söndag 15 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Parks and Resorts nöjesparker
    2022-05-18 16:25

    2021 gav återhämtning för Parks and Resorts nöjesparker

    Trots att samtliga Parks and Resorts nöjesparker öppnade med begränsad kapacitet och utbud till följd av pandemirestriktioner blev omsättningen högre än förväntat, drygt 1,2 miljarder kronor.

    En stor efterfrågan på att äntligen få besöka våra parker i kombination med nya affärsmodeller genererade både högre gästnöjdhet och lönsamhet. Vilket gav en behövlig återhämtning för koncernen.

    Men det kommer att ta ytterligare en tid innan parkernas ekonomiska situation är tillbaka där den var innan pandemin.

    Trots begränsat gästantal nådde parkerna högre lönsamhet

    Nöjesparkskoncernen Parks and Resorts där Gröna Lund, Kolmården, Skara Sommarland och Furuvik ingår, redovisar en omsättning på drygt 1,2 miljarder kronor för 2021 (drygt 483 mkr 2020), vilket är en ökning med hela 155 % och kan närmast förklaras med att två av fyra parker var nedstängda under 2020 pga pandemirestriktionerna.

    Till följd av lägre smittspridning släpptes successivt restriktionerna under 2021 och Parks and Resorts nöjesparker fick möjlighet att öppna i juni, men med en begränsad kapacitet. Det var en stor efterfrågan från barnfamiljer att kunna roa sig på ett säkert sätt när parkerna äntligen fick öppna för säsongen.

    I kombination med nya affärsmodeller och att gästerna spenderade mer när de väl besökte parkerna blev omsättningen högre än förväntat.

    “2021 blev något av en revansch för oss. Trots kraftigt begränsat gästantal lyckades vi nå högre lönsamhet. Det är helt och hållet tack vare det mod och det goda omdöme som genomsyrar beslutsfattandet i hela vår organisation.” Säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts.

    Finns återigen möjlighet till nya investeringar i parkerna

    Under 2021 besöktes koncernens anläggningar av knappt två miljoner gäster, att jämföra med knappt 600 000 under 2020 och ca tre miljoner under 2019, då man även hade konsertverksamhet på Gröna Lund och Furuvik.

    Efter ett starkt 2021 finns återigen möjlighet till nya investeringar i parkerna samt att anställa personal och satsa på verksamheten framåt.

    “Vi har två mycket olika och annorlunda år bakom oss. Vi har tvingats tänka nytt för att överleva. Nya affärsmodeller och nya tematiserade säsonger har introducerats. Vi kommer att fortsätta med samma innovationstakt för att utveckla vår verksamhet året runt.” Säger Christer Fogelmarck.

    Ekonomiskt resultat och kommentarer per park

    Gröna Lund

    Gröna Lund var helt stängt under 2020 och inledningen av 2021. Parken kunde inte bedriva verksamhet på Tyrol under då aktuella restriktioner. När restriktionerna successivt släppte kunde Gröna Lund öppna parken för ett begränsat antal besökare i juni.

    Gröna Lund arbetade aktivt med ankomsttider för att undvika trängsel, samt delade in dagen i två olika pass. Detta medförde att man totalt kunde ta in knappt 9 000 besökare per dag under högsäsongen, uppdelat på två pass. Denna förändrade affärsmodell innebar även en ökad gästnöjdhet och kortare köer. Däremot kunde ingen konsertverksamhet bedrivas.

    Halloween blev en succé, innan smittspridningen återigen tog fart mot slutet av året, som framför allt påverkade julbordsverksamheten på Tyrol.

    Under 2018 påbörjade Gröna Lund sin stora investering i fastighetsutveckling på en tredjedel av Gröna Lunds yta. Till säsong 2021 var projektet helt färdigställt med nya områden för spel- och matenheter samt ett helt nytt Biergarten. Därutöver var det premiär för den världsunika berg- och dalbanan Monster från tillverkaren Bolliger & Mabillard.

    Antalet gäster uppgick till 810 432 (18 515). Omsättningen uppgick totalt till 537,3 (89,8) mkr. Rörelseresultatet uppgick till 87,2 (-137,4) mkr inkluderat omställningsstöd om 38,6 (32,3) mkr och övriga bidrag om 2,4 (19,7) mkr.

    Kolmården och Vildmarkshotellet

    Kolmårdens verksamhet reglerades under ett annat regelverk för djurparker och kunde således hållas öppen under 2020 samt inledningen av 2021 med begränsad kapacitet och anpassningar för att undvika trängsel. Viss verksamhet följde dock regelverket för offentliga tillställningar och allmänna sammankomster, såsom Bamses Värld samt delfinföreställningen, och dessa verksamheter fick hållas stängda under 2020 och inledningen av säsong 2021.

    När restriktionerna släpptes upp i juni kunde Kolmården successivt öppna upp större delen av parken och verksamheten. Även Vildmarkshotellets verksamhet påverkades av restriktionerna, med en viss kapacitetsbegränsning samt lägre konferensbeläggning.

    Antalet gäster uppgick till 606 545 (456 642), vilket är en ökning med 33 % mot föregående år. Vildmarkshotellet sålde 29 743 (20 918) hotellrum. Omsättningen uppgick totalt till 421,2 (289,8) mkr vilket är en ökning med 45 % jämfört med föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 16,2 (-59,2) mkr inkluderat omställningsstöd om 3,3 (21,2) mkr och övriga bidrag om 1,8 (5,0) mkr.

    Kolmården investerade i fastighetsrelaterat underhåll samt i den nya delfinföreställningen HOPE som hade premiär under 2021. Kolmården fortsatte också satsningen på Halloween och Sagojul med stor framgång.

    Skara Sommarland

    Efter att ha varit stängt under hela 2020 kunde äntligen Skara Sommarland öppna i juni 2021 med en begränsad kapacitet. Bra väder och god beläggning på campingen bidrog till en stark säsong, givet förutsättningarna.

    Antalet gäster uppgick till 230 327 (0). Omsättningen uppgick totalt till 130,5 (8,9) mkr. Rörelseresultatet uppgick till 32,6 (-37,0) mkr inkluderat omställningsstöd om 9,4 (5,2) mkr och övriga bidrag om 0,1 (1,2) mkr.

    Skara Sommarland investerade bland annat i åkattraktionen Snake som hade säsongspremiär, liksom även i restaurang Bryggan.

    Furuvik

    Furuviks verksamhet reglerades under ett annat regelverk för djurparker och kunde således hållas öppen under 2020 samt inledningen av 2021 med begränsad kapacitet och anpassningar för att undvika trängsel. Viss verksamhet följde dock regelverket för offentliga tillställningar och allmänna sammankomster, såsom konsert- och tivoliverksamheten samt spel, och fick hållas stängt under 2020 och inledningen av säsong 2021.

    När restriktionerna släpptes upp i juni kunde verksamheten bedrivas i mer normal omfattning. Dock kvarstod kapacitetsbegränsningar samt en utebliven konsertverksamhet.

    Antalet gäster uppgick till 215 236 (98 243), vilket är en ökning med 119 % mot föregående år. Omsättningen uppgick totalt till 141,4 (55,1) mkr vilket är en ökning med 311 % jämfört med föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 24,6 (-26,7) mkr inkluderat omställningsstöd om 5,7 (4,9) mkr och övriga bidrag om 0,3 (4,7) mkr.

    Furuvik investerade i visst fastighetsrelaterat underhåll.

    • Text: Parks and Resorts
    • Foto: Bingo Rimér
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-09 05:28

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet