-
Sveriges Bussföretag – Länsstyrelsen upphäver beslut om miljözon klass 3
Länsstyrelsen i Stockholm har beslutat att upphäva Stockholm kommuns beslut om att införa en miljözon klass 3. Detta beroende på att stadens utredning varit bristfällig till en sådan nivå att beslutets proportionalitet inte ens kan prövas.
”Det är glädjande Länsstyrelsen ser det vi på Sveriges Bussföretag har påpekat hela tiden. Stadens utredning var undermålig, och valet av plats för miljözon fattades utan hänsyn till faktiska behov av bättre luftkvalitet. Detta är en upprättelse för alla bussföretag och andra näringsidkare som försöker bedriva verksamhet i Stockholm. Inte minst för att skapa en hållbar besöksnäring för alla som vill besöka och uppleva staden genom att resa kollektivt. Det är bara att hoppas att det politiska styret kan acceptera detta och göra en ordentlig utredning om man vill införa en miljözon.” Kommenterar Anna Grönlund, branschchef för Sveriges Bussföretag.
Uppenbart att processen drivits av politik än ett behov
Länsstyrelsen konstaterar att det är ”klart att kommunens konsekvenskalkyl är bristfällig” och att det ”krävs en mer omfattande utredning än den som Stockholms kommun har utfört i detta ärende. En utredning med fokus på konsekvenser och alternativa lösningar, där, som ett minimum, Transportstyrelsens ovan nämnda rekommendationer bör följas”.
Utöver detta menar Länsstyrelsen att utredningen ger ”intryck av att det redan innan utredningen tog sin början var bestämt att det var just en miljözonklass 3 som skulle införas i aktuellt område”.
”Vi har hela under hela processen pekat på det bakvända i Stadens arbete. Man har valt ut ett område för en miljözon utan att klargöra att det fanns ett behov av att förbättra luftkvaliteten. Läser man Länsstyrelsens beslut är det uppenbart att hela processen drivits av en politisk vilja snarare än ett praktiskt behov.” Säger Anna Grönlund.
Miljözon är en åtgärd för att förbättra luftkvaliteten
Nu kan Stockholms kommun välja att överklaga Länsstyrelsens beslut till Transportstyrelsen.
Kommuner kan besluta om att vissa fordon stängs ute från särskilt miljökänsliga områden. Från och med den 1 januari 2020 kan kommuner införa miljözon klass 1, 2 eller 3 i sin kommun. Miljözon är dock en åtgärd för att förbättra luftkvaliteten i områden. Därmed bör utredningar vara omfattande, grundade i fakta, samt inkludera både invånare och näringsliv.
Här kan ni läsa mer om Sveriges Bussföretag på Turismnytt.
- Text: Transportföretagen
- Foto: Transportföretagen
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
-
Gästbloggare
-