-
Ny direktlinje från Vilnius till Göteborg Landvetter Airport
airBaltic expanderar på Göteborg Landvetter Airport och startar en ny direktlinje till och från den litauiska huvudstaden Vilnius. Det lettiska flygbolaget utökar därmed sitt utbud från Göteborg med ytterligare en destination.
Linjen har haft en efterfrågan
Den 29 mars 2020 börjar airBaltic flyga direkt från Vilnius till Landvetter två gånger i veckan på året runt-basis. De blir det enda flygbolaget som trafikerar den sträckan.
Trafiken mellan Sverige och de Baltiska länderna växer årligen. Man ser en efterfrågan på linjen mellan västra Sverige och den litauiska huvudstaden. Denna linje kommer givetvis att gynna regionens besöksnäring och utveckling.
”Vi välkomnar satsningen som airBaltic gör. Vi är glada att återigen ha en direkt förbindelse med Vilnius, och vi vet att linjen uppfyller efterfrågan från både privat- och affärsresenärer i Västsverige liksom för östeuropeiska resenärer som vill besöka vår växande region.” Säger Anna Strömwall, flygplatschef på Göteborg Landvetter Airport.
Extra satsning på lokala flygplatser
Sträckan Vilnius – Göteborg Landvetter Airport kommer att bli airBaltics fjärde direktlinje från Swedavias flygplatser. Swedavia bedriver sedan många år ett ambitiöst hållbarhetsarbete och arbetar aktivt för att bland annat främja övergången till biobränsle.
”När vi fortsätter att växa strävar vi efter att erbjuda den bästa anslutningen till och från alla tre baltiska huvudstäderna. När vi utvärderar vilka destinationer som ska lanseras från de baltiska huvudstäderna letar vi först efter de mest efterfrågade bland de lokala passagerarna. Därför gör vi en extra satsning på lokala flygplatser och erbjuder nya resmöjligheter.” Säger Martin Gauss, VD för airBaltic.
- Text: Swedavia
- Foto: airBaltic
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
Ganska jämnt fördelat på många kategorier som Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Evenemang samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
EU-kommissionen ger klartecken för gårdsförsäljning i Sverige
EU-kommissionen har inte lämnat invändningar. Därmed kan regeringens beslut att tillåta gårdsförsäljning börja gälla i sommar.
-
Visit Sweden – historiskt när den svenska röda stugan flyger till månen
Den 15 januari sker en historisk rymduppskjutning. Då flyger den svenska röda stugan till månen. Skapad av konstnären Mikael Genberg.
-
Visit Hornborgasjön förbereder sig för framtidens turismutmaningar
Platsutveckling genom turism – Visit Hornborgasjön hoppas kunna inspirera andra destinationer att ta steget mot en mer hållbar framtid.
-
Hertz Sverige når historisk milstolpe: 1,5 miljarder i omsättning
Hertz Sverige meddelar stolt att de, som första biluthyrningsföretag i Sverige, har nått över 1,5 miljarder kronor i omsättning.
-
Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
Göteborg & Co söker nu efter en kollega till sitt affärsområde Marknad & Kommunikation, med fokus på bolagskommunikation.
-
Jul- och nyårsrekord för SkiStar – 99 procent boendebeläggning
Under jul- och nyår nådde SkiStar en beläggning på 99 procent. Antalet skiddagar ökade med 6 procent mot föregående år.
-
Dansmuseet – välkommen på en kopp kaffe alla kulturpolitiker!
Med anledning av Dansmuseets flytt bjuder museet in samtliga riksdagspartiers kulturpolitiska talespersoner på en pratstund.
-
Vasamuseet – tre besöksrekord och en ökning med 9 procent 2024
Tre månatliga besöksrekord kan Vasamuseet stoltsera med från 2024. Museet såg en ökning av besökare med nästan 9 procent jämfört med 2023.
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
Anneli och Göran berättar om Happy Dog 2024 på Clarion Hotel Arlanda
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trendspaning 2025: En era för måltidsupplevelser och hållbar platsutveckling
Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyper...
-
Byggstart för det unika Hotell Polishuset i Göteborg
Under våren 2025 påbörjas restaurering och ombyggnation av Hotell Polishuset på Tredje Långgatan 18. Göteborgskon...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 1 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest i kategorierna Destination, Konstateran...
-
Nyårshelg på flygplatshotell anpassad för hundägare blev succé
När vi på Turismnytt lade ut artikeln på sociala medier om att tre Swedaviaflygplatser erbjuder gratis parkering ...
-
-
Gästbloggare
-