lördag 18 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
    • Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
  • Platsannonser:
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2015-07-20 13:25

    Visst älskar vi landsbygden, eller?

    Visst älskar vi landsbygden! Den ger oss en meningsfull fritid, efterlängtad semester, barndomsminnen, råvaror och livsmedel, nationell identitet. Sverige är landsbygden! Vi älskar att vara där en vecka på sportlovet och/eller påsklovet och så en sommarvecka eller kanske till och med två. Men vi bor inte där. Allt färre av oss gör det.

    Förutsättningarna för att bedriva en verksamhet utanför städer och större samhällen försämras gradvis när samhällsservice, myndigheter och även vi själva i allt större utsträckning bor, verkar och lever i staden. Inte minst turistföretagarens villkor som lever på att allt ska fungera när vi väl tar oss ut ur staden samtidigt som närmarknad och närservice försvinner.

    Visit Sweden får ytterligare 70 miljoner i en satsning för att marknadsföra svensk natur mot Kina och Indien. Det är en natur i en landsbygd som vi själva då allt mindre vill leva och verka i. Risken är stor att det blir allt svårare att utveckla produkter som är hållbara och ens orkar hålla måttet när det väl är säsong. Oavsett vilket land de kommer från. I övrigt kan jag tycka att en målsättning att öka antalet besök från dessa marknader ska öka med 10% om året kan vara något blygsamt. I Finland har besöken från Kina ökat med 34% de första fyra månaderna i år och hela 49% i April. Med SAS nya direktlinje till Hong Kong som startar i september förbättras möjligheterna avsevärt för besök till Sverige.

    Ett annat land att jämföra oss med vad gäller nationell kraftsamling är Storbritannien och deras nu föreslagna plan för att stärka turismen över hela landet. Fem huvudpunkter i planen är nationell koordinering, utbildning och kompetensförsörjning, enklare regler, infrastruktur för att kunna ta sig utanför London samt ett ”world class welcome at the border”. Något att studera noggrant. Gillar särskilt raden ”We want every visitor to the UK, whether from home or abroad, to have a brilliant experience and shout about it, encouraging even more tourists to choose Britain.” Läs mer här: https://twitter.com/RazorBjorn/status/622306078257213441

    Finns förmodligen gott om Europeiska exempel på hur våra konkurrerande länder stärker sina organisationer, marknadsföring och investeringar för att attrahera oss att åka dit ännu en gång och lite oftare. Kineserna och Indierna kommer absolut göra det, både till Finland och till Storbritannien. Hur mycket de kommer att åka ut till deras landsbygd återstår att se. Om de ens är intresserade av den. Vi är ju knappt intresserade av vår egen. I varje fall vill vi inte bo där. Men det är ju bra om det är öppet när vi vill åka dit en gång på vintern och/eller en gång på sommaren. Frågan är bara hur landsbygden kommer att överleva på det och hur lång tid det tar innan staden också vacklar. Det är min övertygelse att det är ett samspel mellan landsbygd och stad där inget av dem klarar sig utan det andra. Det borde finnas ett självändamål för städerna att återinvestera i sin landsbygd därmed. Inte bara när det är sommarlov.

    Under tiden reser vi mer än någonsin

    Björn Arvidsson
    [email protected]
    070-5941930

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Trillevallen, Södra Årefjällen letar nu efter sin nya VD.
    2026-07-17 21:28

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.

  • Museet Vraks marinarkeolog Jim Hansson, framför skeppet Af Chapman på Skeppsholmen. Han berättar om öns historia i en ny ljudvandring.
    2026-07-16 22:52

    Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring

    Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.

  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering

  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2026 - tisdagen
    2026-07-13 01:32

    Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

    Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI

  • Stöten i Sälen
    2026-07-12 20:55

    Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

    Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar

  • Starkt bokningsläge på camping
    2026-07-12 20:42

    Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

    69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025

  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-09 22:07

      SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

      Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gä...

    • 2026-07-13 01:32

      Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

      Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...

    • 2026-07-13 03:48

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-12 20:42

      Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

      69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet