-
VD Thomas Brühl slutar på Visit Sweden
VD för Visit Sweden Thomas Brühl slutar.
Han har arbetat för Visit Sweden i 12 år och har arbetat hårt med att utveckla bolaget.
Visit Sweden påbörjade en digital transformation år 2015 och Thomas Brühl har haft en ledande roll i det arbetet. Nu när fas 1 i det arbetet är genomförd så tyckte både Thomas och styrelsen att det var ett bra läge att byta VD i bolaget.
”Thomas har i hög grad bidragit till att utveckla Visit Sweden till en betydande aktör inom besöksnäringen och till att stärka Sverigebilden utomlands. Vi önskar Thomas lycka till i hans fortsatta karriär”, säger Elisabeth Gauffin, styrelseordförande”.
Kristina Ösund, administrativ direktör, kommer att verka som tillförordnad VD från idag och under rekryteringsfasen.
Thomas uppsägningstid inleds idag men han kvarstår i bolaget till årsskiftet. Efter uppsägningstiden kommer avgångsvederlag utgå med avräkning mot ny lön.
*Visit Sweden har besöksnäringens och statens uppdrag att internationellt marknadsföra Sverige som resmål och att marknadsföra varumärket Sverige.
Källa: VisitSweden AB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Jakob Fridholm
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Stora Karlsö vinnare av Stora turismpriset 2025
En av världens äldsta naturskyddade platser – och samtidigt en modell för framtidens hållbara besöksnäring
-
Marcus Eldh bloggar: Guiden som resurs för levande vandringsleder
De som inte har så stor vana av naturen behöver guider
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin vinterfavorit. Nu gör Ste...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt k...
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Coronapandemins första år och runt om i landet tvingas hotell slå igen, men Hotel Kung Carl går i rakt ...
-
-
Gästbloggare
-