-
Så gick det för skidanläggningarna
Vill du veta hur det gick för skidanläggningarna säsongen 2015/2016?
Det är helt avgörande för en skidanläggning om man kan erbjuda sina gäster bra och hållbar snö. Dagens gäst vill vara aktiv så det är viktigt att man kan erbjuda ett större utbud av både aktiviteter och hyrutrustning. Några av utmaningarna är att kunna erbjuda en reguljär verksamhet när det gäller till exempel marknadsföring, energifrågor, arbetsmiljö och säkerhet. Man måste nyttja de digitala kanalerna men man får aldrig glömma bort det personliga mötet med gästen.
För hela branschen gäller det att skapa ett gott rykte och inte att man ”bara” talar om snötillgång. Man måste få till exempel fler lärare att tala gott om skidåkning bland ungdomar.
Totalt antal gästdagar har ökat (1,9 miljoner svenskar) under säsongen 2015/2016 men det har varit svårare att locka till sig besatta skidåkare. Kanske finns en del av de besatta skidåkarna bland flyktingarna – en stor potentiell målgrupp.
Snötillgången var dålig i början av säsongen då det var för varmt i luften. De flesta skidanläggningar rapporterar dock en bra säsong då mars var den bästa månaden. Man ser att många vågar investera nu och de kommande åren.
Totalt såldes skipass för 1,38 miljarder kronor, en ökning med 6,2 procent.
Omsättning för skipass (liftkort) i Sveriges 15 största skidområden/-anläggningar säsongen 2015-16 (preliminära uppgifter SLAO juni 2016):
2015-16 Ökning/minskning Förändring %* Marknads- Område/anläggning mkr mkr* andel % Sälen** 404,5 -1,8 0% 29,3 Åre–Edsåsdalen 250,4 24,1 11% 18,1 Vemdalen 132,6 10,6 9% 9,6 Idre Fjäll*** 78,9 5,3 7% 5,7 Romme 68,8 11,9 21% 5,0 Funäsdalen**** 67,2 0,1 0% 4,9 Branäs 63,4 8,1 15% 4,6 Hemavan-Tärnaby 35,0 2,9 9% 2,5 Kungsberget 24,8 0,9 4% 1,8 Järvsö 22,5 3,2 17% 1,6 Lofsdalen 20,7 0,3 1% 1,5 Orsa Grönklitt 15,0 0,8 6% 1,1 Vallåsen 14,3 6,5 83% 1,0 Isaberg 13,8 3,2 30% 1,0 Björkliden/Riksgränsen 12,9 0,6 5% 0,9 Summa 15 största 1224,8 76,7 88,8% * Jämfört med närmast föregående skidsäsong, 2014-2015
** Lindvallen, Tandådalen-Hundfjället, Stöten och Kläppen
*** Idre, Grövelfjäll, Fjätervålen
**** Ramundberget, Funäsdalsberget, Tänndalen, Tännäskröket, KapprRapporter från skidanläggningarna (i bokstavsordning):
Alebacken
Dåligt med snö i början av säsongen. Dock kom snön lagom till att man kunde arrangera Ale Invite 2016. Eventet lockade 14.000 besökare.Bjästabacken
God uppslutning under Seniorveckan och under skotertävlingarna. Även arrangerat barndagar där barn får åka skidor gratis.Branäs
Rapporterar en lyckad säsong med nyheter, många nöjda gäster och god omdömen.Anläggningen har kunnat hålla största delen av skidområdet öppet säsongen igenom. Pisterna har levt upp till en hög standard och skidåkningen har varit bra.
Inför den gångna säsongen presenterades flera stora nyheter på Branäs anläggning. En av de största var Mountain Lodge, ett sort lägenhetshotell uppe på Branäsberget motsvarande redan befintliga Ski Lodge i byn. Aspenterrassen är också nytt för vintern och också detta lägenheter på berget. Utökandet av fler boenden har genererat i fler boendenätter och gäster vilket resulterat i ännu en rekordsäsong. I samband med de nya boendena lanserades flera nya restauranger och stora delar av det tidigare restaurangutbudet fick en rejäl upprustning.
Barnområdet Nordpolen både flyttades och utökades. Man lanserade även upplevelsepisten Nintendo land som är en spännande och mycket uppskattad slinga bland de yngre åkarna. I pisten som ligger i området vid Östersjöliften på berget får de träffa figurer som Super Mario och andra kända Nintendokaraktärer.
Dundret
En ny stollift har bidragit till den ökade omsättningen under säsongen. Under påsken fördubblades omsättningen i jämförelse med året innan.
På fotot: VD Monica Åijä-Lenndin och delägare Patrick BurmanDe flesta besökare under vintern bor i regionen.
Gällivare kommun har under säsongen erbjudit besökarna gratis längdskidåkning på bland annat Hellners stadion – vilket varit populärt.
Utmaningen framöver ligger i att skapa fler boenden.
Ekebyhovsbacken
Slog rekord under säsongen trots sen start.Fjätervålen
Fjätervålens skidanläggning har haft en bra säsongUtmaningen är att kunna erbjuda ”eget” boende – inte bara enskilda stugor via förmedling som idag.
Under sommaren 2017 kommer man att satsa mycket på att skapa bra underlag i skidbackarna inför kommande vinter.
Flottsbro
Trots sen säsongsstart har resten av säsongen varit bra med god tillgång till snö.Ökat besöksantal under påsken.
Arbete med att utveckla snösystemet pågår med hjälp av vatten från Mälaren.
Funäsdalen
Julen 2014 invigdes FunäsGondolen som man kan ta till toppen av Funäsdalsberget. Dalstationen ligger mitt emot Hotell Funäsdalen. För att förverkliga projektet bildades ett nytt bolag – Funäsdalens Gondolbana AB – som ägs av turistnäringen, företag och privatpersoner i området. Driften sköts av Funäsdalen Berg & Hotell.
Grönklitt
Mycket bra säsong med bra tillgång på snö och besökare.Ny fyrstolslift har ökat tillgängligheten och flödet i backarna.
Storsatsning på att locka barnfamiljer med ny skidkarusell, åkband i barnbacken och upprustad miljö runt backarna.
Hassela Ski Resort
Arbete med att skapa en bokningsbar webbsida pågår.
Bra säsong.
Hemavan / Tärnaby
Nya stora investeringar i snökanonsystem, belysning och topprestaurangen Björk har bidragit till en lyckad säsongen.Arbetet med att utveckla helhetsupplevelsen med hjälp av samarbeten med partners fortsätter. Man samarbetar bland annat med Nausta bryggeri och lokala lamm och fiskleverantörer.
Under säsongen har man erbjudit 1.200 bäddar men ser över möjligheterna att utöka antalet inför kommande säsonger.
Man ser stor potential i och med flygplatsens utveckling.
Under påsken slog man besöksrekord.
Idre Fjäll
Rapporterar en fantastisk säsong – den bästa hitintills.Öppnade för säsongen, både för längd- och utförsskidåkning, i slutet av oktober 2015.
Även denna säsong har man sett att många skidlandslag förlägger en del av sin träningstid i Idre Fjäll.
En stor händelse under säsongen var att Ski Cross världscupen höll tävlingar i Idre Fjäll. Evenemanget sågs av många miljoner tittare runt om i världen.
Isaberg Mountain Resort
Bra säsong.
Järvsöbacken
Efter en rekordsäsong med 187 000 besök förra vintern satsar Järvsöbacken vidare i anslutning till Bergshotellet med nytt barnområde med lift, tre nya rullband och belysning. Från toppen till sydsidan installeras också transportbelysning så man kan åka skidor till sydsidan även kvällstid.
Den 18 september slog Järvsö upp dörrarna till byns nya ski-in ski-out-hotell och bike-in bike-out-hotell, Bergshotellet, mitt i skidsystemet. Med 52 familjerum och sammanlagt 250 bäddar finns rum för allt från romantisk tvåsamhet till den stora familjen med massor av utrustning. I gourmetrestaurangen med utsikt över berget finns plats för 180 gäster. Krögare på Bergskrogen är prisbelönte Pär Johansson, som även driver Växbo Krog och Bollnäs Kulturkrog. Han utlovar en gastronomisk mix av Hälsingland, Italien och Frankrike.
Järvsöbacken gör i år en jättesatsning på barnfamiljerna – de dubblerar kapaciteten och möjligheterna för barnen och bygger ett helt nytt barnområde i anslutning till Bergshotellet.
Järvsöbacken öppnade även en ny skidshop, skiduthyrning, skipassförsäljning och skidskolebokning i Bergshotellet. För att säkra snötillgången i backarna byggdes snösystemet ut för att göra snö i nya barnområdet och att snabbare lägga snö i övriga systemet.
Kläppen Ski Resort
Snowboard och Fresskiing SM hölls under säsongen i Kläppen vilket lockade många besökare.
Klövsjö
Fick under säsongen klartecken för finansiering av en ny skidlift.
Rapporterar en bra säsong.
Kungsberget
Ägs av Branäsgruppen.
Anläggningen har haft sin bästa säsong hittills. Beläggningen låg 10% högre än vanligt.
Satsningar på längre boendeperioder och grupper/konferensbesökare har genomförts.
Nu planeras det för att ersätta Kungsliftarna med en 8-stolslift, bygga ett nytt skidområde på södra sidan av berget och utöka antal bäddar. En total investering på 180 miljoner kronor.Riksgränsen
Björkliden/Riksgränsen omsättning ökade med 5 procent under vintern 2015/2016.
Romme Alpin
Rapporterar en ökning av gäster under säsongen.
De flesta gäster resor dit över dagen eller övernattar ett par nätter.
Säsongen inleddes med bitvis väldigt mild väderlek fram till mellandagarna. Från nyåret tog säsongen fart på allvar. Haft utmärkta förhållanden i backarna och skidsuget har varit stort. Sportlovsveckorna kom med kanonväder och upp emot 6.000 dagliga besökare. Större kapacitet i skiduthyrningen har kunnat serva Under påsken var det bra med besökare och fullbokat hotell.Rommes kökschef Sabina Hebert med stab har denna säsongen erbjudit mera matlagning från grunden av mera närproducerade råvaror. Detta har fått tummen upp i många gästkommentarer.
Stöten
Lanserat en ny webbsida.
Stöten Adventure öppnades.
Säfsen
24 nybyggda lägenheter stod färdiga att hyras ut under säsongen.
Barnens skidland som var förra årets nyhet utvecklas och här kan hela familjen hänga, trivas, grilla och det är den självklara nedfarten för första åket på skidor för både barn och vuxna.
Några andra nyheter för säsongen var fritt Wifi i caféet och restaurangen i backen, en utvecklad skidshop och ett utökat snösystem. Fler avstigningsmöjligheter från liftarna gav fler alternativ och nya möjligheter att välja var och hur man vill åka.
Vallåsen
Ägs av Branäsgruppen.
Anläggningen kunde öppna den 8 januari 2016 och haft öppet i 67 dagar.
Bra förhållanden med snö hela säsongen.
Platschef Jesper Malmquist är mycket nöjd och tackar för en fin säsong, men redan nu börjar planeringen inför nästa.Källor: Respektive skidanläggning
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 -25
Veckans nyheter om svensk besöksnäring, denna vecka mest under Destination, Boende och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Destination Östersund nominerade till pris för Bästa Värdskap 2024
Destination Östersund är nominerade till Visitas pris för Bästa Värdskap 2024. Totalt är det tolv som tävlar om utmärkelsen.
-
Allt för Sjön 2025 – en inspirerande mässa med sikte på framtiden
Den 88:e upplagen av båtmässan Allt för Sjön har nyligen avslutats. Tusentals besökare samlades för att fira sjölivets glädje.
-
Turismpris får nytt namn – Arctic Sweden Tourism Award öppet för nomineringar
Swedish Lapland Visitors Boards eget turismpris har fått nytt namn. Det heter nu Arctic Sweden Tourism Award, och nomineringen står öppen.
-
Liseberg kommenterar Statens Haverikommissions rapport om branden på Oceana
Statens Haverikommission har avslutat utredningen av branden på Oceana 2024 och har presenterat sin slutrapport. Liseberg kommenterar den.
-
Efter rekordåret – Finnlines utökar upplevelsen ombord
Finnlines fartyg satte nytt passagerarrekord i 2024. Nu lanserar de nya kulinariska upplevelser och ett utökat underhållningsutbud.
-
SkiStar ansluter sig till Nästa generation Sverige
SkiStar är stolta över att delta i det ideella initiativet Nästa generation Sverige genom att erbjuda SAO-jobb till ungdomar.
-
Pandox förvärvar nybyggda Elite Hotel Frost i Kiruna
Pandox AB har tecknat ett avtal om förvärv av nybyggda Elite Hotel Frost i centrala Kiruna. Hotellet beräknas öppna i juni 2025.
-
Ny restaurang på Garveriet – matupplevelser i hjärtat av Floda
Garveriet i Lerum får nytt liv när en ny restaurang öppnar sina dörrar i sommar. Bakom satsningen står ett team med rötter i Floda.
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Prissättning handlar inte bara om siffror, det handlar om perception, känslor och beteende. Detta blogginlägg frå...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Stöd/Insatser/Utm...
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Af...
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destinat...
-
-
Gästbloggare
-