-
Stjärnorna kommer åter till hästlovet i Jönköping
Höstlovet är återigen hästlovet i Jönköping när Jönköping Horse Show arrangeras på Elmia den 31 oktober – 5 november.
Roligt att hästlovet blivit en tradition
2022 slog Jönköping Horse Show besökarrekord med 22 753 besökare och lockade närmare 450 ryttare och 700 hästar från Sveriges alla hörn. Totalt fanns 169 svenska ridklubbar representerade, samt ryttare från Norge, Danmark, Storbritannien och Nya Zealand. Nu återvänder evenemanget till staden.
”Det är roligt att hästlovet blivit en tradition i Jönköping, att evenemanget vuxit och lockar hit besökare från hela Sverige och även från utlandet. Det visar att det finns ett stort intresse. Vi kan i utvärderingen av evenemanget 2022 se att besökarna är väldigt nöjda och att den här typen av evenemang har stor betydelse för besöksnäringen i Jönköping.” Säger Caroline Törnblad, chef för Möten och Evenemang på Destination Jönköping.
En central mötesplats för ridsporten
Jönköpings Horse Show har blivit en central mötesplats för ridsporten där svenska och utländska ryttare tävlar i både hoppning och dressyr. Utöver sport arrangeras auktion, show och mässa med över 100 utställare.
Islandshästarna, som varit ett mycket populärt inslag, har kommit till Jönköping för att stanna. Under två dagar intar de kraftfulla hästarna åter Elmia för att bjuda publiken på en riktig show.
En av Jönköpings Horse Shows absoluta publikfavoriter är Agria Pony Trophy som arrangeras i både hoppning och dressyr. Nytt för i år är Agria Pony Trophy Super Jump-off, en tidshoppning för de fem bästa ekipagen i respektive kategori som avgörs i samband med lördagens familjeshow.
Kändisarna på plats i Jönköping
Jönköping Horse Show brukar dra till sig de mest kända namnen inom svensk ridsport, i år är inget undantag. Ett minst lika spännande startfält väntas, såväl framtidens talanger som flertalet mästerskapsmedaljörer och världsstjärnor. Peder Fredricson, Malin Baryard-Johnsson, Rolf-Göran Bengtsson, Jens Fredricson och Angelie von Essen kommer vara på plats i Jönköping.
Läs mer om Jönköping på Turismnytt här.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
RNBT – nätverket är nu fulltaligt och täcker hela Sverige
Regionala Nätverket för besöksnäring och Turism (RNBT) meddelar med stor glädje att samtliga Sveriges regioner är nu representeras.
-
Ironman Kalmar 2025 är fullbokat – totalt 2 850 atleter
Nu är alla startplatser bokade till Ironman Kalmar 2025, som äger rum den 16 augusti. Antalet internationella deltagare är rekordhögt.
-
Visit Dalarna tilldelas internationellt guld för klusterarbete
Visit Dalarna har lyckats uppnå ESCA guld. Inom branschkod besöksnäring är destinationsbolaget den enda i världen med guldcertifiering.
-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Ett fokus inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguider via utbildning. Det skapar en säkrare skotersafari.
-
Hjortviken Country Club öppnar hotell utan TV på rummen
Nu öppnar ESS Group nya destination Hjortviken upp dörrarna till en värld utan TV-apparater på hotellrummen.
-
Visita – ökad efterfrågan på hotellrum i december
Efter månader där efterfrågan minskade på hotellrum i Sverige ökade den i december, trots fler klämdagar än normalt, enligt Visita.
-
Stockholm bland världens topp-destinationer 2025
Med erbjudande om både skärgård och stadspuls har Stockholm etablerat sig som en av världens mest eftertraktade resmål 2025.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Mest om Boende, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang, Museer/utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vårdskjortor får nytt liv som arbetskläder på Nationalmuseum
Nu byter personalen på Nationalmuseum sina jackor. I ett samarbete med Beskow von Post får kläder nytt liv genom ett cirkulärt koncept.
-
Vy Norge lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö
Vy tar ytterligare ett steg i sin satsning på internationell trafik och lanserar sommartåg mellan Oslo och Malmö i sommar.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan ganska jämnt fördelat på många kategorier så...
-
Mötesåret 2024 – stora möten och event trotsade konjunkturen
Mötesåret 2024 har varit präglat av minskad efterfrågan på konferenser, en direkt konsekvens av en utmanande ekon...
-
Thérèse Liljeqvist är ny VD för Artipelag
Artipelag har glädjen att presentera Thérèse Liljeqvist som ny verkställande direktör för Artipe...
-
Vrak – Museum of wrecks i samarbete med The museum of World War II i Gdansk
I samband med ett kundevent i Gdansk i maj 2024 hade Marknadsutvecklare Annika Torstenson från Vrak ̵...
-
-
Gästbloggare
-