söndag 14 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
    • Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
    • Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholm Archipelago Dagen
    2022-04-10 13:06

    Samverkan, paketering och the Magical Season i fokus på Stockholm Archipelago Dagen

    I veckan, den 6 april, samlades ett 90-tal åhörare från besöksnäringen och skärgårdskommunerna på Fotografiska i Stockholm för att delta på Stockholm Archipelago Dagen – med slutseminarium i projektet Affärs- och Produktutveckling av företag på öar i Stockholm Archipelago. Liz Nordström, som studerar  Affärsutveckling för besöksnäringen på Yrkesakademin, var på plats och har lämnat denna rapport åt Turismnytt.

    Kristina Eineborg, ordförande för Stockholm Archipelago, Österåkers kommun, inledde med att hälsa alla varmt välkomna till denna eftermiddag med skärgården i fokus. Samverkan Stockholm Archipelago är ett flerårigt övergripande projekt där ett antal parter åtagit sig till en långsiktig regional samverkan med syfte att skapa förutsättningar för en starkare besöksnäring i Stockholms skärgård, året runt. I samverkan ingår Skärgårdsstiftelsen och Region Stockholm samt skärgårdskommunerna; Norrtälje, Österåker, Stockholm Stad, Vaxholm, Nacka, Haninge, Värmdö och Nynäshamn. I uppdraget ligger att öka kännedomen om Stockholms skärgård utomlands och möjliggöra affärer för näringslivet i skärgården samt att den primära inriktningen är internationell marknadsföring och exportinriktad lokal destinationsutveckling.

    Dagens moderator Ulrika Nisser, Graffman AB, tog över stafettpinnen och satte dagens gedigna schema i rullning med att konstatera att enligt Sustainable Travel Index som genomförs av Euromonitor varje år så toppar Sverige som världens mest hållbara destination – Sveriges gröna och ekochica reseupplevelser. – Med det sagt är det viktigt att utveckla en plats som blir hållbar både för dem som bor där och de som vill komma och besöka.

    Marie Östblom – projektledare för Stockholm Archipelago bjöd på en kort tillbakablick. De besökare som kommer till skärgården har ett gemensamt intresse, naturen. Med naturtriben i fokus insåg man inom Stockholm Archipelago att destinationen behöver utvecklas och man ville verka för att få den internationella marknaden att bli intresserade av produkten Stockholms skärgård. Den projektansökan som gjordes då, 2019, skulle vi åhörare få komma höra en slutredovisning av under eftermiddagen. – Stockholm Archipelago ska ligga i Drömfasen, där vi drömmer oss bort. Stockholm Archipelago vill med Instagram försöka konvertera det över till en affär som sker hos er i företagare i skärgården. Det finns en otrolig potential, om vi når ut och om vi jobbar tillsammans, förtydligade hon.

    Strax innan slutredovisningen av projektet Affärs- och Produktutveckling av företag på öar i Stockholm Archipelago drog igång tog processledaren i projektet, Birgitta Wahlberg, från Wahlberg Process AB, plats på scen och delade med sig av insikter under projektets gång. Hon konstaterade att detta utvecklingsprojekt har varit en stor lärande process, i samverkan mellan och med företagen. Med utgångspunkt i att förlänga säsongen med sampaketering och produktutveckling har man velat bidra till att levandegöra skärgården året runt. Med platsens unika natur- och kulturvärden samt med en produktidé som utgått från naturtriben har man skapat färdiga bokningsbara produkter. Ledstjärnan har varit att öka antalet hållbara premiumprodukter utifrån de tre benen inom hållbarhet; ekonomisk, social och miljö. -Vi har fått upp farten, känns kul att få presentera dessa produkter idag, avrundade Birgitta och lämnade plats för de tre presentationerna som tog avstamp utifrån olika teman.

    Arbetsprocessen för sampaketering – Premiumpaket 1

    Inledningsvis fick vi åhörare ta del insikter från själva arbetsprocessen av representanter för premiumpaket 1.  Sofia Rehnstrand, Sandhamn Seglarhotell och Jakob Rudberg, Get Out Kayak reflekterade över vad det gett dem att vara med i projektet. Mycket handlade om att paketeringar och samarbeten kräver samma synsätt på servicenivå och att vara sampratade kring värdskap och överlämning. Projektet hade gett en möjlighet att lära sig sampaketering samt en möjlighet att lära känna fler aktörer i skärgården. Utmaningar låg i att hur får man ihop ett paket av ordinarie produkter utan att öka komplexiteten för mycket i sin verksamhet. Susanna konstaterade, – Vi på Sandhamn är i behov av aktivitetsföretag som får ut folk till vår ö. Annars kan man inte uppleva den.

    Samarbete kring affärer – Premiumpaket 2

    Malin Jönsson, Furusunds värdshus samt Astrid Landgren Patterson, Kajak & Uteliv representerade norra skärgårdens premiumpaket, som är ett tredagarspaket med lite av allt, och delade med sig av sina erfarenheter utifrån ett affärsperspektiv. – Att vi börjat prata affärer har gett ringar på vattnet, inledde Astrid. Även dessa projektinsikter kom att handla om vikten av sömlösa överlämningar samt att en stor utmaning företagare i skärgården står med är kopplat till transporter. Malin och Astrid avrundade med att konstatera att det varit inspirerande att vara med då man som lite mindre företag ofta har kalendrarna fulla, att det är svårt att ta sig till sådant som inte är ”nu, nu”.  Som medlem i projektet hade man avsatt tid för att faktiskt jobba fram nytt tillsammans.

