-
SkiStar – nytt avtal med easyJet skapar fortsatt internationell tillväxt
Lågprisflygbolaget easyJet stärker sin närvaro i Skandinavien och lanserar två nya direktlinjer från Storbritannien till Scandinavian Mountains Airport. Porten till både SkiStar Sälen i Sverige och SkiStar Trysil i Norge.
”Att välkomna easyJet med två nya linjer från Storbritannien är en fantastisk nyhet för både flygplatsen och hela regionen. Det understryker regionens och flygplatsens attraktionskraft och är resultatet av ett gott samarbete. Det förbättrar tillgängligheten markant. Vi ser verkligen fram emot att välkomna ännu fler brittiska gäster till området.” Säger Gunnar Lenman, VD på Scandinavian Mountains Airport.
Från och med lördagen den 6 december 2025 kommer brittiska resenärer kunna flyga direkt från både London Gatwick (LGW) och Manchester (MAN) varje lördag under vintersäsongen. Satsningen är ett resultat av ett nytt femårigt samarbetsavtal, vilket understryker ett långsiktigt engagemang för regionen.
Linjerna möjliggör en fortsatt tillväxt av internationella turister
De nya linjerna trafikeras under hela vintersäsongen. De erbjuder brittiska skid- och vinterentusiaster en enklare och snabbare tillgång till de populära destinationerna Sälen i Sverige och Trysil i Norge. Båda skidorterna ligger inom bekvämt transferavstånd från flygplatsen. Lanseringen stärker tillgängligheten till regionen avsevärt för en av dess viktigaste internationella marknader.
”Vi är mycket glada över samarbetet med easyJet, vilket kommer att ge fler britter möjlighet att uppleva våra fantastiska skidanläggningar och den unika atmosfären på våra destinationer i Sälen och Trysil. Flyglinjerna möjliggör vår fortsatta tillväxt av internationella turister.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar. ”Det är också mycket positivt att easyJet satt klimatmål i linje med Science Based Targets.”
Glada att välkomna en ny destination till flygbolagets nätverk
easyJet är ett brittiskt lågprisflygbolag och ett av Europas största. De trafikerar ett omfattande nätverk av rutter över hela kontinenten samt till destinationer i Nordafrika och Mellanöstern. Flygbolaget har över 350 flygplan som trafikerar fler än 1 000 rutter till över 160 flygplatser i 35 länder.
”Vi är mycket glada över att ytterligare utöka vårt utbud av vinterdestinationer för kunderna med två nya flyglinjer från Storbritannien till de skandinaviska fjällen. Samtidigt som vi fortsätter att stärka vårt nätverk och erbjuda ännu fler valmöjligheter för våra kunder i hela Storbritannien. Vi är särskilt glada över att välkomna en ny destination till vårt nätverk. En destination som förväntas bli populär bland de som söker utomhusäventyr och de som vill utforska denna vackra region i Skandinavien.” Säger Ali Gayward, Country Manager på easyJet.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
- Text: SkiStar & Scandinavian Mountains Airport
- Foto: easyJet
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Mest under Destination, Evenemang samt Konstateranden, beslut och rapporter.
-
Boule-VM 2027 kommer till Göteborg och Scandinavium
Boule-VM kommer att avgöras i Göteborg den 2–5 september 2027. På Scandinavium kommer atleterna att tävla om världsmästartitlarna.
-
Pontus Frithiof at Bro Hof har öppnat – ny gastronomisk destination
Den nya restaurangen Pontus Frithiof at Bro Hof erbjuder en unik matupplevelse. Förstärkt med en ny destination för event.
-
Daftö Resort – sommarjobbande unga kompletteras av pensionärer
För att komplettera ungdomarnas insatser under sommaren söker Daftö Resort pigga seniorer. De vill skapa en inkluderande arbetsplats.
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg med fem nyskapande konstupplevelser. I form av tre nya besöksmål, en designikon och ett jubileum.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska turister spenderar mer i Sverige än exportvärdet för järn och stål
Jämförs Sveriges exportsiffror för 2024 som presenteras av Statistiska Centralbyrån, SCB, och Ekonomifakta.se, sy...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
Skaraborg som konstdestination – 5 stora nyheter i sommar
I sommar blomstrar Skaraborg i Västsverige med fem nyskapande konstupplevelser i form av tre nya...
-
Sporterna under SM-veckan 2025 i Norrköping – dag för dag
Nu släpps idrotternas tävlingsdagar och arenor till SM-veckan 24–29 juni i Norrköping! Dags att ...
-
-
Gästbloggare
-