-
Tågföretagen kommenterar att Trafikverket inlett ”särskild händelse”
Tre tuffa månader har passerat sedan det stora skiftet till Trafikverkets nya planeringssystem MPK. Det bästa sättet att sammanfatta nästan 100 dagar är att tågföretagen är i ett pågående stört läge, där de i operativ drift slutligt löser en hel del stora knutar som normalt hanterats i den tidiga planeringsfasen.
De som kör eller arrangerar trafik på svensk järnväg – och därmed är beroende av tåglägen från Trafikverket – vittnar om en trend som inte går åt rätt håll. Flera av tågföretagen går på knäna till följd av den tunga administrativa börda som de numera har att hantera. Och i ett läge där all kraft går åt till att hålla sig flytande är merförsäljning knappast att tänka på. Detta i ett läge när efterfrågan på tågtransporter visat en positiv trend de senaste åren.
Inför påsken är biljettsläppen så pass sena att resenärer tvingas leta andra lösningar.
Införandet av MPK har tre stora problemområden
Införandet av MPK uppvisar en lång rad små och stora problem. De initiala utmaningarna har tågföretagen beskrivit utförligt. De exemplifierar med tre stora problemområden:
1. Revisionsplaneringen – Trafikverket planerar in banarbeten under pågående tågplan och utlovar i normalläget 18 veckors framförhållning. Det innebär att tågföretagen har en utlovad och rimlig frist för att planera personal och fordon samt sälja biljetter och transporter. Till följd av systemutmaningar är framförhållningen i stället några få veckor. Tågföretagen får alltför sen information om tåg som berörs av banarbeten där tidsanpassningar krävs. Trafikverket ställer också in banarbeten i sent läge där anpassningar redan är utförda vilket redan genererat merarbete som därmed gått till spillo. Olika system ger olika information, vilket försvårar planeringen avsevärt. Olika besked ges om ansökningar från tågföretagen ska lämnas in digitalt eller manuellt.
2. Planer och processer för återgång till normalläge – branschen efterlyser, men får inte ta del av, planer och processer för hur Trafikverket ska ta sig an sitt uppdrag kopplat till kapacitetstilldelningsprocessen givet de sämre förutsättningarna. Exempelvis skulle Trafikverket kunna se över möjligheten att ställa in icke nödvändiga banarbeten för att komma i kapp. Prestandaproblemen leder till en enorm backlog – en form av skuld som måste betas av – och frågan är helt enkelt när Trafikverket på goda grunder kan utlova normalläge.
3. Banarbetsplanering – på tågföretagens sida har de idag endast någon veckas framförhållning i planeringen. Frågan måste i det läget ställas om Trafikverket verkligen har tillräcklig tid på sin sida för planering av banarbeten.
Klassas som en ”särskild händelse”
Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana fattade i veckan beslutet att utmaningarna med tågplanerna 2023 och 2024 och MPK:s bristande funktionalitet ska klassas som en ”särskild händelse”.
Det innebär en kraftsamling och att extraordinära åtgärder kommer att vidtas. En tillfällig stabsorganisation tillsätts för att få styrsel på ett verksamhetskritiskt projekt med allvarliga brister. Budgetmedel styrs till projektet, personal flyttas om och rekrytering av resurser pågår, både internt och externt.
Trafikverket anger att beslutet berör samtliga delar av Trafikverket och gäller från den 15 mars och sex månader framåt. Nu vidtas äntligen sådana kraftfulla åtgärder som Tågföretagens medlemmar efterlyst under nära ett års tid och organisationen välkomnar beslutet.
Riksrevisionen granskar nationell plan för transportinfrastruktur
Statens investerar årligen mångmiljardbelopp i ny infrastruktur. Efter indikationer på att den nationella planen för transportinfrastruktur är samhällsekonomiskt olönsam och har svag måluppfyllelse, granskar Riksrevisionen nu arbetet med nationell plan för transportinfrastrukturen. Det finns indikationer på att många av de åtgärder som väljs ut till nationell plan inte är samhällsekonomiskt lönsamma.
Granskningen gäller de nationella planer som fastställts 2014, 2018 och 2022 – med störst fokus på 2022. Rapporten är planerad att publiceras i december 2023.
- Text: Tågföretagen
- Foto: Tågföretagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...
-
-
Gästbloggare
-