    Bredda målgrupperna med nischade produkter – Premiumpaket 3

    Under rubriken Att bredda målgrupperna delade representanterna för Premiumpaket 3, Daniel Rudberg från Öppet Hav och Åke Svedtiljas från Lotstornet, med sig av sina lärdomar. Detta paket bygger på swimrun, ett test med en mer nischad produkt. Åke konstaterade att för honom har projektet inneburit en chans att samarbeta. Samverkan sker inte av sig själv. Det behöver organiseras, det behövs en gemensam idé och mål. Daniel lyfte å sin sida nyfikenheten i att hitta nya vägar och få med fler företagare på nya roliga produkter.

    Birgitta Wahlberg, processledaren, berättade vidare att man kommer att fortsätta med att sätta ihop andra produkter som hör ihop med naturtriben, nya underprodukter. Som ett exempel, bland flera, nämnde hon en underprodukt riktat till +65 där Kajak & Uteliv tillsammans med Lidö värdshus har skapat nya affärer genom att börja prata med varandra. ”-Jag tror väldigt mycket på att man måste matcha företagen. Hitta dem man vill jobba med. Jag har bara varit en facilitator, företagarna har gjort jobbet”.

    Förstudie ska identifiera aktörerna

    På temat Stockholms skärgård – att verka för framtiden berättade Gustav Hemming – Skärgårdsregionråd i Region Stockholm, om arbetet inom regionen, om vikten av gemensam tydlig målbild, av en strategi som samlar regionens arbete och som ger en karta och tydlighet för besöksnäringens företag i regionen.  Gustav berättade att en förstudie inletts som går ut på att identifiera aktörerna i länet som är berörda och som måste involveras i arbetet. Han uppmanade att alla ska hjälpas åt att utveckla skärgården och menade att för att få till en bra strategi för säsongsförlängning, måste röster höras underifrån.

    Många var de som passade på att nätverka under minglet. Det var tydligt att längtan och behovet var stort efter pandemins långa avbrott. En kommentar TurismNytt fick under minglet på frågan om hur man upplevt dagen hittills var: ”-Fantastiskt roligt att äntligen få träffa partners och kollegor från hela destinationen. Spännande med aktivitetsfokuserade presentationer. Nu måste vi göra något för att lösa transportknuten. Waxholmsbolagets uppdrag måste omformuleras för att harmoniera med oss i besöksnäringen”, svarade Joakim Malm, Stockholm Adventures.

    Fortsatta möjligheter för utveckling

    Efter det efterlängtade minglet äntrade Marie Östblom scenen på nytt med en kort presentation av Stockholm Archipelagos fortsatta möjligheter för utveckling i ett antal andra ansökningar som ligger inne. Hon visade även spännande siffror från Skärgårdsbarometern – statistik över när besökarna är i skärgården, och menade på att om vi ska kunna vara verkligt hållbara måste vi säsongsförlänga på riktigt. Skärgårdsbarometern är framtagen av Skärgårdsstiftelsen, Länstyrelsen och regionen. Marie redovisade även beräkningar gjorda av WSP på vad som kan hända när ”september blir det nya augusti” – enligt dessa finns en potential på 15-20 miljoner i intäkter för näringen. – Därför behöver vi arbeta med the Magical Season.

    Den nya varumärkesplattformen för resmålet Sverige

    Av Robert Hedlund, brandmanager Visit Sweden, fick vi oss en genomgång av den nya varumärkesplattformen som man börjat ta fram – ”Tillsammans mot ett mer medvetet resande”. Med den globala resenären och den Nyfikna Upptäckaren i fokus jobbar Visit Sweden för att stärka Sverige som resmål. Den nya kommunikationsstrategin tar avstamp i ett Varför – ”Tillsammans skapar vi bestående värden för individen, samhället och planeten” och ett HUR:  ”Nytänkande. Öppna, Äkta och Optimistiska”. Visst stämmer det in på Stockholm Archipelago! (skribentens kommentar)

    Eftermiddagen avslutades med ett panelsamtal där paneldeltagarna samtalade om vad som krävs för att skapa en ny säsong, och fortsatte sålunda på tidigare inspel kring begreppet Magical Season, att förlänga säsongen in på sensommaren och hösten i Stockholms skärgård.

    Visit Stockholms projekt Affärs- och Produktutveckling av företag på öar i Stockholm Archipelago är ett av 16 projekt som finansieras av Tillväxtverket för att stärka affärs- och produktutveckling i besöksnäringsföretag inom destinationer. Satsningen syftar till att ge deltagande företag ökad kompetens som kan främja besöksnäringens omställning och utveckling.
    Läs mer om satsningen och de övriga projekten på Tillväxtverkets webbplats:  Projekt som hjälper företag att ställa om – Tillväxtverket (tillvaxtverket.se)

    Stockholm Archipelago

    Läs mer om Stockholm Archipelago på Turismnytt

    • Text: Liz Nordström
    • Foto: Liz Nordström
    Tweet
  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Visit Värmland vill motverka ensamhet bland svenskar med ett nytt initiativ. Ett dejtingevent ger deltagare även chansen att vinna en Värmlandsresa.
    2026-06-13 17:01

    Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

    Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.

  • Nattliv på Söder i Stockholm, Sverige
    2026-06-12 15:20

    Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen

  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.

  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig markant över landet.
    2026-06-10 20:46

    Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

    Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.

  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

    • 2026-06-07 22:58

      Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

      Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...

    • 2026-06-07 20:32

      Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

      Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet