftö Resort
Daftö Resort är en femstjärnig semesteranläggning vid Bohuskusten utanför Strömstad. Semesteranläggningen har öppet året runt. Man erbjuder boende och aktiviteter, äventyrspooler och en egen nöjespark – Daftöland. Daftö Resort drivs som ett familjeföretag.
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Daftö Resort
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter flera år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt
-
-
Gästbloggare
-