söndag 26 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
    • Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
    • Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
    • Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Nytt blogginlägg från Andrea om samsyn
    2022-07-01 22:30

    Nytt inlägg från Andrea: Inte smart att vara bäst – gör upp med flosklerna

    Samsyn kring mål och nuläge viktigt

    I arbetet med vision, mål och strategier vimlar det av fallgropar. Handen på hjärtat, har ni lagt fast er vision, kanske workshoppat fram verksamhetens värdeord? Möjligen bestämt att utbilda personalen i diskrimineringsgrunderna och de 17 hållbarhetsmålen som en åtgärd att nå önskat läge?

    Det är bra. Vi behöver alla en ledstång för våra organisationer, en samsyn i verksamheten kring både mål och nuläge. Denna samsyn är grunden för medarbetares och kunders engagemang.

    Mitt tips är att våga släppa formuleringar ”vara bäst på…” eller ”vi ska bli världsbäst i…”. Om du vill ha kollegor och ambassadörer för verksamheten handlar det inte om att vara världsbäst utan mer om att driva utveckling tillsammans med andra, att finna sitt syfte. Försök att formulera på vilket sätt er verksamhet bidrar till det gemensamma. Våga bjuda in till visioner, där flera spelare kan vara med och bidra. Försök finna former för samskapande. (Inspireras här av Simon Sinek om värdet av ett gemensamt why https://www.youtube.com/watch?v=u4ZoJKF_VuA&ab_channel=TEDxTalks)

    Floskler vanliga i strategiska dokument

    ”Svensk floskelordbok” gavs nyligen ut av Fredrik Kullberg som menar att det är svårt att förstå innebörden i ord som innovation, flexibilitet, transformationsresa. (Svt 220628.) Alltså helt vanliga ord i strategiska dokument på både verksamhets-, kommunal- och nationell nivå.

    Mats Alvesson professor i organisationsforskning vid Lunds universitet varnade redan år 2012 för Funktionell dumhet. Han tyckte att vi bör se upp med etablerade floskler som ”hållbar utveckling”, ”världsklass” och ”innovation”.

    Ja, det dunkelt skrivna ofta är det dunkelt tänkta. Så vad kan vi göra åt dessa dimridåer? Fundera på om det räcker att själva arbetsgruppen förstår vad som ska göras, eller om det finns ett värde i att texten går att begripa också för en utomstående. När ni gjort årets strategijobb och fått ner alla orden i en verksamhetsplan eller ett strategidokument, hur nöjd är du på en skala?

    • För det första: Var tydlig, rak och begriplig. Ta på dig Sherlock Holmes-brillorna och bestäm dig för att våga vägra flosklerna.
    • För det andra: När ni formulerar ett strategiskt dokument fundera på om det verkligen går att begripa vad som står?
    • För det tredje: Läs igenom igen och markera varje floskel. Formulera sedan om. Om inte du begriper, hur ska då andra förstå?

    Vi behöver förstå varandras mål, ambitioner och visioner

    Besöksnäringen är ett konglomerat av verksamheter som kuggar i varandra för en nöjd kund-upplevelse. Vi är alla medberoende. Kommunens tjänstemän vill underlätta för entreprenörerna som vill leverera kundupplevelsen för kunder vars pengar stärker skattekronan som gör politikerna glada över att få in medel att fördela. För att vi alla ska kunna göra ett gott jobb behöver vi förstå varandras mål, ambitioner och visioner.

    Nästa gång ni strategiarbetar: Var kritisk, köp inte allt. Bli inte ett får i en flock. Ansvaret att ropa Kejsaren är naken bär vi alla.

    På en rak fråga skulle jag säga att begriplighet är mitt why. Men åh, vänta nu, går det ens att förstå eller blev det bara ännu en floskel?

    www.vidunderlig.se

    Läs mer om Andrea och titta hennes övriga blogginlägg

    • Text: Andrea Hartmann Jovell
    • Foto: Pixabay
    Tweet
  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Åre Hostel öppnar vid Åre torg med Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen.
    2026-07-19 15:14

    Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

    I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.

  • Hotell i Stockholm. Junistatistiken från Visita är i hög grad positiv.
    2026-07-18 22:38

    Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

    I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-17 21:28

      Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

      Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare med marknad oc...

    • 2026-07-19 15:14

      Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

      Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet