-
Coronavirusrelaterade branschnyheter 16 mars 2020
Det fick bli en bild som passar på många sätt en dag som denna – Det är en kraftig uppförsbacke för branschen men idag har den fått bra ”lifthjälp” av krispaket från regeringen och supersnabb överenskommelse mellan HRF och Visita om hur permitteringar skall hanteras. Man kan också se bilden som att det går utför för branschen (liknande jämförelse i en bild längre ned) men även här kan man se något positivt nämligen att alla backar har ett slut… Nu gäller det bara att hålla farten nere tills vi når dit. Lite upplyftande är det ju också att solen skiner, både på bilden och i Stockholm i alla fall. Man får vara glad för det lilla.
Här följer lite samlade nyheter och spaningar om situationen denna måndag
Idag på morgonen kom det efterfrågade och nödvändiga krispaketet och det innehöll de flesta åtgärder och lösningar som näringslivet och branschen efterfrågat akut, men det finns ytterligare behov. Läs mer här – https://www.turismnytt.se/regeringens-krispaket-for-svenska-foretag-och-jobb/
Visita och HRF var därefter blixtsnabba med att sy ihop ett nytt kollektivavtal om korttidspermittering för att rädda besöksnäringen – https://www.turismnytt.se/overenskommelse-om-nytt-kollektivavtal-avseende-korttidspermittering/
Swedish Lapland kom med ett pressmeddelande om hur de ser på situationen – https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwHMPhrjTSnqQxSKKtPQNCCLrpr
Air Leap pausar trafiken Arlanda-Karlstad – https://www.turismnytt.se/air-leap-pausar-flera-flyglinjer/
Museerna
Såhär skriver Jönköpings läns museum i ett pressmeddelande:
”Inställd programverksamhet under mars
Med anledning av Folkhälsomyndighetens rekommendationer om mindre evenemang ställer vi in våra publika aktiviteter såsom visningar, föreläsningar och andra programpunkter fram till 31 mars. Åtgärden görs för att minska smittspridningen av Coronaviruset och inte minst av omsorg för våra äldre och personer med allvarlig sjukdom.
Vid frågor kring evenemang och bokningar (…)
Tidigare beslut av regeringen
Regeringen beslutade den 12 mars om ett förbud mot allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 500 personer, enligt rekommendation från Folkhälsomyndigheten. Jönköpings läns museum säkerställer att inte fler än 500 personer samtidigt vistas i museet.
Besökare välkomna på egen hand
Besökare är fortfarande välkomna att besöka oss på egen hand, om de känner sig friska. Vid symptom på förkylning eller annan sjukdom, uppmanar vi besökare att avstå besök för att förhindra smittspridning.”
Skidanläggningarna
Sofie Andersson från Fjätervålen skrev såhär på LinkedIn idag (det är också från dem vi har fått bilden):
”Många är vi som oroar oss för vad som nu händer i världen och besöksnäringen drabbas hårt. Fjätervålen följer noga utvecklingen och de rekommendationer som UD och Folkhälsomyndigheten tar fram.
I nuläget avråder inte svenska myndigheter från att resa till svenska fjällen. Fjätervålen planerar att ha öppet till den 19 april då vår vintersäsong avslutas.
Fjätervålen är en liten anläggning och vi arrangerar inga stora event. Vi har ingen trängsel och vi har satt upp rutiner utifrån rekommendationer och uppmaningar från både lokala och statliga myndigheter för att minimera risker.
Vi kommer klara oss igenom den här krisen. Håll dig uppdaterad och försök behåll lugnet.
Ta hand om er och njut av naturen. Det är den som ger kraft i ett läge som detta.
Med vänlig hälsningar teamet i Fjätervålen (bild från morgonen den 16 mars)”
Spaanläggningar
Elisabeth Norrman på Vann och Smögens Havsbad skrev såhär (också på LinkedIn):
Oroliga tider just nu för oss alla..😔
Men stanna inte upp livet om Du känner Dig frisk 😇🙏🏻
Åk bort från stan och ut till oss på landsbygden och få:✔️En massa frisk luft🌲🌿🍃🌱
✔️Stora härliga ytor med förmånen att inte behöva vara tajt med andra om man inte vill
✔️Möjlighet att äta i egen lokal -konferens/grupp
✔️Vi städar alldeles extra noggrant just nu i alla utrymmen, rum, lokaler, andra ytor samt decifinerar kontinuerligt
✔️Gymhygien med allt från hantlar till yogamattor
✔️Spa, det visar sig att Corona -covid 19, via amerikansk forskning är enklare att eliminera än andra virus som vi redan idag har skydd mot via reningsverk, filter,klor och UV ljus
✔️Restaurangen, personalen både i kök och servis jobbar ständigt med att desinficera ytor samt att våra gäster sitter minst 1 m ifrån varandra.
✔️Receptionen, håller hög hygien på allmänna ytor såsom receptionsdisk, telefoner, ledstänger mmVarmt Välkomna ❤️att kontakta mig…
#Vann#SmögensHafsvbad#https://www.linkedin.com/posts/elisabeth-norrman-56570311_oroliga-tider-just-nu-f%C3%B6r-oss-alla-men-activity-6645275427369824257-g6r2
Här kan ni läsa om hur Sankt Jörgen Park hanterar situationen – https://www.mynewsdesk.com/se/sankt-joergen-park/pressreleases/hur-vi-bibehaaller-en-saeker-resort-2982036
Ett annat sätt att beskriva verkligheten:
Den här illustrationen av situationen är verkligen spot-on (jag hoppas det var ok att använda bilden). Den kommer från detta inlägg på LinkedIn (krävs att man är inloggad) – https://www.linkedin.com/posts/jannina-lagerstr%C3%B6m-baaa1887_hospitality-comforthotel-urbaneasyliving-activity-6645259092719910912-DPr0
Möten digitalt eller i verkligheten
Mötesexperten Micke Darmell gav lite tips och råd på LinkedIn om alternativ till fysiska möten. Min fråga till honom var:
Hur tycker du som expert på området att man bäst ska propagera för verkliga möten (som verkligen behövs, inte minst för att stötta hotell- och konferensbranschen) i dessa dagar när alla tycker att det funkar alldeles utmärkt att köra digitala och virtuella möten istället? En extremt viktig fråga för en hel bransch, känner jag!
Svar från Micke:
Ja om det vore så enkelt att tänka rationellt så hade vi befunnit oss i den situation som råder. Nu finns människors rädsla, oro och panik och den är på riktigt. Jag tror att ju fler vi blir som agerar istället för att reagerar som kommer vi få fler med oss. För det första tycker jag istället för att ställa in gör det näst bästa och det är digitalt. (men det kräver ännu mer kunskap för att det skall bli bra). För det andra som ställ inte in. Boka om. Det kommer vara viktigare än någonsin att för in energi och kunskap efter det ha lagt sig. För det tredje. Vad kan ni gör nu för att skapa energi och trygghet i organisationen? Kanske skapa digitala fredags kickoffs? Där ni livesänder en inspirationsföreläsning samtidigt som Vd berättar om läget i företaget. Det skulle skapa både trygghet och ge energi i organisationen. Jag tror desto snabbare vi kan ha två tankar i huvudet samtidigt, desto snabbare kommer vi kunna återhämta oss.
Även Antoni Lacinai kom med ett svar/kommentar:
Tjena Jakob. Jag ger mig in i diskussionen. Vi människor är skapta för att ses analogt. Vi vill samlas runt lägerelden för att kommunicera, samarbeta, diskutera, besluta, och inte minst för att svetsa oss samman som ett lag. Virtuella möten kan inte ersätta detta till 100%. Men i dessa tider gäller good enough vilket är att göra det bästa vi kan med det vi har. Då är virtuella möten ett alternativ. Väldigt få organisationer bokar ett konferensrum på ett hotell för att vara snälla mot hotellet, och ingen bokar heller av med glädje. Med det sagt lider jag med alla som idag drabbas av den totala inbromsningen. Jag själv är en av dem som brukar befinna mig på just dessa konferensanläggningar och föreläsa och moderera. Det är det bästa sättet att mötas – när det går. just nu är nästan alla uppdrag jag har kvar i vår virtuella, så jag är en av dem som i princip är uppdragslös, förutom just när jag föreläser och coachar människor via video. Jag längtar redan tills jag är tillbaka på alla fina anläggningar för att få träffa människor off line. Slutligen – den här e-kursen sätter dig i förarsätet så att du har grymma möten när ni återigen har dem.
Webinar från konferenslokal
I en annan dialog om huruvida man allas ska våga sig ut för att möta andra skrev LinkedIn-experten och föreläsaren Linda Björck att hon hade funderat på att hyra en mindre konferenslokal för att köra ett webinar därifrån! Bra tips tänkte jag och kunde inte låta bli att svara såhär:
”Den var bra! Känns ju lite proffsigare att köra ett webinar från en konferenslokal än hemma med bokhyllan eller farmors väggbonad bakom ;-)”Hedervärda insatser
Vi får avsluta dagens rapport med ett par exempel på företag som gör hedervärda insatser:
Absolut Vodka => Absolut handsprit – Absolut Company har erbjudit sig att leverera sprit som kan bli handsprit (obs! den man köper på Systemet går inte att använda, man måste upp i 60% för att det skall fungera) som Breakit rapporterar om här – https://www.breakit.se/artikel/24129/vodkan-kan-bli-handsprit-absolut-vill-hjalpa-svenska-myndigheterna-vi-kan-leverera Där kan ni också läsa om väskföretaget Sandqvist som organiserar insamling av handsprit från företag som har över. Det skickas sedan vidare till behövande sjukhus.
LVMH (Louis Vuitton Moet Henessy), världens största företag inom lyxprodukter, ställer om en del av sin parfymtillverkning till att istället tillverka handsprit för att säkerställa tillgången (i första hand i Frankrike får man anta), läste jag någonstans.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Björn Nordahl
-
Fler hittar till Marinmuseum året runt – så gick det 2024
Trots en besöksminskning jämfört med 2023, fortsätter Marinmuseum att vara en av södra Sveriges största besöksdestinationer.
-
Göta Kanal – nya kryssningsupplevelser lockar
Allt fler resenärer söker autentiska upplevelser. Göta kanal erbjuder en unik chans att upptäcka Sveriges historia och natur från vattnet.
-
Vasamuseet och Vrak i nytt poddsamarbete med Anders Lundin
Tillsammans med experter från Vasamuseet och Vrak berättar Anders Lundin om skepp som förlist i den nya podden Folkets historia.
-
Sveriges beredskap börjar lokalt, därför behöver vi besöksnäringen
Besöksnäringen har gång på gång visat sig vara en avgörande resurs i tider av kris
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2024
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Det blev ett bra slut på året med positiva utsikter för framtiden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Exakt kl. 07.11 (CET) den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning (Uppdatering 15 januari 10.20 – här...
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Exemplet Visit Hornborgasjön Nya trender och klimatföränd...
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde fjällbolaget SkiStar en boendebeläggning på 99 procent. Högst beläggni...
-
-
Gästbloggare
-