-
Minister söker kunskap hos museerna
Den 18 augusti fick Historiska museet i Stockholm finbesök. Det var kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke som besökte museet för att lära sig mer om och diskutera vilken roll museer spelar i samhället. Från regeringens håll hoppas man på att besöket kan ge kunskap inför den kommande kulturarvspropositionen.
Maria Jansén, överintendent vid myndigheten Statens historiska museer och museichef för Historiska museet tog emot Alice Bah Kuhnke.

Maria berättade om den strategiska förändringsplanen som Statens historiska museer har arbetat fram.
Museipedagogen Anna Westerberg visade ministern med följe runt i museet för att sedan bjuda in till rundabordssamtal på temat ”kulturarvets betydelse i samhället”.
Runt bordet diskuterade man viken av att våga när man skall visa historia och kulturarv. Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke uppmanade särskilt museerna att delta mer aktivt i det offentliga samtalet.
”- Museerna har en viktig roll att spela när det gäller vår gemensamma historia, kulturarv och demokratiutveckling. Utifrån era roller och kunskaper – våga ta debatten! Vi i vår tur ska se till att skapa strukturer som ger förutsättningar för modiga institutioner och organisationer”, sa Alice Bah Kuhnke.
Förutom representanter från myndigheten Statens historiska museer (SHMM) deltog även Niklas Cserhalmi från Arbetets museum i Norrköping och Christer Falk från Stockholms Länsmuseum, samt Dilsa Demirbag-Sten, verksamhetsansvarig vid Berättarministeriet.
Regeringen kommer att lämna propositionen om kulturarvsfrågor till riksdagen senare i höst. Där vill man få med synpunkter från hela näringen.
Foto: Katarina Nimmervoll/Statens historiska museum
Källa: Regeringen.se
- Text: Maria Lindqvist
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
-
Gästbloggare
-