-
Stordalen köper hotell i Jönköping
Nu står det klart att Petter Stordalen, Nordic Hotels & Resort, köper Vox Hotel i Jönköping. Vox Hotel är ett populärt designhotell som byggdes 2014 och som ligger centralt i Jönköping. Hotellentrén är samma som i den tidigare SF-biografen. I hotellet finns Vox restaurant som lockar både besökare och invånare i Jönköping.
Stordalen kommer att driva hotellet som ett fristående hotell men med samma koncept som hotellet har idag. Konceptet är grundat på en kombination av smarta priser och exklusiva materialval.

Petter Stordalen. Foto: Tord-Erik Andresen”- Vox Hotel är skapat av en outtröttlig entreprenör som drivits av att skapa en unik och mycket speciell plats i Jönköping. Jag är oerhört imponerad över Anne Sandstjärnas arbete och är mycket glad över att få ta över och utveckla hotellet vidare”, säger hotellets nya ägare Petter A Stordalen.
Och för hotellets grundare Anne Sandstjärna så har det varit väldigt viktigt att hotellet tas över av rätt ägare.
”- Jag är otroligt stolt över Vox Hotel och att vår underbara personal har visat hela Hotellsverige att det numera går att öppna ett helt fristående premiumhotell. Vox Hotel har aldrig varit till salu men det gick inte säga nej när Nordic Choice Hotels med Petter Stordalen i spetsen visade ett stort intresse och det ska bli spännande att se hur de vidareutvecklar affärsidén. Eftersom Choice inte brukar köpa enskilda nybyggda hotell så är det ett starkt kvitto för både mig och personalen att bli pinpointade och det känns fantastiskt roligt”, säger Anne Sandstjärna.
Ägarbytet skedde den 12 januari 2017.
Fakta Vox Hotel:
Antal rum: 143 hotellrum varav 14 är sviter och deluxerum med utsikt över Vättern.Restaurang: Vox Restaurant med inspiration från Asien. Restaurangen rymmer 104 sittplatser.
Bar: En fullskalig bar med internationell standard.
Gym: Hotellgym med utsikt över Vättern och utrustat med konditions- och styrketräningsmaskiner samt fria vikter.
Källa: Vox Hotels
Missa inte artiklarna:
Sveriges första hotell med 24-timmars chat?!
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Vox Hotels
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
-
Gästbloggare
-



