-
Skistar vinner pris för världens första fossilfria skidanläggning
SkiStar vinner branschorganisationen SLAO:s första Hållbarhetspris. Detta för sitt banbrytande pilotprojekt med sikte på fossilfria skidanläggningar i Hammarbybacken
Ett konkret steg mot en hållbar framtid för skidorter
Som ledande aktör inom fjällturism arbetar SkiStar kontinuerligt för att eliminera användningen av fossila bränslen i sin drift och verksamhet. Hammarbybacken har fungerat som ett pilotprojekt där målet varit att driva anläggningen helt fossilfritt, för att sedan överföra de vunna erfarenheterna till andra skidanläggningar. Genom denna satsning strävar SkiStar efter att minska sitt klimatavtryck och främja en mer hållbar turism i fjällmiljöer.
Initiativet är en del av företagets övergripande hållbarhetsstrategi. Samt ett konkret steg mot en mer hållbar framtid för skidorter och friluftsaktiviteter.
”Det är otroligt roligt att ta emot det här nyinstiftade priset”. Säger Fanny Sjödin, hållbarhetschef på SkiStar. ”Det är särskilt glädjande att just detta projekt lyfts fram som ett bevis på att det är möjligt att driva en fossilfri skidanläggning och att vi kan inspirera andra. Det är också viktigt att poängtera att vi aldrig hade lyckats utan våra samarbetspartners.”
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
SLAO:s Hållbarhetspris motivering av vinsten:
”Som den första mottagaren av SLAO:s Hållbarhetspris visar årets vinnare att en fossilfri framtid är fullt möjlig i skidbranschen.
Med mod och nyfikenhet har pristagaren inlett ett pilotprojekt för att driva verksamheten helt fossilfritt. Genom elektrifierade fordon – från snöskotrar till arbets- och pistmaskiner – drivna av 100 procent förnybar energi och laddning på plats lägger de första svängarna för hållbar drift. Helt i linje med branschens färdplan för fossilfri konkurrenskraft. Det är långt ifrån självklart och kräver både kunskap, beslutsamhet och finansiella muskler att anta rollen som ”early adopter” av ny teknik.
I ett moderbolag som genomsyras av ständiga förbättringar, där hållbarhetsarbetet sträcker sig från skräpplockardagar till internationellt kunskapsutbyte, fungerar pristagaren som en testbädd för hela branschen. Här skapas lokal förändring som inspirerar både nationellt och internationellt! Deras vilja och förmåga att dela med sig av sina erfarenheter till hela branschen är dessutom både värdefullt och föredömligt.
SLAO:s Hållbarhetspris tilldelas Hammarbybacken i Stockholm – för deras banbrytande pilotprojekt med sikte på fossilfria skidanläggningar”.
- Text: SkiStar
- Foto: SkiStar
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Inom besöksnäringen kan psykologisk prissättning spela en stor roll för kundens beslut. Taktikon går igenom strategier i detta blogginlägg.
-
Preliminär ansökan inlämnad om att arrangera Fotbolls EM för damer 2029
SvFF och DBU har lämnat in en preliminär ansökan för att arrangera Fotbolls EM 2029. En av de tilltänka värdstäderna är Göteborg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Mest under Destination och Insatser/Utmärkelser/Initiativ samt Evenemang, men även Boende
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Affärsmodell.
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen på Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destination Kalmar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Richard Wiegmann tar över som VD för Visit Group
Visit Group, Nordens ledande leverantör av SaaS-lösningar för besöksnäringen välkomnar Richard W...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Stockholms skärgård på TIME:s lista över världens bästa platser
Idag presenterar TIME listan ”The World’s Greatest Places 2025”. Med på listan finns Stockholms skärgård. ...
-
-
Gästbloggare
-