-
Villkoren förbättras för den som hyr bil
EU-kommissionen har kommit överens med biluthyrningsföretag för att skapa bättre och tydligare villkor för de som hyr bil.
Anledningen till överenskommelsen är de många klagomål från konsumenter som hyrt bilar i andra länder än sina hemländer. Klagomålen steg med 67% under 2014.
Det är de fem större biluthyrningsföretagen (Avis-Budget, Enterprise, Europcar, Hertz och Sixt) som EU haft diskussioner med.
Detta är de nya villkoren:
- tydlig information om alla obligatoriska avgifter och tillägg skall tydligt synas där bokningen görs
- en kortfattad information skall ges om de viktigaste villkoren och om eventuella depositioner som debiteras kunden
- en bättre och tydligare information skall ges i samband med bokning om de tilläggsförsäkringar som erbjuds, om premier och självrisker
- att information ges om bilföretagets bränslepolicy
- att kontrollen av bilarna utförs på ett tydligt och rättvist sätt
- att förbättra metoderna för extra avgifter och att kunden kan bestrida eventuella skador utan att ytterligare pengar dra
Resebyråer och researrangörer som förmedlar bilhyror har ingen skyldighet att i detalj informera kunden om alla villkor och om de tilläggstjänster som biluthyrningsföretaget erbjuder men bör uppmana kunden att noga läsa igenom den information som lämnas av biluthyraren.
Den researrangör som säljer en paketresa i vilken hyrbilar ingår har dock ett mer långtgående ansvar när det gäller att informera kunden om villkoren och de eventuella tilläggstjänsterna.
Källa: Svenska Resebyråföreningen
- Text: Maria Lindqvist
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...
-
-
Gästbloggare
-