-
Ägarkommunerna av Inlandsbanan enades
De nitton ägarkommunerna samlades för att genomföra en extra bolagsstämma för att enas om att ge fortsatt förtroende för styrelsen i Inlandsbanan.
Ägarkommunerna drog tillbaka sina motioner
Östersunds kommun samlade en majoritet av Inlandsbanans nitton ägarkommuner under den extra bolagstämman 1 mars. Stämman hölls med en mindre dagordning då Östersunds kommun återtagit sina motioner.
Östersunds kommun beslutade den 27 februari att återta Inlandsbanans begäran om en extra bolagsstämma. Då ströks kommunens tre motioner som de lagt från dagordningen. Den ena motionen var ett förslag att styrelseordföranden entledigas från sitt arbetsuppdrag.
Styrelsen får fortsatt förtroende
Stämman var enig om att det är väldigt viktigt att ägarna visar lojalitet mot den styrelse man valt.
”- Det känns skönt att vi nu har samtliga kommuners stöd. Jag har alltid känt att jag har de flesta ägares stöd, det har varit styrkan i den här processen. Nu kan styrelsen och bolagets ledning arbeta vidare med de möjligheter vi står inför med en stor upprustning av infrastrukturen Inlandsbanan”, säger Caisa Abrahamsson, ordförande för Inlandsbanan AB. Hon fortsätter: ”- Det är dags att vi i inlandet är enade. Möjligheterna till utveckling och förutsättningarna för att göra skillnad för kommunerna i inlandet är större nu än någonsin”.
Källa: Inlandsbanan
Text: Isa Mörk
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Sverker Berggren
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärd...
-
-
Gästbloggare
-